İçeriğe atla

Füzyon mutfak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Füzyon yemeği örneği: avokado, salatalık ve yengeç çubukları ile pirinç kâğıdı ile örtülü füme somon

Füzyon mutfak, farklı mutfak geleneklerinin öğelerini birleştiren bir mutfaktır. Bu tip mutfaklar, herhangi bir özel mutfak stiline göre kategorize edilmemekte ve 1970'lerden beri birçok çağdaş restoran mutfağının yeniliklerinde rol almıştır.[1] Uluslararası mutfaklarda "Füzyon" kelimesi; birleşme, kaynaşma anlamında kullanılmıştır.[2] Bu birleşme farklı coğrafyalardan iki lezzetin birleşerek yeni bir yemek (lezzet) oluşturmasıdır. Dünyadaki mutfak kültürlerinin sentezinden oluşan yeni lezzetler. Aynı tabakta acı ve tatlının, tuzlu ve ekşinin yeni bir lezzete dönüşmesi.[3]

Örnek-1: - Türkiyedeki Van inci kefali ile Fransanın parmesan peynirinden oluşan bir yemek. Örnek-2: Çin pekin ördeğinin Anadolunun tarhanasından yapılmış sos ile pişirme tekniklerinden Amerikan usulu barbekü de pişirilmesi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Lindsey, Robert (18 Ağustos 1985). "California grows her own cuisine". New York Times. 18 Kasım 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Eylül 2018. 
  2. ^ "FÜZYON Nedir? TDK Sözlük Anlamı". kelimeler.gen.tr. 20 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ağustos 2021. 
  3. ^ "FUZYON_MUTFAGI_UYGULAMALARININ_GASTRONOM.pdf". Google Docs. 20 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ağustos 2021.