Nebih Berri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Nebih Berri

Nebih Berri (Arapça: نبيه بري, d. 1938, Sierra Leone), Lübnanlı siyaset adamı, Şii Emel Hareketi'nin önderi, 1992'den beri Lübnan Parlamento Başkanı.

Beyrut Üniversitesi'nde hukuk okudu (1963) ve Beyrut'ta avukatlık yaptı. 1974'te Şii Emel Örgütü'nün kurucuları arasında yer aldı. Hareketin Lideri İmam Musa Sadr’ın kaybolmasından sonra 1980'de örgütün lideri oldu. Emel Örgütü 1982'de Hüseyin Musavi'nin ayrılmasıyla ikiye bölündü. Berri'nin başında olduğu grup, 12 İmamcılığın (Caferilik) referansı olmaksızın olayları yönetmek isteyen, Lübnan dışındaki dini makamlara bağlı olmayı istemeyen, dahası milli bir düşünceyi benimseyen laik Şiilerden oluşmaktaydı. Ilımlı görülen Berri İran yanlısı Şiiler tarafından dışlandı.[1]

Raşit Kerami'nin ulusal birlik hükümetinde adalet ve hidroelektrik bakanlıklarına ek olarak Güney Lübnan ve imar bakanlığını da üstlendi (1984). İsrail'in Lübnan'dan çekilmesi için yapılan görüşmelere katıldı. Ilımlı tutumuyla, uluslararası görüşmelerde olumlu girişimleriyle tarafların güvenini kazandı. Önderliğindeki Emel Hareketi İsrail, Maruni Hıristiyan, Filistinli, Sünni Müslüman ve Dürzi güçlerle zaman zaman çatışmaya girdi.

1985'te Dürzilerle Hıristiyanlar arasındaki çatışmalara son vermek amacıyla düzenlenen Büyük İslam Konferansı'na katıldı. Aynı yılın aralık ayında Lübnan kuvvetleri'yle, 1987'de de Suriye'nin girişimiyle Dürzi lider Velid Canbulat'la barış antlaşması imzaladı.

Lübnan İç Savaşı'na son veren Taif Anlaşması gereğince meclis başkanlığına Şiilerin getirildiği Lübnan’da, 1992 yılından beri Lübnan Parlamento Başkanlığını yürütmektedir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]