Danimarka mutfağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Frikadeller

Danimarka mutfağı (Danca: det danske køkken), köylü nüfusunun kendi yerel ürünleriyle doğdu. 19. yüzyılın sonlarında ikinci sanayi devrimiyle pişirme teknikleri gelişti ve zenginleşti.

Smørrebrød olarak bilinen sandviçler öğle yemeklerinde tercih edilen kaliteli malzemelerden yapılır ve ülke mutfağında uluslararası düzeyde bilinir. Sıcak yemeklerde tipik olarak et ya da balık kullanılır. Et ve balığın yanında domuz eti de öne çıkar ve flæskesteg ünlüdür. Kıyma ile yapılan geleneksel frikadeller karbonader medisterpølse yemekleri sanayi devrimiyle daha da üne kavuştu. Carlsberg ve Tuborg bira markaları Danimarka kökenlidir. Ülkede ayrıca Aquavit ve Bitter isimlerinde alkollü içecekler vardır.[1]

Danimarka'da yemekler yabancı yemeklerden ilham alarak oluşmuştur. Tarçın, kakule, küçük hindistan cevizi, karabiber gibi tropik baharatlar kullanılır. Orta Çağ'ın Danimarka'sında Vikinglerin izleri bulunur.

2000'lerin başından bu yana Danimarkalı şefler yüksek kaliteli Yeni Danimarka mutfağını kurdular. Bu yeni kuruluş uluslararası gurme topluluklarınca beğenilmiş ve Michelin Rehberi ödülünü almıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Vi drikker mere vin og mindre øl". Holmgårds (Danca). 16 Temmuz 2009. 12 Kasım 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mayıs 2021.