İçeriğe atla

Mısır pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mısır pasaportu
Mısır pasaportu
Belge türüPasaport
AmaçKimlik Doğrulama ve Seyahat
Bitiş süresi7 yıl

Mısır pasaportu, uluslararası seyahat amacıyla Mısır vatandaşlarına verilir. Mısır vatandaşlığının bir kanıtı olarak hizmetinin yanında, yurt dışında gerekirse Mısır konsolosluk görevlilerinin yardımı sürecini kolaylaştırtır.

Mısır pasaportu yetişkinler için 7 yıl için geçerlidir. Okul veya üniversite öğrencileri ya da kimi zorunlu askerlerin durumu kesinleşmiş değildir. Bunlar için daha az süreli pasaport verilir. Mısır Pasaportu yenilenenmez; orijinal süresi dolduktan sonra yeni bir pasaport için başvuruda bulunmalıdır. 2008 yılından başlayarak, Mısır hükûmeti uluslararası pasaport standartları ve ICAO gereksinimlerine uymak için yeni, makinede okunabilir pasaportları (MRP) tanıttı.

Tüm Mısır pasaportları Seyahat Belgeleri İçişleri Bakanlığı, Göçmenlik ve Vatandaşlık Dairesi (TDINA) bürolarından veya yurt dışında bir Mısır Konsolosluğu'ndan verilir.

Mısır pasaportlarının metinsel kısımları İngilizce ve Arapça olarak basılmıştır.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi Ağustos 2016 Raporu'na göre Mısır vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 49 ülkeye seyahat edebilirler.[1] Bu sayede Mısır vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 91. sırada yer almaktadır.

Mısır vatandaşlarına yönelik vize gereksinimleri
  Mısır
  Vizesiz giriş
  Varışta vize

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mart 2016.