Belarus devlet başkanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Belarus Devlet Başkanı
Прэзідэнт Рэспублікі Беларусь
Başkanlık bayrağı
Görevdeki
Aleksandr Lukaşenko

20 Temmuz 1994 tarihinden beri
Resmî ikametBağımsızlık Sarayı, Minsk, Belarus
AtayanTek dereceli seçim
Görev süresi5 yıl
OluşumBelarus Anayasası
Açılışı yapanAleksandr Lukaşenko
Websitesihttp://www.president.gov.by/by
(Rusça) http://www.president.gov.by
(İngilizce) http://www.president.gov.by/en

Belarus devlet başkanı (Belarusça: Прэзідэнт Рэспублікі Беларусь, Rusça: Президент Республики Беларусь), Belarus devletinin başıdır. Makam, 1994 yılında Belarus Anayasasının, Belarus Yüksek Sovyeti yasama organında kabul edilmesiyle kuruldu. Bu makam, devlet başkanı olarak Yüksek Sovyet Başkanı makamının yerini aldı. Başkanın dış ve iç politikayı yürütmek de dahil olmak üzere görevleri; vatandaşların ve ikamet edenlerin haklarını ve genel refahını savunmak ve anayasayı korumaktır. Devlet başkanı, anayasa tarafından ülkenin sosyal işlerinde lider olarak görev yapmak, ülke ve yurt dışında esas temsilci olarak görev yapmakla yetkilendirilmiştir. Başkanlık ile ilgili olan görevler, sorumluluklar ve diğer geçiş maddeleri, Anayasanın 79. ve 89. maddelerinde sıralanmıştır.

Devlet başkanının süresi beş yıldır, ancak 1996 referandumu nedeniyle 1999 yılında gerçekleşmesi beklenen seçim 2001 yılına geri çekildi. 1994 anayasasına göre, devlet başkanı sadece iki dönem başkan olarak görev yapabiliyordu, ancak anayasa değişikliğiyle dönem sınırı kaldırıldı. Devlet başkanlığı makamı kurulalı beri, 1994, 2001, 2006, 2010 ve 11 Ekim 2015 tarihlerinde seçimler yapıldı. Aleksandr Lukaşenko, 1994 seçimlerinden bu yana devlet başkanı olarak görev yapan tek kişidir. Belarus Devlet Başkanlığı Binası devlet başkanının resmî konutudur.

Göreve başlarken yapılan yemin[değiştir | kaynağı değiştir]

Herhangi bir kimsenin resmi olarak görevlendirilmesinden önce, seçim sonuçlarının kesinleşmesinden sonraki iki ay içinde yemin edilmesi gerekir. Yemin metni aşağıdaki gibidir:

Belarus Cumhuriyeti Devlet Başkanlığı görevini üstlendiğimde, insan ve vatandaş hak ve özgürlüklerine saygı duyup koruyacağıma, Belarus Cumhuriyeti Anayasasına uyup koruyacağıma ve bana bahşedilmiş olan yüce görevleri titizlikle ve bilinçli olarak yerine getireceğime, Belarus Cumhuriyeti halkına sadakatle hizmet edeceğime yemin ederim.

Açılış töreninde, Anayasa, Yüksek ve Ekonomi Mahkemesinin ve Ulusal Meclis'in her iki meclisinin üyeleri, hükûmet bakanları, yetkilileri ve yargıçlar hazır bulunmalıdır. Yemin metni Anayasanın 83. Maddesinde yer almaktadır.[1]

Belarus başkanları listesi (1994 – günümüz)[değiştir | kaynağı değiştir]

# Başkan
(doğum–ölüm)
Görev başlangıcı Görev bitişi Parti
1 Aleksandr Lukaşenko
(1954-)
20 Temmuz 1994 17 Kasım 2007 Bağımsız siyasetçi
(1) 17 Kasım 2007 günümüz Belaya Rus

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Webportal of the President of the Republic of Belarus Section 4 of the Constitution 17 Aralık 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Published 1994, amended in 1996. Retrieved June 7, 2007.