Hollanda pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çağdaş bir Hollanda biyometrik pasaportunun ön kapağı

Hollanda pasaportu Uluslararası seyahat amaçlı Hollanda Krallığı vatandaşlarına (Hollandaca: Koninkrijk der Nederlanden) verilir. 14 yaşın üzerindeki tüm kişiler için 1 Ocak 2005 tarihinden itibaren Hollanda kanunları gereği olarak pasaport kimlik belgesi olarak görülür. Hollanda pasaportu verilen tarihten itibaren beş yıllık bir süre için geçerlidir. Pasaport Avrupa Birliği tarafından belirtilen kurallar (EG 2252/04) için uygundur.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi 1 Ocak 2017 Raporu'na göre Hollanda vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 173 ülkeye seyahat edebilirler. Bu sayede Hollanda vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 4. sırada yer almaktadır.[1]

Diller[değiştir | kaynağı değiştir]

Pasaport başlıklar her öğe için Hollandaca, İngilizce ve Fransızca olarak verilmektedir. Bu numaralandırılmış başlıklar Avrupa Birliği'nin 23 resmi dilde tercümesi pasaport son iki sayfada verilmiştir.

Geçerlilik[değiştir | kaynağı değiştir]

Pasaportlar verildiği tarihten itibaren beş yıllık bir süre için geçerlidir. İkinci bir pasaport, verildiği tarihten itibaren iki yıllık bir süre için geçerlidir. Acil pasaport, verildiği tarihten itibaren bir yıllık bir süre ile yolculuk süresince geçerlidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]