İçeriğe atla

Avrupa mutfakları listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Avrupa'nın Dünya'daki konumu

Bu liste maddesi, Avrupa mutfaklarının bir listesidir. Mutfak, genellikle belirli bir kültürle ilişkilendirilen karakteristik pişirme uygulamaları ve geleneklere denmektedir.[1] Avrupa mutfağı ("Batı mutfağı" olarak da adlandırılır) toplu olarak Avrupa ve diğer Batı ülkelerinin mutfaklarını içine alır.[2] Avrupa mutfağı, (tanıma bağlı olarak) Avrupa'daki mutfakları içerir.

Ayrıca Avrupa ülkelerinin mutfakları kendi içlerinde çeşitlilik göstermektedir. Örneğin Asya ülkelerinin geleneksel pişirme yöntemleriyle karşılaştırıldığında et daha belirgin ve porsiyon boyutu da daha önemlidir.[3] Avrupa mutfağında makarna, köfte ve hamur işlerinin yanı sıra buğday unu ekmeği uzun zamandır en yaygın nişasta kaynağı olmuştur, ancak patates Amerika kıtasının kolonizasyonundan bu yana Avrupa'daki en önemli nişasta bitkisi haline gelmiştir.

Orta Avrupa mutfağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Alman sosis ve peynirleri
 • Macar mutfağı, Macaristan ulusunun ve onun birincil etnik grubu olan Macarların mutfak kültürüdür. Geleneksel Macar yemekleri öncelikle et, mevsim sebzeleri, meyveler, taze ekmek, peynir ve bala içermektedir. Tarifler, asırlık baharat geleneğine ve hazırlama yöntemlerine dayanmaktadır.
 • Slovak mutfağı, bölgeden bölgeye farklılık gösterir ve komşularının geleneksel mutfağından etkilenmiştir. Geleneksel Slovak mutfağının kökenleri, nüfusun çoğunluğunun köylerde geçimini sağlayan, çok sınırlı gıda ithalatı ve ihracatı olan zamanlara kadar izlenebilir. Bu olay, buğday, patates, süt ve süt ürünleri, domuz eti, lahana turşusu ve soğan da dahil olmak üzere sıcak yazlara ve soğuk kışlara dayanabilecek bir dizi temel gıdaya büyük ölçüde bağımlı bir mutfağın oluşmasına sebep oldu.
 • Sloven mutfağı, ana ayırt edici özelliği arazi oluşumu, iklim, rüzgar hareketleri, nem, arazi ve tarih açısından çok çeşitli ve çeşitliliği olan birçok farklı mutfak vardır. Slovenya, köklü ve farklı ulusal mutfaklarla çevrili bir sınır ülkesidir.

Doğu Avrupa mutfağı[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Belarus mutfağı, ağırlıklı olarak bölgeye özgü et ve çeşitli sebzelere dayanarak, diğer Doğu ve Kuzey Avrupa ülkelerinin mutfakları ile aynı kökleri paylaşmaktadır.
Bir tabak pelmeni. Bu tür köfteler genellikle kıyma ile doldurulur.
 • Bulgar mutfağı, Güneydoğu Avrupa mutfağının bir temsilcisidir. Esasen Güney Slav, diğer Balkan mutfakları ile ortak özellikler taşımaktadır. Nispeten sıcak iklimi ve çeşitli sebzeler, otlar ve meyveler için mükemmel büyüme koşulları sağlayan çeşitli coğrafyası nedeniyle, Bulgar mutfağı çeşitlidir.
 • Kazak mutfağı
 • Moldova mutfağında bol miktarda üzüm, meyve, sebze, tahıl, et ve süt ürünleri bulunur. Verimli toprak, geleneksel tarım yöntemlerinin kullanımı ile birleştiğinde, Moldova'da çok çeşitli ekolojik olarak temiz gıdaların yetiştirilmesine izin vermektedir.
 • Romanya mutfağı, temas kurduğu çeşitli geleneklerde bulunan farklı yemeklerin bir karışımıdır. Osmanlı mutfağından büyük ölçüde etkilenmiştir.
 • Rusya Dünya'nın en büyük ülkesi (yüzölçümü olarak) olduğu için Rus mutfağı çeşitlidir.[6] Rusya yurt dışından en çok tütsülenmiş et ve balık, salata ve yeşil sebzeler, çikolata, dondurma, şarap ve likör ithal edilirdi. Rus mutfağı teknik, baharat ve kombinasyon açısından son derece çeşitlidir. Geleneksel ve yaygın Rus yemekleri şunları içerir:
Smetana, çörekler ve domuz etli garnitürler ile servis edilmiş Ukrayna pancar çorbası
 • Ukrayna mutfağı, önemli bir çeşitliliğe, tarihi geleneklere sahiptir. Rus, Türk ve Polonya mutfaklarından etkilenmiştir.[7] Kullanılan yaygın yiyecekler arasında etler, sebzeler, mantarlar, meyveler, meyveler ve otlar bulunur. Ukrayna'da ekmek temel bir besindir, birçok farklı ekmek türü vardır ve Ukrayna bazen "Avrupa'nın ekmek sepeti" olarak anılır. Salamura sebzeler, özellikle mevsiminde taze sebzeler olmadığında kullanılır. Genellikle et içeren yaygın bir yemek olan Ukrayna Borç çorbasının yaklaşık 30 çeşidi vardır.
 • Kırım Tatar mutfağı, özellikle Ukrayna'da Kırım Yarımadası'nda yaşayan Kırım Tatarlarının mutfağıdır. Kırım Tatarlarının geleneksel mutfağı, Volga Tatarlarının aksine at eti yememelerine ve kısrak sütü (kımız) içmemelerine rağmen, temelde Volga Tatarlarının mutfağı ile aynı köklerden gelmektedir. Ancak Kırım Tatarları, 1944 yılından bu yana Orta Asya'da sürgünleri sırasında birçok Özbek yemeğini benimsemiş ve bu yemekler ile Kırım'a döndükten sonra Kırım Tatar millî mutfağına girmiştir.
 • Ukrayna şarabı
 • Ermeni mutfağı , Ermeni halkının yemeklerini ve pişirme tekniklerini, Ermeni diasporasını ve geleneksel Ermeni yemek ve yemeklerini içerir. Mutfak, Ermenilerin yaşadığı tarihi ve coğrafyayı yansıtırken, dış etkilerle de birleşmektedir. Ayrıca mutfak, Ermenilerin yaşadığı bölgelerde yetiştirilen ve yetiştirilen geleneksel mahsulleri ve hayvanları da yansıtır.
 • Azerbaycan mutfağı Azerbaycan'a ait bir mutfaktır. Yüzyıllar boyunca Azerbaycan mutfağı, Azerbaycan'daki siyasi ve ekonomik süreçler nedeniyle farklı kültürlerden etkilenmiştir. Azerbaycan iklimi dünyada bilinen 11 iklim kuşağından dokuzuna sahiptir. Bu yüzden, Azerbaycan'da pek çok bitki yetişir, bu yüzden de ülkenin mutfağı çeşitlidir.
 • Gürcü mutfağı, Gürcistan ulusundan gelen ve dünyanın dört bir yanındaki Gürcü halkı tarafından hazırlanan pişirme tarzları ve yemekleri ifade eder. Gürcü mutfağı ülkeye özgü olmakla birlikte, Orta Doğu ve Avrupa mutfak geleneklerinden de bazı etkiler içermektedir.

