Kanton mutfağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Char siu (叉燒/叉烧; mangalda domuz eti).

Kanton mutfağı (Basitleştirilmiş Çince: 广东菜; Geleneksel Çince: 廣東菜; Mandarin Pinyin: Guǎngdōngcài; Jyutping: Gwong2 dung1 coi3) veya Yue mutfağı (Basitleştirilmiş Çince: 粤菜; Geleneksel Çince: 粵菜; Mandarin Pinyin: Yuècài; Jyutping: Jyut6 coi3), bazı kaynaklarda Guangdong mutfağı olarak da geçer; başta eyalet başkenti Guanco (eski ismiyle "Kanton"/"Canton") olmak üzere Çin'in Guangdong eyaletinin yöresel mutfağıdır. Çin'in "Sekiz Büyük Mutfağı" (八大菜系, Bā Dà Cài Xì)'ndan birini oluşturur.[1]

Kanton mutfağındaki ana pişirme yöntemleri kızartma, haşlama ve buharda pişirme. Siçuan veya Hunan gibi baharat ağırlıklı yörelere karşın Kanton mutfağının esas odak noktaları hafiflik ve denge. Hafif olmakla beraber aynı zamanda lezzetli ve gevrektir.[2]

Kanton mutfağı, Çin dışında en çok tanınan yöredir, zira geleneksel olarak Çin'den diğer ülkelere göç etmiş denizaşırı Çinliler ağırlıklı olarak Guangdonglulardır. Bu nedenle Batı ülkelerindeki Çin lokantalarının çoğunda servis edilen yemekler Kanton usulüdür.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Kanton mutfağı ile ilgili çoklu ortam kategorisi bulunur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Çin'deki sekiz büyük mutfak". Çin Uluslararası Radyosu. 30 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ocak 2018. 
  2. ^ "Yue mutfağı". Çin Uluslararası Radyosu. 28 Kasım 2013. 3 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ocak 2018. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]