İçeriğe atla

Lübnan başbakanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lübnan Bakanlar Kurulu Başkanı
Lübnan Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu Başkanlığı
Görevdeki
Necip Mikati

10 Eylül 2021 tarihinden beri
UnvanEkselansları
ÜyelikBakanlar Kurulu
Resmî ikametGrand Serail, Beyrut
AtayanCumhurbaşkanı
Görev süresi4 yıl (maksimum)[a]
OluşumLübnan Anayasası
23 Mayıs 1926
İlk sahibiAuguste Edib Paşa
31 Mayıs 1926
MaaşYıllık 212.844.000 LL[1]
WebsitesiLübnan Hükümeti İnternet Sitesi

Resmi olarak Bakanlar Kurulu Başkanı adına sahip Lübnan başbakanı, hükümet başkanı ve Lübnan'ın Bakanlar Kurulu başkanıdır. Başbakan, Lübnan devlet başkanı tarafından atanır (ve görevden alınır), Lübnan Parlamentosunun onayına gerek yoktur (1990 Taif Anlaşması'ndan önce) Sözleşmeye göre, makam sahibi her zaman bir Sünni Müslümandır.

Mevcut başbakan, 10 Eylül 2021'de göreve başlayan Nacip Mikati'dir. Mikati, Hassân Diyab'ın 10 Ağustos 2020'de Mikati devralana kadar geçici başbakan olarak görev yapmasından 13 ay sonra başbakan oldu.

26 Temmuz 2021'de New York Times, diğer gazetelerin yanı sıra[2] "... milyarder telekomünikasyon kralı Necip Mikati'nin pazartesi günü Lübnan'ın bir sonraki hükümetini kurmak üzere atandı ... 65 yaşındaki Bay Mikati, yaklaşık bir yıl önce Beyrut limanında 200'den fazla insanı öldüren ve o sırada sorumlu kabinenin istifa etmesine yol açan büyük patlamadan bu yana parlamento tarafından hükümeti kurmak üzere görevlendirilen üçüncü politikacı." şeklinde bildirdi.

Başbakan, Lübnan başbakan yardımcısı tarafından desteklenmektedir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Ofis, 23 Mayıs 1926'da Büyük Lübnan devletinin anayasasının ilan edildiği tarihte kuruldu. 1943 yazında, Ulusal Pakt üzerinde anlaşmaya varıldığında, başbakanlık makamının her zaman bir Sünni Müslümana ayrılmasına karar verildi. 1926'da ofisin kurulmasından Lübnan İç Savaşı'nın sonuna kadar anayasa, ofisin rollerinden ve görevlerinden çok az söz etti ve ofisin yetkilerinin çoğu anayasal prosedürlerden ziyade gayri resmi yollarla uygulandı. İç savaşın sona ermesi ve Taif Anlaşması'nın onaylanmasının ardından, başbakanın sorumlulukları kanunlaştırıldı ve anayasada açıkça sıralandı.

Fransa anayasası ile farklılıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

1926 Büyük Lübnan Anayasası kabaca Fransa Anayasası'na göre modellenmiş olsa da (Büyük Lübnan Fransız mandası altındadır) Lübnan'daki başbakanlık ofisi, Fransa'dakinden önemli ölçüde daha zayıftır, çünkü cumhurbaşkanı onu (istediği zaman) görevden alabilecek bunu yapabilecek tek kişidir. Oysa Fransa'da başbakan, cumhurbaşkanı tarafından atanır ve yalnızca parlamento tarafından güvensizlik oyu ile görevden alınabilir. Bu, Lübnan başbakanının, devlet başkanına, Fransız mevkidaşından çok daha saygılı olması gerektiği anlamına gelir.

Başbakanlık makamında geçmişteki usulsüzlükler[değiştir | kaynağı değiştir]

Geçmişte iki kez, devlet başkanı stifa ettiğinde veya görev süresi dolmadan kısa bir süre önce, başkan Ulusal Paktı ihlal ederek, devlet başkanlığının yetkilerini üstleneceği gerekçesi ile Maruni Hristiyan atadı.

Lübnan İç Savaşı sırasında, görevden ayrılan başkan Emin Cümeyyil, görevdeki başbakan Selim Hoss'u görevden aldı ve görev süresinin dolmasına 15 dakika kala Genelkurmay Başkanı Mişel Avn'ı başbakan olarak atadı. Hoss, görevden alınmasını reddetti ve bu, ikili bir hükûmetin kurulmasına yol açtı; biri Batı Beyrut'ta ağırlıklı olarak sivil ve Müslüman, diğeri ise Doğu Beyrut'ta ağırlıklı olarak askeri ve Hristiyan.

Sorumluluklar ve yetkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Başbakan, Bakanlar Kurulunun başkanı ve hükûmetin başıdır. Ayrıca, Yüksek Savunma Konseyinin başkan yardımcısıdır.

Sorumlulukları şunlardır:[3]

 • Parlamento ile hükûmetin kurulması için müzakere yapmak.
 • Kendisini atayan veya hükûmetin istifa ettiğini belirtenler dışında, devlet başkanı tarafından imzalanan tüm kararnameleri imzalamak.
 • Bakanlar Kurulu programını Temsilciler Meclisine sunmak.
 • Devlet başkanının katıldığı durumlar dışında Bakanlar Kurulu toplantılarına başkanlık etmek.
 • Devlet başkanlığının herhangi bir nedenle boşalması halinde , dar anlamda "işleri yürütmek" için başkanın yetki ve sorumluluklarını üstlenmek.

Sembolik görevler[değiştir | kaynağı değiştir]

Taif Anlaşması'nın onaylanmasının ardından anayasa, üç "kilit" yürütme makamı için bir önsöz hazırladı: devlet başkanı, başbakan ve bakanlar kurulu. Önsöz şunları belirtir:

Başbakan, hükümetin başıdır. Hükûmeti temsil eder, hükûmet adına konuşur ve Bakanlar Kurulu tarafından yapılan kamu politikasının yürütülmesinden sorumludur.

Buna ek olarak, başbakan re'sen şu görevlere de sahiptir:

 • Yüksek Savunma Konseyi başkan yardımcısı
 • Bakanlar Kurulu başkanı
 • Hükûmet başkanı

Başbakanların listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ veya cumhurbaşkanının takdirine bağlı olarak görevden alınana kadar

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Lebanese Politicians Reward Themselves - Al Akhbar English". 19 Ekim 2017. 19 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 2. ^ Hubbard (26 Temmuz 2021). "Lebanon Turns to Billionaire Tycoon to Form Next Government". The New York Times. 27 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ocak 2022. 
 3. ^ https://www.constituteproject.org/constitution/Lebanon_2004.pdf?lang=en 11 Mayıs 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

  Bu madde Library of Congress kamu malı materyali içermektedir. Kaynağa bu web sayfasından ulaşabilirsiniz.  [[Kategori: Library of Congress kamu malı materyali kullanan Vikipedi sayfaları]]