Irak pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Irak pasaportu
Irak Pasaportunun ön kapağı
İlk yayınlanma tarihi1 Şubat 2010 (Biyometrik)
Veren kuruluş Irak
Belge türüPasaport
AmaçKimlik doğrulama ve seyahat
Bitiş süresiDüzenlendikten 8 yıl sonra; 15 yaşın altındaki vatandaşlar için 4 yıl
Maliyet25.000 Dinar

Irak pasaportu uluslararası seyahat için Irak vatandaşlarına verilir. Yeni "A serisi" Pasaportlar Şubat 2010'da vatandaşlara verilmeye başlanmıştır. Pasaport'daki veriler İngilizce Arapça ve Kürtçe olarak yer almaktadır. Kürtçe dil 2009 yılından itibaren pasaporta ilave edilmiştir.

Irak pasaportu'nun iç sayfası

1 Şubat 2010'dan itibaren Irak İçişleri Bakanlığı yeni A serisi biyometrik pasaportlarını Alman SAFE ID Solutions ile sözleşme yaparak yeni elektronik sistemi tanıttı.[1]

Yeni serisi, 25.000 dinara veya yaklaşık 20 USD'ye mal olan, makine tarafından okunabilen, biyometrik bir pasaport. Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi 15 Ocak 2022 Raporuna göre Irak vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 28 ülkeye seyahat edebilirler. Bu sayede Irak vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 110. sırada (en sondan ikinci) yer almaktadır.[2]

Evrak işlerinin yaklaşık yüzde 85'ini kısaltarak seyahati daha erişilebilir hale getirmek için Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) tarafından onaylanan 3. nesil elektronik pasaport 6 Mart 2023 itibarıyla dolaşıma girdi ve idari işlemler ile bir gün içinde vatandaşlara çıkarılacaktır. Irak'taki pasaport ofisleri ve dünya çapındaki diplomatik temsilcilikler tarafından yayınlanan önceki seriler arasında makine tarafından okunamayan "S" serisi ve "G" serisi yer almaktadır.[3]

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeni A serisi pasaportlar 1 Ekim 2009'dan beri verilmektedir (Ürdün'deki Alman büyükelçiliği, 2009). G-serisi pasaportlar bu nedenle artık düzenlenmiyor, ancak son kullanma tarihine kadar geçerliliği devam ediyor. Ancak 2014 sonbaharında, Amman'daki bir Batı büyükelçiliğinde bulunan bir belge uzmanı, Landinfo'ya (Kasım 2014'te Amman'da yapılan toplantı) Irak makamlarının hâlâ G-serisi pasaportlar vermekte olduğunu bildirdi. Bu, 2009'dan sonra çıkarılan gerçek G serisi pasaportların dolaşımda olabileceği anlamına geliyor. A serisi pasaportlar, Arapça, Kürtçe ve İngilizce metin içermeleri bakımından G serisi pasaportlardan farklıdır. Kişisel verilerin bulunduğu sayfada da bir fark var – G serisi pasaportlarda pasaport sahibinin imzası veya parmak izi için bir alan bulunurken, A serisi pasaportlarda bu alan bir barkod ile değiştirildi. Biyometrik verileri içeren sayfa, G serisinde olduğu gibi lamine edilmiştir. Pasaport sahibinin imzası pasaportun 3. sayfasındadır. A serisi pasaportlar 48 sayfadır ve sekiz yıl geçerlidir. Pasaport numarası 3. sayfadan başlayarak her sayfanın alt kısmından perfore edilmiştir. Sayfa 4-48 vize sayfalarıdır. Tüm A serisi pasaportlar kişiseldir. Çocukların kendi pasaportları olmalıdır.

Pasaport Tipi[değiştir | kaynağı değiştir]

4 pasaport çeşidi bulunmaktadır.

1. Umumi / Koyu Mavi 2. Hizmet / Koyu Kırmızı 3. Özel / Koyu Yeşil 4. Diplomatik / Yakut Kırmızı

Vize alınmadan serbestçe gidilebilen ülkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Irak vatandaşlarının vizesiz ya da sınır kapısında vize alarak gidebildiği ülkeler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya" IRQ103919.E (PDF) (İngilizce). 23 Aralık 2011. 2 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 29 Haziran 2016. 
  2. ^ "The Official Passport Index Ranking". Henley & Partners (İngilizce). 13 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ocak 2022. 
  3. ^ "Announcement (A) Series Passport". Embassy of the Republic of Iraq in London. 25 Ekim 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Şubat 2011.