Hush (Buffy bölümü)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Hush
Bölüm No 4. sezon, 10. bölüm
Yazar Joss Whedon
Yönetmen Joss Whedon
Yayın Tarihi 14 Aralık 1999
Önceki Bölüm Something Blue
Sonraki Bölüm Doomed

Kendilerine "the Gentlemen" adını veren bir grup yaratığın, tüm Sunnydale'deki insanların seslerini çalıp, ihtiyaçları olan yedi kalbin peşine düşmelerini anlatan Buffy The Vampire Slayer bölümü. Senaryo dalında Emmy Ödülleri'ne aday olmuştur. Bölüm, Buffy'nin sınıfta gördüğü rüyayla başlar. Buffy rüyasında, sınıfta, Prof. Walsh'un dersindedir. İletişimden bahsetmektedirler. Bu sırada Prof. Buffy'yi yanına çağırır ve masaya yatmasını söyler. Riley de aynı şekilde profesörün yanındadır. Birbirlerine sarılıp öpüşmeye başlarlar. Aniden gece olur ve sınıfın bomboş olduğu görülür. Buffy yerinden kalkar ve duyduğu mırıltıyı takip eder. Elinde bir kutu tutan küçük bir kız ona şu tekerlemeyi söylemektedir:

Can't even shout;
Can't even cry;
The gentlemen are coming by.
Looking in windows; knocking on doors;
They need to take seven and they might take yours.
Can't call to mom,
Can't say a word;
You're gonna die screaming but you won't be heard.

(Türkçesi: Bağıramazsın bile,
Ağlayamazsın bile,
Adamlar (The Gentlemen) yaklaşıyor,
Pencereden bakıyorlar, kapıları çalıyor,
Alacaklar yedi kişiyi, belki seni de
Seslenemezsin annene,
Edemezsin tek kelime.
Öleceksin çığlık atarak,
Ama sesin duyulmayacak!)

Tekerleme bittiğinde Riley Buffy'nin arkasındadır ve elini Buffy'nin omzuna koyar. Buffy arkasına döndüğünde Riley'nin yerinde korkunç ve gülümseyen bir canavar olduğunu görür ve uyanır. Bu sırada ders bitmiştir. Willow wicca toplantısına giderken Riley ve Buffy de konuşurlar. Bu sırada Buffy devriyeye çıkacağını ağzından kaçırır, Riley de kâğıtlarla uğraşacığını söyler. Her ikisi de düzeltmek ve gizledikleri kimliklerini hâlâ gizli tutabilmek için saçmaladıktan sonra ayrılırlar. Bu sırada Giles, Buffy'nin rüyası hakkında bulduğu sonuçları değerlendirmektedir. Aynı anda Anya da Xander'a onunla hiç ilgilenmediğini söylemektedir, Xander'ın onunla birçok orgazm yaşamak için birlikte olduğunu düşünmektedir. Eve geldiklerinde tartışma hâlâ sürmektedir ve Giles ile Spike sıkıldıklarından olmalı ki konuyu değiştirirler. Giles bir arkadaşının onu ziyaret edeceğini ve bu yüzden Spike'ın Xander'da kalacağını söyler. Bu işten Spike da Anya da Xander da memnun değildir. Sonra, Willow'un wicca toplantısı ekrana gelir. Willow, toplanının wiccalıkla hiçbir ilgisi olmadığını, daha çok basit kızlar toplantısı olduğunu anlamaktadır. Bu sırada, kızlar arasında, Tara adlı biri dikkatini çeker. Herkesten farklıdır; oldukça da eziktir. Çıkışta Buffy'yle buluşup odalarına giderler ve Buffy de artık Riley'ye yalan söylemek istemediğini, avcı kimliğinin yükünü taşımanın zorluğundan bahseder. Gece olur, ve Xander'ın bodrum katında Xander Spike'ı ısırılmaktan korktuğundan koltuğa bağlamaktadır.

Buffy the Vampire Slayer'ın Emmy'ye aday gösterilen "Hush" adlı bölümünde 40 dakika boyunca neredeyse hiç konuşma geçmiyor. Aktörlerin tek kelime kullanmadan hikâyeyi sunmadaki başarıları ve arka plan müziğinin büyük önem taşıdığı "Hush", aynı zamanda Buffy the Vampire Slayer'ın ilk Emmy adaylığını kazandığı bölüm de oldu.

Çeviriler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • İtalyanca adı: "L'urlo che uccide" ("Öldüren Çığlık")
  • Almanca adı: "Das große Schweigen" ("Büyük Sessizlik")
  • Fransızca adı: "Un silence de mort" ("Ölüm Sessizliği")
  • İspanyolca adı: "Silencio" ("Sessizlik")