Kosova pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kosova Pasaportu
Kosova Pasaportunun kapağı (2011'den beri kullanılmaktadır)
Belge türüPasaport
AmaçKimlik Doğrulama ve Seyahat
Bitiş süresiYetişkinler için 10 yıl
Çocuklar için 5 yıl

Kosova pasaportu (Arnavutça: Pasaportë; Sırpça:Пасош veya Pasoš), kısmen tanınan Kosova vatandaşlarının yurt dışına çıkışta kullandıkları yolculuk belgesidir. Bu belge, Kosova vatandaşlığının kanıtı olarak hizmet etmeye ek olarak uluslararası yolculuğu kolaylaştırır. Dışişleri Bakanlığı ile çıkarılan diplomatik pasaportların istisnasıyla pasaportların verilmesi yalnız İçişleri Bakanlığı’nın ayrıcalığındadır. Kosova pasaportları, ICAO tarafından tavsiye edilen standart (Boyut gibi, teknoloji, güvenlik, düzenleme, vb.) pasaport tasarımına uyar.

Kosova vatandaşları bir Sırp pasaportu için başvuru hakkına sahiptirler. Kosovalılara Temmuz 2009 tarihinde kurulan Sırp Koordinasyon Müdürlüğü tarafından Sırp pasaportu verilir. Bu kurum tarafından verilen Sırbistan Pasaportu sahibine vizesiz Schengen Alanına girmesi için izin verilmektedir.

Normal, Resmi, Diplomatik ve Seyahat Belgesi olarak dört pasaport tipi bulunmaktadır. 25 € başvuru ücreti gerekmektedir.

Avrupa Birliği, Kosova ile 19 Ocak 2012 tarihinden itibaren vize muafiyeti için müzakereler yürütmektedir.

31 Ekim 2011 yılından bu yana, Kosova makamları yeni Kosova biyometrik pasaportlarını vermeye başlamıştır. İlk pasaportların geçerlilik süresi sona erene kadar geçerliydi ve son pasaportların süresi 2021'de dolmuştu.

31 Ekim 2011'den bu yana tüm Kosova pasaportları biyometriktir. Almanya'da Veridos Identity Solutions tarafından üretilmektedir.

18 Nisan 2023'te Avrupa Parlamentosu, Kosova vatandaşlarına yönelik vize serbestisini hiçbir itiraz olmaksızın onayladı.[1] 1 Ocak 2024'ten itibaren Kosova pasaportu sahiplerinin Schengen Bölgesi'ne, ayrıca Bulgaristan, Kıbrıs ve Romanya'ya vizesiz, kısa süreli veya 180 günlük süre içinde 90 gün süreyle girmelerine izin verilecektir. 11 Ocak 2024'te Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Kosova vatandaşlarına yönelik vize rejiminden feragat ettiğini duyurdu.[2] Bu, Kosovalıların vizesiz veya vizeyle erişebilecekleri toplam ülke sayısını 75 ülkeye getiriyor.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi 1 Ocak 2024 raporuna göre Kosova vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 75 ülkeye seyahat edebilirler.[3] Bu sayede Kosova vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 68. sırada yer almaktadır.

Vize gereksinimleri haritası[değiştir | kaynağı değiştir]

Kosova Cumhuriyeti vatandaşları için vize uygulamaları
Kosova Cumhuriyeti vatandaşları için vize uygulamaları
  Kosovo
  Kimlik kartı geçerli
  Vize gerekli değildir
  Varışta vize
  eVisa
  Vize hem çevrimiçi hem de varışta mevcuttur
  Vize gerekli
  Özel ziyaret rejimi
  Kabul reddedildi

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk pasaportlar, 30 Temmuz 2008'de ve 20 Mayıs 2009'dan itibaren 300,000 pasaport Kosova vatandaşları için çıkarıldı. Kosova hükûmeti, biyometrik pasaportlarını uluslararası standartlara uygun olarak Ocak 2012'de çıkarılacağını ilan etti. Biyometrik pasaportlar Ekim 2011'de dağıtılmak üzere planlanmıştı.

Yeni ulusal pasaportlardan önce yolculuk belgeleri, Birleşmiş Milletler idaresi ile 2 yıl maksimum bir geçerliliğiyle çıkarılmıştı (UNMIK Seyahat Belgesl).

