Makarna

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Makarna
Bir dükkanın vitrinindeki farklı makarna çeşitleri (Venedik, İtalya)
Ülke(ler) İtalya
Bölgesi Sicilya
Ana malzemeler Durum buğdayı unu

Makarna (İtalyanca: Pasta), geleneksel İtalyan mutfağının temel besini ve ulusal yemeğidir[1]. İlk defa 1154 yılında Sicilya'da ortaya çıkmıştır.[2] Genellikle irmik veya durum buğdayından elde edilmiş una yumurta karıştırılarak hazırlanmış türlü biçimlerdeki kuru hamur ve bu hamurdan yapılır[3] Türkçeye İtalyanca maccherone sözcüğünden geçmiştir.[3]

Üretimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Makarna üretimi için buğday irmik hâline getirilir, suyla karıştırılır ve şekil verilir. Makarna üretiminde kullanılan durum buğdayı, ekmeklik buğdaydan çok farklıdır. Protein ve B vitamini oranı daha yüksektir. Makarna kompleks karbonhidrat grubundan olduğu için metabolizmada çabucak parçalanarak hızlı bir şekilde enerjiye dönüşür. Makarnanın kolayca hazmedilen bir besin olmasının da nedeni budur.

Çeşitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Ehrlich, Richard (6 Mayıs 2009). "Process of Elimination". The Guardian. 30 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2012. 
  2. ^ McClatchey, Caroline (15 Haziran 2011). "How pasta became the world's favourite food". BBC. 16 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mart 2012. 
  3. ^ a b "TDK'de "Makarna"." Güncel Türkçe sözlük. Türk Dil Kurumu. Erişim: 18 Ekim 2012

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]