Çin İslam mutfağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
1935'te Hankou (günümüz Vuhan)'da bir helal kasap dükkânı. Tabelanın üstünde "helal" anlamına gelen "清真" (qīngzhēn) karakterleri, bunun altında ise çeşitli Arapça yazılar duruyor.

Çin İslam mutfağı (Çince: 清真菜; pinyin: qīngzhēn cài, kelime anlamıyla "Helal yemek", Dunganca: Чыңжән цаы; ya da Çince: 回族菜; pinyin: huízú cài, kelime anlamıyla "Hui halkı mutfağı", Dunganca: Ҳуэйзў цаы), Hui (etnik Çinli Müslüman) halkının yanı sıra Çin'deki Donşianlar, Salarlar ve Bao'anlar ile Orta Asya'daki Dunganlar gibi diğer Müslüman halklarının mutfağıdır.

Ünlü yemekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırgızistan-Bişkek'te "Dungan mutfağı" yapan bir restoran.
Tayvan-Taipei'de bir helal Çin lokantası.

Lamian[değiştir | kaynağı değiştir]

Lamian (1. resime bakınız; Basitleştirilmiş Çince: 拉面; Geleneksel Çince: 拉麵; pinyin: lāmiàn; Dunganca: ламян),[1] el yapımı erişte türü. Normalde dana ya da koyun eti aromalı bir çorba (汤面/湯麵 даңмян tāngmiàn)nın içinde servis edilir, fakat bazen karışmaya kızartılıp (炒面/炒麵 Чаомян chǎomiàn) domates esaslı bir sosun içinde servis edilir. 拉 ла (lā) karakteri kelime anlamıyla "çekmek" ya da "uzatmak" anlamına gelir, 面/麵 мян (miàn) ise erişte. El yapım işleminde bir yumru hamur alınır ve çok uzun tek bir erişte haline getirilene kadar elle çekilir.

Dana etli erişte çorbası[değiştir | kaynağı değiştir]

Dana etli erişte çorbası (2. resime bakınız); haşlanmış dana eti, dana eti suyu, sebzeler ve buğday eriştesinden yapılır.

Chuanr[değiştir | kaynağı değiştir]

Chuanr (串儿 Чўанр chuànr; "kebap"), Çin'de tüketilen şiş kebabı türü. Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nden kaynaklanan bu yemek, son senelerde tüm Çin çapındaki çeşitli şehirlere yaymış. Özellike kuzu eti chuanr'ı (羊肉串 yángròuchuànr) meşhurdur.

Suan cai[değiştir | kaynağı değiştir]

Suan cai (酸菜,suāncài; "ekşi sebze"); Kore kimçisi ya da Alman sauerkrautına benzeyen geleneksel fermente sebze yemeği. Çin lahana turşusundan oluşur. Suan cai'ın Çin İslam mutfağına özel olmamasına rağmen sıklıkla erişte çorbalarına garnitür olarak eklenir.

Nang[değiştir | kaynağı değiştir]

Nang 馕/饢 Нәң, üstüne susam eklenen bir çeşit yuvarlak, mayasız ekmek. Güney ve Orta Asya'daki nan ekmeğine benzer.

Resim galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Trilling, David (20 Nisan 2010). "Kyrgyzstan Eats: A Dungan Feast in Naryn" (İngilizce). Eurasia Net. 5 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Eylül 2017.