İçeriğe atla

Belarus pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Belarus pasaportu
Belarus pasaportu kapağı
İlk yayınlanma tarihi15 Mayıs 2006
Belge türüPasaport
AmaçKimlik Doğrulama ve Seyahat

Belarus pasaportu (Belarusça: беларускі пашпарт - bielaruski paşpart, Rusça: белорусский паспорт - belorusskiy pasport), Belarus tarafından vatandaşlarına yurt dışına seyahatleri için verilen belgedir. Rusya ve Ukrayna'nın aksine, Belarus'ta "yerli pasaport" yoktur.

"AB" serisi pasaport Brest bölgesinden, "BM" serisi pasaport - Vitebsk bölgesinden, "HB" serisi pasaport - Gomel bölgesinden, "KH" serisi pasaport - Grodno bölgesinden, "MP" serisi pasaport - Minsk kentinden, "MC" serisi pasaport - Minsk bölgesinden, "KB" serisi pasaport - Mogilev bölgesinden, "PP" serisi pasaport ise Dışişleri Bakanlığı'ndan verilir.

Pasaportlar her yaşta vatandaşlara verilir. 16 yaşına gelmiş her vatandaş bir pasaport almak için teşvik edilmekteydi fakat 19 Nisan 2012 tarihinde çıkarılan kararnameye göre bu 14 yaşa indirilmiştir.

1 Ocak 2008 yılına kadar, Belarus vatandaşları Belarus dışına seyahat etmek amacıyla pasaportlarına izin pulları için başvuruda bulunurlardı. Vatandaşların yurt dışına gitmesi için özel yasal kısıtlamaları olan izin pulları verilirdi. 2002 yılında, Belarus Anayasa Mahkemesi izin pullarının anayasal olmadığı kararını belirtmiştir. 17 Aralık 2007'de Belarus Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının Kararnamesi ile izin pulları nihayet kaldırılmıştır.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi 2016 Ağustos Raporu'na göre Belarus vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 67 ülkeye seyahat edebilirler.[1] Bu sayede Belarus vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 72. sırada yer almaktadır.

Avrupa Birliği ile Belarus vatandaşları arasında vize kolaylaştırma müzakereleri Ocak 2014'te başlamıştır ve Haziran 2020'de anlaşma yürülüğe girecektir.

Belarus vatandaşları için vize gereksinimleri
  BLR
  Vizesiz giriş
  Vize girişte alınabilir
  Electronik eVisa
  Gruplar halinde gelenlere vizesiz giriş
  Vize gerekli
  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 6 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mart 2016. 

* Belarus pasaportu İngilizce Wikipadia maddesi