Kırgız mutfağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Beşbarmak

Kırgız mutfağı, Kırgızistan'a özgü yemek pişirme tarzıdır.[1] Kırgız mutfağı birçok yönden komşularının mutfağına benzer.

Geleneksel Kırgız yemekleri koyun eti, sığır eti ve at etinin yanı sıra çeşitli süt ürünlerinden oluşmakatadır. Hazırlama teknikleri ve ana malzemeler, ulusun tarihsel olarak göçebe yaşam tarzından güçlü bir şekilde etkilenmiştir. Bu nedenle, birçok pişirme tekniği, yiyeceklerin uzun süreli korunmasına yardımcı olur. Koyun eti ve sığır eti en sevilen etlerdir, ancak modern zamanlarda birçok Kırgız bunları düzenli olarak karşılayamamaktadır.

Kırgızistan, birçok farklı millete ve onların çeşitli mutfaklarına ev sahipliği yapmaktadır. Bişkek, , Celalabad ve Karakol gibi daha büyük şehirlerde, çeşitli ulusal ve uluslararası mutfaklar bulunabilir. Kırgızistan'da özellikle yaygın ve popüler olan Kırgız dışı mutfaklar, ülkedeki en büyük azınlıkları temsil eden Uygur, Dungan, Özbek ve Rus mutfaklarını içerir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Kyrgyztan (sic) Cuisine". Kyrgyzstan.net.my. 14 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]