İçeriğe atla

Sığır eti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pişmemiş sığır eti

Sığır eti, sığırlardan (Bovinae), özellikle de etçi sığır ve diğer sığırlardan elde edilen ettir. Genç sığırdan (dana) elde edilen ete ise dana eti adı verilir. Domuz eti ve kümes hayvanlarından sonra dünyada en çok tüketilen üçüncü et çeşididir.[1] Buna karşın, kabul edilebilirliği dünyada değişkenlik gösterir. Hinduizm'de sığır eti tüketimi günah kabul edilir.

Sığır eti protein, demir ve B12 vitamini içerir.[2] Diğer kırmızı et türlerinin yanı sıra yüksek tüketim, özellikle işlenmiş et et türleri kalın bağırsak kanseri ve koroner arter hastalığı riskinin artmasıyla ilişkilidir. Sığır eti, herhangi bir tarım ürünü arasında en yüksek sera gazı emisyonları ile ormansızlaşmanın temel nedeni olarak yüksek bir çevresel etkiye sahiptir.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Beef". britannica.com. 27 Ekim 2023. 27 Eylül 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Eylül 2023. 
  2. ^ "BASICS OF BEEF CUTS". certifiedangusbeef.com. 2 Eylül 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Eylül 2023. 
  3. ^ "Beef 101: Nutrition Facts and Health Effects". healthline.com. 10 Haziran 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Eylül 2023. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]