Trinidad ve Tobago pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Trinidad ve Tobago pasaportu

Trinidad ve Tobago pasaportu, Trinidad ve Tobago vatandaşlarına yurt dışı seyahatleri için verilen belgedir. Normal bir Trinidad ve Tobago pasaportunun geçerlilik süresi 5 yıldır.

Trinidad ve Tobago pasaportu koyu mavi renktedir. Ön yüzünün ortasında Trinidad ve Tobago arması, bunun yukarısında "pasaport" yazısı ve aşağısında ülkenin adı bulunmaktadır. Pasaportta genellikle ad, fotoğraf, imza ve sahibinin doğum tarihi, ve bunu tanımlamak için yardımcı diğer faktörler içerir.

Trinidad ve Tobago vatandaşları İngiltere ve İrlanda'ya vizesiz seyahat edebilirler.

Trinidad ve Tobago pasaportuna sahip vatandaşlar, 28 Mayıs 2015 tarihinden itibaren Schengen Bölgesi’ne girişte vize muafiyetinden yararlanabilmektedirler.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi'nin 2019 yayınına göre Trinidad ve Tobago vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 147 ülkeye seyahat edebilirler.[1] Bu sayede Trinidad ve Tobago vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 29. sırada yer almaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Global Ranking - Visa Restriction Index 2015" (PDF). Henley & Partners. 30 Ocak 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ekim 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]