İçeriğe atla

Peru pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Peru biyometrik pasaportu

Peru pasaportu, Peru vatandaşlarına yurt dışı seyahatleri için verilen belgedir. Diğer MERCOSUR ülkelerine (Arjantin, Brezilya, Paraguay, Uruguay, Bolivya, Kolombiya ve Şili'ye) yapılan sehayatlerde pasaport gerekmez. Vatandaşlara bu ülkeler için hükûmet tarafından verilen kimlik kartları kullanılabilir.

Peru pasaport sahipleri vize almaya gerek kalmadan Mercosur üye ülkelere ve diğer bazı ülkelere bir pasaport gerekmez, devlet tarafından düzenlenmiş ulusal kimlik kartı yeterlidir.

Peru pasaportu bordo renktedir. Ön yüzünün ortasında Peru arması, bunun yukarısında ülkenin adı ve aşağısında "pasaport" yazısı bulunmaktadır. Pasaportta genellikle ad, fotoğraf, imza ve sahibinin doğum tarihi ve bunu tanımlamak için yardımcı diğer faktörler içerir.

Peru pasaportu sahipleri daha önce İrlanda'ya vizesiz seyahat edebilme hakkına sahip iken 1 Nisan 1990 tarihinden itibaren vize zorunluluğu getirilmiştir.

3 Aralık 2015 tarihinden itibaren Peru vatandaşları Avrupa Birliği ülkelerine (İrlanda hariç) yeniden vizesiz seyahat edebilmektedirler.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi'nin 2016 Raporu'na göre Peru vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 86 ülkeye seyahat edebilirler.[1] Bu sayede Peru vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 56. sırada yer almaktadır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 12 Mart 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2016. 
  2. ^ "Global Ranking - Visa Restriction Index 2015" (PDF). Henley & Partners. 30 Ocak 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ekim 2015.