İçeriğe atla

Akdeniz mutfağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Zeytin ağacının dağılımı

Akdeniz mutfağı ifadesi Akdeniz'in çevresindeki ülkelerin sofra ve yemek kültürlerini tanımlamak için kullanılır. Bu coğrafya, Akdeniz mutfağının en temel ve ayırt edici özelliği olan zeytinyağının sıklıkla kullanıldığı ve zeytin ağacının dağılımının olduğu bölgeleri kapsar.

Akdeniz mutfağı, farklı pişirme şekillerinin birleştiği geniş bir çeşitliliğe sahiptir; özellikle Mağrip mutfağı, Levant mutfağı, Türk mutfağı, Yunan mutfağı, İtalyan mutfağı ve İspanyol mutfağı bu kültürün içerisinde yer alır. Bu bölgenin tarihsel birleşimi, Akdeniz'in iklimi ve ekonomisi ile birleşerek temel olarak yağ, ekmek ve şarabın kullanımını kapsamaktadır. Bununla birlikte kızarmış koyun/keçi eti, sebze ve domatesli yahniler ve tuzlanmış balıklar ve ürünleri ile bottarga denilen balık tipleri de bu mutfakta yer alır.

Bu kültürün öğeleri, zeytinyağı, buğday ve diğer tahıllar, meyve ve sebzeler ile balık ürünlerinin çok bol olduğu ancak et ve süt ürünlerinin çok az yer aldığı ve sağlık açısından açık yararları olan "Akdeniz tipi beslenme" ile karıştırılmamalıdır.

Resim Galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]