Kuzey Makedonya pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Makedon pasaportu sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Makedon biyometrik pasaportunun ön kapağı
Makedon biyometrik pasaport Birinci Sayfası

Makedon pasaportu veya Kuzey Makedonya pasaportu (Makedonca: Македонски Пасош) uluslararası seyahat amacıyla Kuzey Makedonya vatandaşlarına verilir. Dağıtım sorumluluğu İçişleri Bakanlığı'na aittir. Pasaportun geçerliliği 10 yaşından küçük kişiler için 5 yıldır. Çocukların yaşları 4 ise ve pasaportunun geçerliliği iki yıl ile sınırlıdır. Makedon pasaportu Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) tavsiye ettiği standartlar (yani, büyüklüğü, kompozisyonu, düzen, teknoloji) ile uyumludur. Son Makedon pasaportu bir biyometrik pasaportdur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Makedonya, Yugoslavya'nın kurucu bir cumhuriyeti olduğu 1945-1991'tarihleri arasında, Makedonlar Yugoslav pasaportlarıyla dolaştılar. Yugoslav federal sistemi uyarınca, her cumhuriyetin kendi pasaport çeşitliliği vardı; Özellikle Makedonya'da yayınlanan Yugoslav pasaportları Sırpça-Hırvatça yerine Makedonca ve Fransızca olarak basıldı. Makedon pasaportunun içeriği ve tasarımı yıllar içinde değişti. Makedonya Yugoslavya'dan bağımsızlığını ilan etmesinden sonra ilk pasaportlar 1991 yılında yayımlanmıştır.

Avrupa Birliği, eski Yugoslav cumhuriyetlerine 1991 yılında vize uygulamaya başlamış ve bu yüzden Makedonlar vizesiz seyahat haklarını kaybetmişlerdi. 19 Aralık 2009 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere İngiltere ve İrlanda hariç tüm Avrupa Birliği'nin Schengen ülkelerine vizesiz seyahat edebilmektedirler. Ayrıca Sırbistan'a ulusal kimlik kartları ile seyahat edebilmektedirler.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi Ocak 2019 Raporu'na göre Makedonya vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 123 ülkeye seyahat edebilirler. Bu sayede Madekonya vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 46. sırada yer almaktadır.[1]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 12 Mart 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2016.