Ukrayna mutfağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Popüler Ukrayna yemekleri
Vareniki etli dolma, kızarmış soğan ve ekşi krema ile servis edilir.
Geleneksel bir çanak tabakta Deruni.
Lviv kahvesi

Ukrayna mutfağı, Ukrayna halkının uzun yıllar biriktirdiği çeşitli yemek pişirme geleneklerinin bir koleksiyonudur. Mutfak, bileşenlerinin geldiği zengin koyu topraktan (chornozem) büyük ölçüde etkilenir ve çoğu zaman birçok bileşeni içerir.[1]

Ukrayna kökenli olduğu inkâr edilemez olan bir ulusal yemek, borç adlı pancar çorbasıdır. Bununla birlikte, varenyky (piruhi) ve holubtsi (lahana sarması), Ukrayna halkının ulusal favori yemekleri olarak kabul edilir ve geleneksel Ukrayna restoranlarında ortak tüketilen bir öğündür.[2]

Çoğunlukla "Avrupa'nın ekmek sepeti"[3] anılan Ukrayna mutfağı, Ukrayna halkı için buğday ve tahılın önemini ve onunla birlikte sık sık çalkantılı tarihini vurgulamaktadır. Ukrayna yemeklerinin çoğu, çavdar gibi bol tahıl kaynaklarının yanı sıra patates, lahana, mantar ve pancar gibi temel sebzelere dayanan eski köylü yemeklerinden gelmektedir. Ukrayna yemekleri, hem geleneksel Slav tekniklerini hem de diğer Avrupa tekniklerini içerir ve bu, yıllarca süren yabancı yargı ve etkisinin bir ürünüdür.

Ukrayna mutfağı, ülkenin büyüklüğü ve bol miktarda yenilebilir kaynakları nedeniyle çeşitli farklı gıda dallarını (karbonhidratlar, yağlar, protein, meyveler ve sebzeler) içerir. Geleneksel Ukrayna yemekleri genellikle karmaşık bir ısıtma süreciyle karşılaşır - "önce kızartılır veya kaynatılır ve sonra haşlanır veya pişirilir. Bu, Ukrayna mutfağının en ayırt edici özelliğidir."[4]

Çorbalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Smetana ile birlikte sunulan Ukrayna borç çorbası.

Ana yemekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kruçeniki, kaşa ve mantar sos ile servis edilir.
 • Vareniki (Piruhi) (Batı Ukrayna'nın bazı bölgelerinde Pyrohy olarak adlandırılır): Patates püresi ve kızarmış soğan, haşlanmış kıyma ve kızarmış soğan, karaciğer ve kızarmış soğan, kızarmış soğan ile kızarmış lahana, kirazlar ve çileklerle doldurularak yapılan köfte. Meyvelerle doldurulduğunda ekşi krema ve tereyağı veya şeker ile servis edilir.[4][5]
 • Kruçeniki veya Zavivantsi: Mantar, soğan, yumurta, peynir, lahana turşusu, havuç vb. çeşitli malzemelerle doldurulan domuz eti veya sığır eti ruloları.[6]
 • Pirizhki: Kıyma, karaciğer, yumurta, pirinç, soğan, kızarmış lahana veya lahana turşusu, kuark, kiraz vb. Gibi farklı dolgularla doldurulmuş pişmiş çörekler.
 • Pirih: Çeşitli dolgulara sahip büyük bir pasta.
 • Holubtsi (lahana sarması): Lahana veya asma yaprağının (taze veya ekşi) pirinç ile doldurulması ve et (kıyılmış sığır veya domuz pastırması), yağda pişmiş olabilir, karamelize soğan ve çorba, krem ya da ekşi krema, pastırma ile hazırlanır ve domates bir pişirme sosu olarak eklenebilir. Üzerine kavrulmuş pastırma şeritleri de konabilir.
 • Elmalı ördek veya kaz dolması.
 • Kızartma et (peçenya): Domuz eti, dana eti, sığır eti veya kuzu eti.

Tatlılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Üzümlü sırniki
Kotleta po-kyivsky (Kiev tarzı Tavuk)
Kutia

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Food in Ukraine - Ukrainian Food, Ukrainian Cuisine - traditional, popular, dishes, recipe, diet, history, common, meals, staple". www.foodbycountry.com. 12 Mayıs 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 2. ^ "5 Best Ukraine traditional Foods". activeukraine.com. 14 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 3. ^ "The Bread Basket of Europe". InfoPlease. 20 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 4. ^ a b c "Ukrainian National Food and Cuisine". ukrainetrek.com. 17 Mayıs 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mayıs 2021. 
 5. ^ a b "Cuisine – Flavors and Colors of Ukrainian Culture". Ukraine.com. 22 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mayıs 2021. 
 6. ^ "Stuffed Pork Rolls with Mushrooms (Kruçeniki)". Enjoyyourcooking.com. 20 Kasım 2010. 23 Kasım 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mayıs 2021. 
 7. ^ "Recipe: Kutia, Star of the Ukrainian Christmas Eve Supper". Sovabooks.com.au. 25 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Aralık 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]