Küba mutfağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Arroz con pollo (Tavuklu pilav)

Küba mutfağı, Afrika, İspanyol ve diğer Karayip mutfaklarının bir karışımıdır. Bazı Küba tarifleri, baharatları ve teknikleri İspanyol ve Afrika mutfaklarıyla ortakken, bazıları Karayiplerin baharat ve lezzet üzerindeki etkisine sahiptir. Bu, birkaç farklı kültürel etkinin bir karışımı ile sonuçlanır. Özellikle Havana bölgesinde küçük ama kayda değer bir Çin etkisi de hesaba katılabilir. Sömürge döneminde Küba ticaret için önemli bir noktaydı ve orada yaşayan birçok İspanyol mutfak geleneklerini kendileriyle birlikte getirdi.[1]

Genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Küba'nın İspanya tarafından sömürgeleştirilmesinin bir sonucu olarak, mutfak üzerindeki ana etkenler İspanya'dan gelmektedir. Diğer mutfak etkilerini Küba'ya köle olarak getirilen Afrikalılardan ve Haiti'den Küba'ya gelen Fransız sömürgecilerden alır.[2] Bir başka faktör de Küba'nın bir ada olması ve deniz ürünlerinin Küba mutfağını büyük ölçüde etkilemesidir. Küba mutfağına katkıda bulunan bir diğer faktör, Küba'nın tropikal bir iklimde olmasıdır.[3]

Tipik bir yemek, birlikte veya ayrı olarak pişirilmiş pirinç ve fasulyeden oluşur. Birlikte pişirildiğinde yemek "congri" veya "Moros" veya "Moros y Cristianos" (siyah fasulye ve pirinç) olarak adlandırılır. Ayrı olarak pişirilirse "arroz con frijoles" (fasulyeli pirinç) veya "arroz y frijoles" (pirinç ve fasulye) olarak adlandırılır.[4]

Küba sandviçi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tipik bir Küba sandviçi (Florida'dan resim)

Küba sandviçi (bazen özellikle Küba'da mixto olarak adlandırılır[5][6]), 19.yüzyılın sonlarında Küba ve Florida'dan (özellikle Key West ve Tampa'nın Ybor City bölgesi ) yayılan popüler bir öğle yemeğidir.[7][8][9]

Küba yemekleri listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ropa vieja (Domates Soslu kıyılmış kanat bifteği), siyah fasulye, sarı pirinç ve muz ile yapılır.

 

Küba içecekleri listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Rodriguez, H. Cuban Food Profile: Cuban Food History
  2. ^ Rodriguez, H. "Cuban Food Profile: Cuban Food History"
  3. ^ Murray, J. Cuban Cuisine, Cuba History and Their Food
  4. ^ "Cuban Black Beans and Rice - Frijoles Negros". iCuban.com. 3 Haziran 2002 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Temmuz 2017. 
  5. ^ "Authentic Cuban Sandwich Restaurants in Tampa and Miami". Visit Florida. 8 Kasım 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Temmuz 2017. 
  6. ^ "Tampabay: To each, his own sandwich". www.SPTimes.com. 25 Nisan 2003 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Temmuz 2017. 
  7. ^ "Sink teeth into quest for best Cuban sandwich". MiamiHerald.com. 15 Ağustos 2010. 11 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  8. ^ ""Welcome to Cuban Sandwich City" - Cigar City Magazine". CigarCityMagazine.com. 3 Haziran 2010. 8 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Temmuz 2017. 
  9. ^ "Tampa history is traced in its sandwich". TBO.com. 3 Haziran 2010. 25 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Temmuz 2017.