Yemen mutfağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kızarmış yemen ekmeği ve yumurtadan yapılan fatut

Yemen mutfağı Yemen'de yayılmış bir mutfak türüdür.

Malzemeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Tavuk eti ve koyun eti, dana etinden daha sık kullanılmaktadır, çünkü dana eti pahalıdır. Balık eti ise özellikle kıyı bölgelerinde kullanılmaktadır.

Peynir, tereyağı ve diğer süt ürünleri daha az kullanılmaktadır. Yayık ayran, bazı köylerde hemen hemen her gün kullanılmaktadır.

Saltah[değiştir | kaynağı değiştir]

Yemen'in ünlü yemeklerinden biridir. Çeşitli besinler içerir.

Diğer Yemen yemekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Aseed, Fahsa, Fatut, Tharid, Samak, Mofa, Mandi, Fattah, Şafut, Jachnun

Yemen ekmek çeşitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Tawa, Tameez, Laxoox, Malooga, Kader, Fateer, Kudam, Rashoosh, Oshar, Khamira ekmekleri Yemen'in ekmek çeşitleridir ve genellikle taboon adlı tandırlarda yapılır.). Malooga, khubz ve khamira popüler ev ekmeklerindendir. Pita ve roti ekmekleri ise satın alınabilecek ekmeklerdendir.

İçecekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Çay, siyah çay (karanfil, kakule ve nane ile birlikte), Qishr(kahve), Qahwa(Kahve), Karkadin, Naqe'e Al Zabib soğuk kuru üzüm içeceği, Diba'a ezilmiş nektar.

Kahve, Yemen'de geniş ölçüde yetiştirilmektedir, siyah çay diğer seçeneklerdendir. Çay, sabah kahvaltısından sonra öğle yemeği ile ve akşam yemeği ile tüketilir. Popüler tatlandırıcılar kakule, nane ve karanfildir. Qishr adı ile kahve de yapılmaktadır. Ama en ünlü kahve Mocha kahvesidir.