Alman şarabı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Rüdesheimer Berg" üzerinde Ren Nehri'ne bakan sarp üzüm bağları. Bu üzüm bağları, Rheingau bölgesinin güneybatı kesiminde, nehirdeki bir kıvrımdadır. Bu üzüm bağlarına, biraz Spätburgunder (Pinot noir) ile birlikte Riesling üzüm asmaları dikilir ve Almanya'daki en iyi şaraplardan bazılarını üretir.
Ürzig köyüne yakın Moselle boyunca sarp üzüm bağları

Alman şarabı öncelikle Almanya'nın batısında, Ren nehri ve kolları boyunca üretilir ve en eski bağlar Roma dönemine kadar uzanır. Alman şarabı'nın yaklaşık yüzde 60'ı, kaliteli şarap için 13 bölgenin (Anbaugebiete) 6'sının olduğu Rheinland-Pfalz eyaletinde üretilir.

Almanya'da yaklaşık 103,000 hektar (252,000 dönüm veya 1,030 kilometrekare) bağ vardır; bu, İspanya, Fransa veya İtalya'daki bağ yüzeyinin yaklaşık onda biridir.[1] Toplam şarap üretimi genellikle yılda yaklaşık 10 milyon hektolitre'dir ve bu, Almanya'yı dünyadaki en büyük sekizinci şarap üreticisi ülke konumuna getiren 1.3 milyar şişeye karşılık gelir. Beyaz şarap toplam üretimin neredeyse üçte ikisini oluşturur.

Bir şarap ülkesi olarak Almanya uluslararası alanda karışık bir ünü vardır; ihracat pazarlarındaki bazı tüketiciler Almanya'yı dünyanın en zarif ve aromatik açıdan saf beyaz şaraplarıyla ilişkilendirirken, diğerleri ülkeyi esas olarak ucuz, kitlesel pazarda Liebfraumilch gibi yarı tatlı şarapların kaynağı olarak görmektedir.[2]

Meraklılar arasında, Almanya'nın itibarı öncelikle çok gevrek ve sekten iyi-dengelenmiş, tatlı ve muazzam aromatik konsantrasyona kadar aromatik, meyveli ve zarif beyaz şaraplar için kullanılan Riesling üzüm çeşidinden üretilen şaraplara dayanır.

Esasen beyaz şarap ülkesi olmakla birlikte, kırmızı şarap üretimi 1990'larda ve 2000'lerin başında, esas olarak iç talep tarafından körüklendi ve koyu kabuklu üzüm çeşitlerinin yetiştirilmesine ayrılan Alman üzüm bağlarının oranı şimdi toplam yüzeyin üçte birinin biraz üzerinde sabitlendi. Kırmızı şaraplar için, Pinot noir'in yerel adı olan Spätburgunder önde gelir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ German Wine Institute, German Wine Statistics 2019–2020 21 Ekim 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (PDF-file; 700 kB). Retrieved 9 May 2022.
  2. ^ Andrew Ellson, Roll out the riesling, German wines are making a comeback 3 Aralık 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., in: The Times, 9 December 2019. Retrieved 9 May 2022.