Kuzey Avrupa mutfağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Lohikeitto, kremsi bir somon çorbası, Finlandiya ve diğer İskandinav ülkeleri mutfağında bulunan yaygın bir yemektir.

Güney Avrupa mutfağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Musakka , Akdeniz mutfağında ve Balkan mutfağında popüler olan patlıcan veya patates esaslı bir yemektir. Çeşitli türleri mevcuttur.
Yunan salatası
Lahmacun
Gurme meze tabağı
Catanese yemeği Pasta alla Norma, Sicilya'nın en tarihi ve ikonik yemekleri arasındadır.
 • İspanyol mutfağında, İspanya'nın birçok kültürel etkiye sahip kapsamlı tarihinden ve coğrafya ve iklimdeki çeşitliliklerden kaynaklanan binlerce tarif ve tat içeren çeşitli yemekler vardır. Mutfak, ülkeyi çevreleyen sularda bulunan deniz ürünlerinden büyük ölçüde etkilenir. İspanyol şarabı, İspanyol mutfağının önemli bir parçasıdır. Bölgesel İspanyol mutfakları şunları içerir:

Batı Avrupa mutfağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Rozbif, rosto patates, sebze ve Yorkshire pudingi ile servis edilen İngiliz rostosu
Coq au vin, Fransız mutfağında bulunan ana malzemesi tavuk olan bir yemektir.
İrlanda güveci
 • İngiliz mutfağı, Birleşik Krallık ile ilişkili özel yemek pişirme gelenekleri ve uygulamaları içeren bir mutfaktır. İngiliz mutfağı, "tadı gizlemek yerine tadı vurgulamak için basit soslarla eşleştirilmiş, kaliteli yerel malzemelerle yapılan sade yemekler" olarak tanımlanmıştır.[14]:* İngiliz mutfağı

Bölgesel mutfaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarihi mutfaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Cuisine." 26 Nisan 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Thefreedictionary.com 13 Ağustos 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Accessed June 2011.
 2. ^ "European Cuisine." 29 Şubat 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Europeword.com 9 Ekim 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Accessed July 2011.
 3. ^ Lin Ch'ing (1977). First Steps to European Cooking, p. 5. Hong Kong: Wan Li Pub. Co.
 4. ^ "Austrian cuisine". 22 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mayıs 2021. 
 5. ^ Culinary Influences[ölü/kırık bağlantı]
 6. ^ "Russia." 9 Ocak 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. The World Factbook. 16 Haziran 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. U.S. Central Intelligence Agency 22 Şubat 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Accessed July 2011.
 7. ^ "Cuisine – Flavors and Colors of Ukrainian Culture." 10 Ağustos 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Ukraine.com 10 Ağustos 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Accessed July 2011.
 8. ^ "Taramosalata." 23 Ağustos 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Ultimate-guide-to-greek-food.com 14 Ağustos 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Accessed August 2011.
 9. ^ "Italian cuisine – Britannica Online Encyclopedia". Britannica.com. 2 Ocak 2009. 16 Temmuz 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Nisan 2010. 
 10. ^ "Italian Food – Italy's Regional Dishes & Cuisine". Indigoguide.com. 2 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Nisan 2010. 
 11. ^ "Regional Italian Cuisine". Rusticocooking.com. 10 Nisan 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Nisan 2010. 
 12. ^ "Bon appétit: Your meal is certified by the UN." 20 Kasım 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. The Dallas Morning News. 25 Ağustos 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Accessed July 2011.
 13. ^ "Celebrations, healing techniques, crafts and culinary arts added to the Representative List of the Intangible Cultural Heritage." 27 Ocak 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization 14 Şubat 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Accessed July 2011.
 14. ^ "British cuisine". uktv.co.uk. 9 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mayıs 2008. 
 15. ^ "German Regional Food Specialties." 21 Ekim 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Food-links.com 10 Ağustos 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Accessed July 2011.
 16. ^ Weiss, Melitta Adamson (2004). "Food in medieval times." (abstract). Greenwood Press. Google Books. Accessed July 2011.