İçeriğe atla

Sovyet mutfağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İşlenmiş ringa balığı

Sovyet mutfağı (RusçaСоветская кухня, romanizeSovyetskaya kuhnya), Sovyetler Birliği'ne özgü yemek pişirme tarzıydı. Sovyet mutfağı, Sovyetler Birliği'nin çeşitli ulusal mutfaklarının bütünleşmesiyle oluşmuş olup sınırlı sayıda malzeme ve basitleştirilmiş pişirme ile karakterizedir. Bu tür mutfak, Sovyetler Birliği'nin her yerindeki kantinlerde yaygındı. Ev mutfağının ayrılmaz bir parçası haline geldi ve özellikle büyük şehirlerde ulusal yemeklerle paralel olarak kullanıldı. Genel olarak, Sovyet mutfağı, Sovyet yeme alışkanlıkları ve Sovyetler Birliği'nin çoğu bölgesinde çok sınırlı malzeme bulunabilirliği ile şekillendirildi. Yemeklerin çoğu Fransız, Rus ve Avusturya-Macaristan mutfaklarının sadeleştirmesiydi. Bununla birlikte kafkas mutfakları, özellikle Gürcü mutfağı da katkıda bulundu. Hükûmet tarafından yönetilen kantinlere stolovaya adı verildi.[1]

Batıda, Sovyet mutfağı sık sık Rus mutfağı ile birleştirilir, ancak Rusya'nın belirli ulusal mutfağı ayrı olarak düşünülebilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Vegetarian and Vegan Food in Russian Stolovaya – Cheap, Healthy and Homely" 2 Haziran 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Vegan Trekker 2 Haziran 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. 31 Mayıs 2021 tarihinde erişilmiştir.