Gomel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gomel
Gomel şehri
Gomel bayrağı
Bayrak
Gomel arması
Arma
Belarus konumunda Gomel
Gomel
Gomel
Ülke  Belarus
Eyalet Gomel oblastı
İlçe Chatham
İdare
 • Belediye başkanı Nancy Harris
Yüzölçümü
 • Toplam 426,95 km² (164,84 mil²)
Nüfus
 • Toplam 515.325
 • Yoğunluk 128/km² (330/mil²)
Zaman dilimi UTC-05.00 (EST)

Gomel, Belarus'ta yer alan bir şehir. Gomel, 526,872 kişilik nüfusuyla Belarus'un en kalabalık ikinci şehridir. (2015 nüfus sayımı)

1990'dan bu yana, Gomel'deki Pavel Sukhoi Devlet Teknik Üniversitesi ve Gomel Devlet Tıp Üniversitesi, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Çin, Hindistan, Pakistan, Sri Lanka, Suriye, Rusya, Ukrayna, Mısır, İran ve Latin Amerika ülkeleri de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki ülkelerden birçok uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapmıştır. Gomel Devlet Tıp Üniversitesi, hem İngilizce hem de Rusça dersler vermektedir. Pek çok tanınmış bilim insanı burada öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

Gomel'in sekiz yüz yıllık tarihi boyunca, yalnızca birkaç turistik yer korunmuştur. Küçük bir kısmı 1700'lere ve 1800'lere, büyük kısmı ise 20. - 21. yüzyıllara aittir. 20. yüzyılın mimari anıtlarının çoğu 1950'lere kadar uzanıyor. Çoğu şehrin orta kesiminde yoğunlaşmıştır.

Gomel'in kardeş şehirleri arasında Aberdeen, Ganja, Fort Myers, Sari, Kutaisi, Burgas, Omsk, Chengdu, Donetsk gibi şehirler yer almaktadır.

Gomel'de doğup ünlü olan insanlar arasında İrina Yatçanka, Andrei Gromyko, Lev Vygotsky, Syarhey Tsihanouski, Syarhey Sidorski gibi isimler yer almaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]