Belarus Ulusal Meclisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Minsk'te Sovetskaya Caddesi'ndeki Temsilciler Meclisi binası

Belarus Cumhuriyeti Ulusal Meclisi (BelarusçaНацыянальны сход Рэспублікі Беларусь, RusçaНациональное собрание Республики Беларусь), Belarus'u yöneten iki meclisli parlamentodur. Parlamentonun iki yasama meclisi şunlardır:

Her meclis belirli görevlere sahip olsa da, her iki meclis de Belarus Anayasası'ndan sapan yerel yönetimlerin kararlarını veto etme yetkisine sahiptir.

Üst ve alt meclis her yıl iki düzenli oturumla toplanır: ilk oturum 2 Ekim'de açılır ve süresi 80 günden fazla olamaz; ikinci oturum 2 Nisan'da açılır ve 90 günden fazla sürmez.

Temsilciler Meclisi ve Cumhuriyet Konseyi olağanüstü bir toplantıya çağrılabilir. Olağanüstü oturumlar, Cumhurbaşkanı'nın inisiyatifiyle veya her bir meclisin tam üyeliğinin en az üçte ikisinin isteği üzerine belirli bir gündem altında toplanır.[1]

Herhangi bir yasa tasarısı öncelikle Temsilciler Meclisi'nde ve daha sonra Cumhuriyet Konseyi'nde dikkate alınmalıdır.

Uygulamada, Ulusal Meclis'in gerçek gücü çok azdır. Belarus siyasi sistemi neredeyse tüm iktidarı Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'nun elinde toplamaktadır. Özellikle, Ulusal Meclis'in hükûmet harcamaları üzerinde çok az kontrolü vardır; Anayasa'ya göre, devlet bütçesini etkileyen herhangi bir yasa tasarısının dikkate alınmadan önce cumhurbaşkanı veya hükûmet tarafından onaylanması gerekir. Cumhurbaşkanlığı kararnameleri, olağan mevzuattan daha fazla ağırlığa sahiptir. Ancak 1996 yılında şu anki şeklini aldığı için Ulusal Meclise her durumda Lukaşenko'nun destekçileri hakimdir ve cumhurbaşkanlığı kararlarına ciddi bir muhalefet yoktur.[2]

Selefi Belarus Yüksek Sovyeti'ydi (1996'ya kadar).

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 18 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2020. 
  2. ^ "Why Does Europe Engage With Belarus's Rubber Stamp Parliament?". 26 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2020.