26 Haziran 2013 tarihinden itibaren, Birleşmiş Milletler'e üye 103 ülke resmen Kosova'yı tanıdı. Aslında bu ülkeler, eğer açıkça başka türlü belirtilmezse örtülü olarak geçerli bir yolculuk belgesi olarak Kosova pasaportunu tanır.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Fotoğrafta Alman Pasaportuna basılan Kosova Damgası,Sırbistan sınırında kabul görmemiştir.

Pasaportun yeni tasarımı, lacivert bir renktir, kapak sayfasının ortasında Kosova Cumhuriyeti’nin simgesi vardır. "Pasaport" kelimesi, Arnavutça, Sırpça ve İngilizce olarak pasaportun kapağında yazılır. Pasaport sahibi hakkında bütünüyle konuyla ilgili kimlik bilgisi de bu lisanlarda basılır. 18 veya daha yaşlı olan vatandaşlar için, pasaportun veriliş tarihinden itibaren 10 yıl boyunca geçerlidir.

Sırbistan'ın konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Sırbistan Kosova'yı bağımsız bir devlet olarak tanımadı. Ancak Mart 2023'te Sırbistan, Kosova ile Avrupa Birliği aracılı diyalogda normalleşme anlaşması imzaladı. Anlaşma şartlarına göre Sırbistan, pasaportlar ve gümrük damgaları da dahil olmak üzere Kosova'nın resmi belgelerini tanımayı taahhüt etti.[4][5][6] Kosova vatandaşları geçerli bir kimlik kartıyla Sırbistan'a serbestçe girebilir ve 90 gün kalabilirler.[7]

2008 yılında yeni Kosova vizeleri ve pasaport pulları verilmeye başlandığında Sırbistan, pasaportlarında Kosova Cumhuriyeti gümrük dairesinin giriş ve çıkış damgaları veya vizeleri bulunan kişilerin ülkeye girişini reddetmişti. Buna ek olarak, üçüncü ülkelerden (Karadağ, Arnavutluk, Kuzey Makedonya kara yoluyla, çok daha fazlası hava yoluyla) Kosova'ya sınır geçişleri Sırbistan tarafından yasa dışı giriş noktaları olarak değerlendirildi ve birinin oradan girip daha sonra Orta Sırbistan'daki veya Voyvodina'daki başka bir sınır kapısından karşılık gelen giriş damgası olmadan Sırbistan'ı terk etmeye çalışması sorun yaratıyordu. Ancak bu uygulama kısa sürede terk edildi ve bunlara aşırı damga vuruldu (geçersiz kılındı), bu da potansiyel olarak uzun vadeli Kosova vizelerinin iptal edilmiş gibi görünmesiyle ilgili sorunlara yol açabilirdi.

Vizesiz Seyahat Edilebilen Ülkeler[değiştir | kaynağı değiştir]


Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "MEPs approve visa liberalisation with Kosovo | News | European Parliament". www.europarl.europa.eu (İngilizce). 18 Nisan 2023. 8 Ağustos 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Nisan 2023. 
  2. ^ Zeqiri, Ardita (11 Ocak 2024). "Qytetarët e Kosovës do të udhëtojnë pa viza edhe në Emiratet e Bashkuara Arabe" [Kosovo citizens can travel visa-free to the United Arab Emirates]. Kallxo (Arnavutça). Prishtinë. 11 Ocak 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ocak 2024. 
  3. ^ "Global Ranking - Visa Passport Index 2024" (PDF). Henley & Partners. 2 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 20 Temmuz 2023. 
  4. ^ "Media advisory - Belgrade-Pristina Dialogue: Next High-level Meeting on Saturday 18 March in Ohrid | EEAS Website". 10 Mart 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Şubat 2024. 
  5. ^ https://twitter.com/JosepBorrellF/status/1637219517792174080 4 Aralık 2023 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Şablon:Bare URL inline
  6. ^ "Belgrade-Pristina Dialogue: Statement by High Representative Josep Borrell after High Level Meeting in Ohrid | EEAS Website". 20 Mart 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Şubat 2024. 
  7. ^ "Kosovski pasoš - ko ga priznaje, a ko ne?". N1. 22 Kasım 2014. 20 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2018.