Brezilya mutfağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ülkenin millî yemeği olarak kabul edilen feijoda.

Brezilya mutfağı; Avrupa, Afrika ve Kızılderili mutfaklarının etkilerini taşır.[1] Ülkenin yerli halkının çeşitliliği, göçmen nüfusu ve ayrıca büyük yüzölçümü nedeniyle bölgeden bölgeye ciddi farklılıklar gösterir. Bu, karakteristiğini bölgesel farklılıkların korunmasından alan bir ulusal mutfak kültürü yaratmıştır.[2]

Brezilyalı yerlilerin kullandığı ilk malzemelerden bazıları manyok, guarana, acai üzümü, cumaru, kaju ve tucupiydi.[3] O zamandan bu yana, gerçekleşen birçok göç dalgası Brezilya'ya göçmenlerin kendi özgün yemeklerini de getirdi; bu da eksik malzemelerin yerini bölgesel mutfaktaki karşılıklarıyla doldurdu. Örneğin tahıl ağırlıklı beslenen Avrupalı göçmenler, Brezilya mutfağına şarabı, yapraklı sebzeleri ve mandıra ürünlerini kazandırdı. Patates olmadığında tatlı manyoğu onun yerine nasıl kullanabileceklerini keşfettiler.[4] Esir tutulan Afrikalılar, Brezilya'nin kıyı şehirlerinin mutfak kültürünün gelişmesine katkı sağladı. Yabancılardan etkilenme diğer göç dalgalarına kadar uzadı; Japon göçmenler, Brezilya'nın bugün Asya mutfağıyla birlikte paylaştığı yemeklerin çoğunu Brezilya'ya getirdi.[5]

Manyok (yöresel olarak mandioca, aipim, macaxeria gibi isimlerle anılır), yam adlı kök bitkileri ve acai, cupuaçu, mango, papaya, guava, portakal, maruçya, ananas, hog plum meyveleri; yöresel mutfaklarda kullanılan malzemelerdir.

Brezilya'nın bazı tipik yemekleri, ülkenin millî yemeği olarak bilinen feijoada[6] ve beiju, feijão tropeiro, vatapá, moqueca, polenta gibi yöresel yemeklerdir.[7] Millî içecek kavheyken, millî içki cachaçadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Brittin, Helen (2011). The Food and Culture Around the World Handbook. Boston: Prentice Hall. ss. 20-21. 
  2. ^ "Way of Life". Encarta. MSN. 31 Ekim 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Haziran 2008. 
  3. ^ Levine, Robert M. (2019). Historical dictionary of Brazil. Metuchen, N.J.: Scarecrow Press. ISBN 978-0810811782. 
  4. ^ Burns, E. Bradford (1993). A History of Brazil. New York: Columbia University Press. s. 38. ISBN 0231079559. 
  5. ^ (Portekizce) One century of Japanese immigration to Brazil – News – Immigrants made a city in São Paulo in a great egg producer 13 Ağustos 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  6. ^ Roger, "Feijoada: The Brazilian national dish 29 Kasım 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi." braziltravelguide.com.
  7. ^ Cascudo, Luis da Câmara. História da Alimentação no Brasil. São Paulo/Belo Horizonte: Editora USP/Itatiaia, 1983.