Özbek mutfağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Özbek pilavı
Buhara ekmeği ve mantı çorbası

Özbek mutfağı, Özbekistan'a özgü yemek pişirme tarzıdır. Özbek mutfağı, Orta Asya'daki diğer Türk halklarının mutfak geleneklerini paylaşmaktadır.[1] Özbekistan'da yaygın olarak tahıl tarımı yapıldığından ekmek ve erişte önemli yer tutmaktadır ve Özbek mutfağı "erişte açısından zengin" olarak nitelendirilmektedir.[2] Koyun eti, ülkede koyun bolluğu nedeniyle popüler bir et çeşididir ve çeşitli Özbek yemeklerinin bir parçasıdır. Özbekistan'ın özel yemeği, tipik olarak pirinç, et parçaları, rendelenmiş havuç ve soğan ile yapılan ana yemek olan pilavdır.

Özbek mutfağında tatlı çeşitleri sınırlıdır. Tipik bir bayram yemeği, meyve veya taze veya kuru meyve kompostosu ile sona erer, ardından fındık ve yeşil çay ile helva gelir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Uzbek Food: Festival of Taste". advantour. 16 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2021. 
  2. ^ "The noodle-rich cuisine of Uzbekistan" 11 Aralık 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., The Village Voice, Dining, 19 January 1999.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]