Tibet mutfağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tibet mutfağına ait gereçler. Yağ güğümünün kayışlı ve küçük oluşu göçebe yaşam biçimine uygundur. Bilim Müzesi

Tibet mutfağı, çevre ülkelere göre büyük farklılıklar göstermektedir. Bunun nedeni, yüksek bir rakıma sahip bu ülkede yalnızca birkaç tarım ürününün yetişebiliyor oluşudur. Yetiştirilen en önemli ürün olan arpadan yapılan hamur (tsampa), Tibet'in ulusal yemeğidir.[1] Bu, ya şehriyeyle karıştırılıp ya da momo denen hamur köftesi biçiminde sunulmaktadır. Et yemekleri genellikle yak, keçi ve koyun etinin baharatlı haşlanmış patatesle pişirilmesinden elde edilir. Hardal tanesi, Tibet'te yetiştirilen ürünlerdendir ve bu nedenle Tibet mutfağında önemli bir yere sahiptir. Yak yoğurdu, yağ ve peynir sık tüketilen gıdalardandır. İyi hazırlanmış yoğurt, prestij göstergesi olarak kabul edilmektedir.

Diğer Tibet yemekleri şunlardır:

Büyük Tibet kentlerinde bulunan restoranlar Siçuan tarzı Çin yemekleri sunmaktadırlar. Kızarmış yak ve cips gibi batıdan alınmış yemek türleri de ilgi çekicidir. Bunun yanında, geleneksel Tibet yemekleri sunan restoranlar da varlıklarını sürdürmektedirler.

İçecekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Tibet kase ve kaşıkları, Bilim Müzesi

Çoğu Tibetli günde birkaç bardak yak yağı çayı içmektedir. Yasemin çayı da zaman zaman tüketilmektedir.

"Küp çayı, Çin ve Seylan'da yapılanlarla bayağı farklılık göstermektedir. Su kaynarken çaydanlık içine farklı özellikte maddeler atılır ve çayın tümüyle siyah oluncaya dek buharlaşması sağlanır. Bunun ardından çaya bir tutam tuz atılır. Çayın rengini açmak için soda kullanıldığını da duydum ancak Sikang'ı ziyaretim boyunca bu uygulamayla hiç karşılaşmadım. Tibetliler, çayı yağsız da içmezler. Evdeyseniz çayı bir güğüm içine boşaltırsınız ve içine büyük bir yağ kalıbı atarsınız. Güğüm iyice çalkalandıktan sonra çay, büyük bir bakır çaydanlığa alınır ve soğumaması için mangalda bekletilir. Yoldaysanız kasenizi çayla doldurursunuz, yağ kalıbını içine atarsınız ve parmağınızla karıştırırsınız."[1]

Alkollü içecekler ise şunlardır:

  • Genellikle arpa kullanılarak yapılan bir bira olan chhaang
  • Pinjopo adlı bir pirinç şarabı

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Cuisine of Tibet ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Tibet Yolunda. André Migot. Peter Fleming tarafından Fransızcadan çevrilmiştir, sf. 102-103. (1955). E. P. Dutton & Co. Inc. New York.