İçeriğe atla

Hollanda mutfağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pieter Claesz tarafından hindi turtası, istiridye, limon ve üzümlerle natürmort. (1627)

Hollanda mutfağı (FelemenkçeNederlandse keuken), Hollanda'ya özgü yemek pişirme tarzıdır.[1] Ülkenin mutfağı, Avrupa Ovası'nın verimli Kuzey Denizi nehir deltasındaki konumu ile şekillenmekte, bu da balıkçılık, çiftçilik (mahsuller ve evcil hayvanlar için) ve deniz üzerinden ticarete, eski sömürge imparatorluğuna ve baharat ticaretine yol açtı.

Geleneksel olarak, Hollanda mutfağı birçok sebze ve az et ile basit ve anlaşılırdır: kahvaltı ve öğle yemeği tipik olarak peynir gibi soslu ekmektir, akşam yemeği ise et ve patatestir ve mevsim sebzeleri ile desteklenir. Diyet birçok süt ürünü içeriyordu ve karbonhidrat ve yağ açısından nispeten yüksekti, bu da kültürü ülkeyi şekillendiren işçilerin beslenme ihtiyaçlarını yansıtıyordu. Pek çok iyileştirme olmadan, en iyi rustik olarak tanımlanır, ancak birçok bayram özel yiyeceklerle kutlanır.

20. yüzyılda Hollanda mutfağı ve diyeti değişti. Kolonilerinin (özellikle Hollanda Doğu Hint Adaları) yemek kültüründen etkilenerek, daha kozmopolit hale geldi ve çoğu uluslararası mutfak, büyük şehirlerde temsil edilmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Thea Spierings (2008). Dutch Cuisine: Discover the Secrets of the Dutch Kitchen. Miller Books. ISBN 978-9087240868. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]