İçeriğe atla

Nepal mutfağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dal-bhat-tarkari

Nepal mutfağı (Nepalceनेपाली व्यञ्जन), Nepal'e özgü yemek pişirme tarzıdır. Dal-bhat-tarkari Nepal boyunca yenmektedir. Dal, mercimek ve baharatlardan yapılmış, haşlanmış tahıl, bhat ve sebze çorbası ve tarkari ile servis edilen bir çorbadır. Çeşniler genellikle taze veya fermente olabilen ve önemli sayıda çeşidi bulunan az miktarda baharatlı turşudur.[1] Diğer maddeler, taze yeşil biber (hariyo khursani) ve kızarmış papad (ince, gevrek disk şeklinde yiyecek) ile dilimlenmiş limon (nibuwa) veya misket limonudur (kagati). Dhindo, Nepal'in geleneksel bir yemeğidir.

Mutfağın çoğu, Asya usullerinin varyasyonlardır. Momo, unlu hamur içinde kıyma ile doldurulmuş, farklı şekiller verilmiş ve daha sonra buharda pişirilerek pişirilmiş Nepal usulü bir hamur tatlısıdır. Nepal'de ve Hindistan'da etnik Nepallilerin bulunduğu Sikkim, Darjeeling ve Kalimpong bölgelerinde en popüler yiyeceklerden biridir. Momo başlangıçta manda eti ile doldurulurken günümüzde yaygın olarak keçi veya tavuk ve ayrıca bitkisel müstahzarlar ile doldurulmaktadır. Tihar gibi bayramlarda sel roti, finni roti ve patre gibi özel yiyecekler yenmektedir. Sel roti, tadı tatlı olan geleneksel bir Nepal ev yapımı halka şeklinde pirinç ekmeğidir. Diğer yiyecekler melez Tibet ve Hint etkisine sahiptir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Pickle - Achar - Chutney". Food-nepal.com. 6 Aralık 2003 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2021. 

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]