Filipin mutfağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Filipin mutfağı yerel yemekler ile Çin, Endonezya, Malezya ve İspanyol yemeklerinin bir karışımıdır. Popüler yemekler arasında "adobo", "pancit", "lumpia", "sinigang" ve "halo-halo" vardır. Filipinler’de yoğun tatlar ve zengin yemekler yaygındır. Bolca patis veya balık sosu, soya sosu ve şeker kamışı sirkesi kullanımı yiyeceklere tat vermektedir. Pirinç, bu mutfakta temel bir üründür. Tavuk eti ve domuz eti de favori ürünlerdir.[1]

Ticaret için gelen Çinlilerden bazıları burada kaldılar. Zamanla, Filipin-Çin yemekleri de bu süreçte ortaya çıktı. İsimleri, onları tanımlamada hatırlatıcıdır: pansit (hızlı pişirilen bir Hokkien) eriştedir; lumpia, yenilebilir ambalajlarda yuvarlatılmış sebzelerdir; siopao buharda pişirilen, doldurulmuş çöreklerdir; siomai ise köftedir. Elbette hepsi, malzemeler ve yerel lezzetlerle Filipinleşerek yerlileştirildi. Bugün örneğin, Pansit Malabon'da istiridye ve kalamar var, çünkü Malabon bir balıkçılık merkezidir ve Pansit Marilao'ya pirinç cipsi serpilir. 19. yüzyılda restoranlar kurulduğunda Çin yemekleri, müşterilerin rahatlığı için İspanyolca isimler verilen yemeklerle Pansiterias'ın temelini oluşturdu: Bir Çin yemeği olan Arroz caldo, pilav ve tavuk lapası içerir, ve morisqueta tostada kızarmış bir pilavdır.

İspanyollar geldiğinde getirdikleri gıda etkileri hem İspanya'dan hem de Meksika'dan geliyordu, tıpkı Filipinler'in yönetildiği Meksika'nın yardımcısı aracılığı olması durumu gibi. Bu durum gıda üretmeyen seçkin bir sınıf için gıda üretimi ve yerel olarak pek çok bileşenin mevcut olmaması anlamına geliyordu.[2]

Ulusal yemekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Genellikle "adobo" olarak adlandırılan Adobong Manok, Filipinler'in ulusal yemeği olarak kabul edilir. İsminin kökenleri İspanyol kolonilerine ait olmasına rağmen adobo, bir turşunun İspanyolca kelime karşılığıdır. Filipinliler, çok eski zamanlardan beri ekşi, sirke bazlı yemekler yaparlar. Sirkeli turşu, Filipin sıcağında çok iyi saklanan bir yemek ortaya çıkarır. Sonsuz adobo çeşitleri mevcuttur ve her bölgenin kendine özgü bir özelliği ve farklılığı vardır. Tavuk ve domuz etinin yanı sıra balık, kalamar, yeşil fasulye ve hatta patlıcanla da adobo yapılabilir.

Caldereta, Filipinler'de popüler olan, keyif veren bir dana yahnisidir. Her ailenin kendi versiyonu vardır. Malzemelerle deney yapabilir ve farklı sebzeleri deneyebilirsiniz. Geleneksel usul şöyledir:

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]