İçeriğe atla

Trinidad ve Tobago pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Trinidad ve Tobago pasaportu örneği.

Trinidad ve Tobago pasaportu, Trinidad ve Tobago vatandaşlarına yurt dışı seyahatleri için verilen belgedir. Normal bir Trinidad ve Tobago pasaportunun geçerlilik süresi 5 yıldır.

Trinidad ve Tobago pasaportu koyu mavi renktedir. Ön yüzünün ortasında Trinidad ve Tobago arması, bunun yukarısında "pasaport" yazısı ve aşağısında ülkenin adı bulunmaktadır. Pasaportta genellikle ad, fotoğraf, imza ve sahibinin doğum tarihi ve bunu tanımlamak için yardımcı diğer faktörler içerir.

Trinidad ve Tobago vatandaşları İngiltere ve İrlanda'ya vizesiz seyahat edebilirler.

Trinidad ve Tobago pasaportuna sahip vatandaşlar, 28 Mayıs 2015 tarihinden itibaren Schengen Bölgesi’ne girişte vize muafiyetinden yararlanabilmektedirler.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi'nin 2019 yayınına göre Trinidad ve Tobago vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 147 ülkeye seyahat edebilirler.[1] Bu sayede Trinidad ve Tobago vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 29. sırada yer almaktadır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

1962'deki bağımsızlıktan önce, Trinidad ve Tobago bir kraliyet kolonisiydi ve İngiliz pasaportları kullanılıyordu.[2]

2007 yılında, Trinidad ve Tobago hükûmeti tarafından mevcut pasaportun yerini alması için makine tarafından okunabilen yeni bir pasaport piyasaya sürüldü. Yeni pasaport, üzerinde süslenmiş resimlerde yapılan birçok değişikliğin yanı sıra Karayip Topluluğu logosunu da içeriyor.

Vatandaşlık yemini[değiştir | kaynağı değiştir]

Vatandaşlığa kabul yoluyla Trinidad ve Tobago vatandaşlığı alan ve Trinidad ve Tobago pasaportu almaya hak kazanan kişiler, Sadakat Yemini yapmalıdır.

Vatandaşlık Yemini veya resmi olarak Bağlılık Yemini, Trinidad ve Tobago Cumhuriyeti vatandaşı olmak isteyen kişiler tarafından okunan bir beyandır. Trinidad ve Tobago vatandaşı olmak isteyen kişiler, bunu Ulusal Güvenlik Bakanlığı'nın Vatandaşlık ve Göçmenlik Bölümü aracılığıyla yaparlar. Sadakat Yemini, Trinidad ve Tobago vatandaşı olmak için zorunlu bir adımdır.[3]

Yeminden önce, bir bireyin Trinidad ve Tobago vatandaşlığına hak kazanıp kazanmadığını belirleyen bir Göçmenlik Dairesi Başkanı ile yapılan bir görüşme yer alır. Yeminin ardından kişi, Trinidad ve Tobago vatandaşlığını onaylayan Vatandaşlık Sertifikasını alır.[4]

Sadakat Yemini, Trinidad ve Tobago vatandaşları tarafından Cumhuriyet'e sadakatin bir ifadesi olarak okunan Ulusal Yemin'den farklıdır.[4]

Sadakat Yemini, Trinidad ve Tobago vatandaşlığı alma sürecini tamamlamayı amaçlayan yasal olarak bağlayıcı bir sözleşmedir. Ayrıca, ulusun yasalarında ifade edildiği şekliyle bir Trinidad ve Tobago vatandaşı olmanın sorumluluklarını da özetlemektedir. Mevcut formu aşağıdaki gibidir:

"Tam adınızı belirterek, Trinidad ve Tobago'ya sadık kalacağıma ve gerçek bağlılık göstereceğime ve Trinidad ve Tobago yasalarına sadakatle uyacağıma ve bir Trinidad ve Tobago vatandaşı olarak görevlerimi yerine getireceğime yemin ederim. Bu yüzden Allah bana yardım etsin."[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Global Ranking - Visa Restriction Index 2015" (PDF). Henley & Partners. 30 Ocak 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ekim 2015. 
  2. ^ "British Passport - Colony Of Trinidad & Tobago 1960". Passport-collector.com. 6 Şubat 2019. 14 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mayıs 2021. 
  3. ^ a b "List" (PDF). 10 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 6 Temmuz 2023. 
  4. ^ a b "Certificate of Citizenship". 30 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Temmuz 2023. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]