Mozzarella

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Mozzarella peyniri

Mozzarella, dünyaca tanınan bir tür peynirdir. Peynir genellikle dilimlenmiş olarak servis edilir. Mozzare sözcüğü, İtalyanca'da "kesmek" anlamına gelmektedir.

Peynir hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Mozzarella peyniri, taze olduğu sürece genellikle beyazdır. Ancak, sütünden yararlanılan hayvana veya tazeliğe bağlı olarak sararabilmektedir.[1] Mozzarella peyniri, yüksek yağ oranı nedeniyle yarı-yumuşak bir peynirdir. Bu nedenle özellikle geleneksel olarak günü gününe servisi yapılmaktadır.[2] Ancak salamura olarak 1 haftaya kadar bekletilebilmektedir.[3] Günümüzde vakumlu poşetler yardımıyla bu süre uzatılabilmektedir. Ayrıca az yağlı mozzarella peyniri 1 aya kadar bekletilebilmektedir.[4] Ancak içindeki katkılarla beraber bu süre çok daha uzatılabilmektedir. Az yağlı peynirler de bu bağlamda son kullanma tarihi 6 aya denk gelecek şekilde satılır.[5] Mozzarella peyniri pizza, lazanya gibi yiyeceklere katıldığı gibi, dilimlenmiş domates ve fesleğen ile beraber tüketilebilmektedir.

Mozzarella çeşitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mozzarella
Besin değeri
Enerji 1250 kJ (300 kcal)
Karbonhidrat 2.2 g
 - Şeker 1.0
Yağ 22 g
Protein 22 g
Kalsiyum 500 mg (%50)
Fosfor 350 mg (%50)
Potasyum 76 mg (%2)
Sodyum 630 mg (%27)
Oranlar yetişkinler için alınması önerilen oranlardır.
  • Mozzarella di Bufala: Manda sütünden yapılmaktadır. Bu tür mozzarellalar, Avrupa'da "mozzarella di bufala campana" adıyla satılmaktadır.
  • Mozzarella Fior di Latte: Pastörize edilen veya günlük inek sütünden yapılmaktadır.
  • Az yağlı Mozzarella: Özellikle yağı alınmış peynirlerden elde edilmektedir. Bu tür, daha çok hazır yemek sanayisinde kullanılmaktadır.
  • İsli Mozzarella:

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]