Estonya pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Estonya biyometrik pasaportunun ön kapağı

Estonya pasaportu, Vatandaşlığın kanıt olarak bir kimlik belgesinin yanı sıra, Estonya İçişleri Bakanlığı Göç Kurulu tarafından ve yurt dışında Estonya dış temsilciliklerin tarafından yayınlanan Estonya vatandaşının bir yolculuk belgesidir. Yurt Dışında Vatandaşlık Bürosu ve Polis Göçmen Bürosu ve Estonya Sınır Muhafızları tarafından da verilir. Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi 2016 Raporu'na göre Estonya vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 162 ülkeye seyahat edebilirler.[1]

Fiziksel görünüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Standart Avrupa Birliği tasarımı ile uygun olarak, Estonya pasaport ön kapağın ortasında Estonya Amblemi vardır. Üzerindeki kelimeler "Euroopa LIIT" (Avrupa Birliği) ve "EESTI" (Estonya)ve "PASS" (Pasaport) kelimesi yazılıdır. Estonya pasaportunun altında standart biyometrik sembolü vardır.

Diller[değiştir | kaynağı değiştir]

Pasaportun veri sayfası / bilgi sayfası, İngilizce Estonyaca ve Fransızca olarak basılmıştır.

Biyometrik Pasaport[değiştir | kaynağı değiştir]

Gemalto firması 2007 yılında ilk yeni pasaportları Vatandaşlık ve Göç Kurulu vereceği biyometrik pasaportlar tedarik ihalesini kazandı. Haziran 2009 yılından itibaren, bir Estonya pasaportu için tüm pasaport sahibi adayları pasaportlarda biyometrik çip üzerinde saklanacak parmak izlerini sağlamak için gereklidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 12 Mart 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]