Şili pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şili pasaportunun ön yüzü.

Şili pasaportu, Şili vatandaşlarına yurt dışı seyahatleri için verilen belgedir. Şili pasaportu verildiği tarihten itibaren 5 yıl süreyle geçerlidir. Diğer MERCOSUR ülkelerine (Arjantin, Brezilya, Paraguay, Uruguay, Bolivya, Kolombiya ve Peru'ya) yapılan sehayatlerde pasaport gerekmez. Vatandaşlara bu ülkeler için hükûmet tarafından verilen kimlik kartları kullanılabilir.

Şili pasaportu kara renktedir. Ön yüzünün ortasında Şili arması, bunun yukarısında ülkenin adı ve aşağısında "pasaport" yazısı bulunmaktadır. Pasaportta genellikle ad, fotoğraf, imza ve sahibinin doğum tarihi ve bunu tanımlamak için yardımcı diğer faktörler içerir. Şili pasaportlarında vizeler ve özel notlar için 32 sayfa bulunmaktadır. 32 sayfalık pasaportun fiyatı $ 48.900 peso maliyetindedir. ($ 98 ABD Doları)

Registro Sivil e Tanımlama ve Şili Adalet Bakanlığı, çipli pasaport teknolojisini uygulamak için sözleşme imzaladı. Bu sözleşme 17 Temmuz 2010 tarihinde İspanya-tabanlı Indra şirketine verildi. Şirket, 2012 yılına kadar tüm pasaport ve kimlik kartlarına biyometrik teknolojiyi uygulamayı umuyor.

Şili vatandaşları Meksika, Rusya ve Yeni Zelanda'nın yanı sıra ABD ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerine (28 ülke) vizesiz seyahat edebilmektedirler.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi'nin 2016 Raporu'na göre Şili vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 155 ülkeye seyahat edebilirler. Bu sayede Şili vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 19. sırada yer almaktadır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 12 Mart 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2016.