Bahreyn pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Bahreyn pasaportu, Uluslararası seyahat için Bahreyn vatandaşlarına verilen belgedir. Milliyet, Pasaport & İkemet Genel Müdürlüğü aracılığıyla pasaportlar verilir. Bu kurum, bölgede kendi türünün en eskilerinden biri olarak 1929 yılında ilk pasaportu vermeye başladı.[1] Bazı Bahreynli vatandaşlarının pasaportlarını yenileme taleplerinin reddedilmesi gazeteci Robert Fisk tarafından 1996 yılında eleştirilmiştir.[2]

Bahreyn vatandaşlarının Körfez Arap Ülkelerinin İşbirliği Konseyi üye devletlerine girebilmeleri için vize almalarına gerek yoktur. Bahreyn vatandaşları bu ülkelerde işe girmek hakkınada sahiptir. Benzer şekilde diğer Körfez ülkeleri vatandaşlarınında Bahreyn'e girmesi için vize almasına gerek yoktur. Bahreyn′li vatandaşlar Arap Birliği'nin birçok üye devletlerine vizesiz girebilmektedir.

Bahreyn pasaportu kırmızı renktedir. Ön yüzünün ortasında Bahreyn arması, bunun yukarısında ülkenin adı ve aşağısında "pasaport" yazısı bulunmaktadır. Pasaportta genellikle ad, fotoğraf, imza ve sahibinin doğum tarihi, ve bunu tanımlamak için yardımcı diğer faktörler içerir.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi'nin 2016 Raporu'na göre Bahreyn vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 73 ülkeye seyahat edebilirler.[3] Bu sayede Bahreyn vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 70. sırada yer almaktadır.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Passport - Immigration". Ministry of the Interion - Bahrain. 6 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2010. 
  2. ^ Fisk, Robert (14 Şubat 1996). "Bahrain gives exile a passport to purgatory". independent.co.uk. Erişim tarihi: 20 Şubat 2010. 
  3. ^ http://visaindex.com/#
  4. ^ "Global Ranking - Visa Restriction Index 2015" (PDF). Henley & Partners. 5 Ekim 2015 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ekim 2015.