Amerika Birleşik Devletleri pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(ABD pasaportu sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Biometrik pasaport kapağı, 2007
Biometrik ABD pasaportunun İmza sayfası ve veri sayfası

Birleşik Devletler pasaportu, Amerika Birleşik Devletleri uyruklu vatandaşlara çıkarılan pasaportlardır. Sadece ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından çıkarılır ve iki doküman biçiminde üretilir. Bunlar: Pasaport kitapçıkları ve pasaport kartlarıdır. ABD pasaport kitapçıkları, dünyadaki herhangi bir yerde Amerikalılar tarafından yolculuk için geçerlidir. Aynı zamanda sınırlı kullanımı olan pasaport kartları aynı koşullar altında aynı örgüt tarafından verilir.

Beş pasaport kitapçık türü vardır; biyometrik olmayan pasaportlar son kullanma tarihlerine kadar geçerli olmasına rağmen, Dışişleri Bakanlığı Ağustos 2007 tarihinden itibaren standart olarak sadece e-pasaportları vermeye başlamıştır. 2007 mali yılında 18.382.798 adet pasaport Dışişleri Bakanlığı tarafından verilmiştir.

ABD Dışişleri Bakanlığı kara yoluyla ABD'liler tarafından yolculuk için Temmuz 2008 tarihinden itibaren geçerli olan pasaport kartlarını çıkardı. Bu kart ile Kanada, Meksika, Karayip adaları bölgesi ve Bermuda'ya seyahat edilebilir.

ABD pasaportunda İngilizcenin yanında Fransızca ve İspanyolca dilleri de yer almaktadır.

ABD vatandaşları Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda'nın yanı sıra Avrupa Birliği üyesi ülkelerine (28 ülke) vizesiz seyahat edebilmektedirler.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi 2016 Raporu'na göre ABD vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 174 ülkeye seyahat edebilirler. Bu sayede ABD vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 4. sırada yer almaktadır.[1]

ABD pasaportunun dünya ülkelerinde vize serbest girişleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Visa requirements for United States citizens.png

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • ABD pasaportu İngilizce Wikipedia maddesi
  1. ^ https://www.henleyglobal.com/files/download/HP/hvri/HP%20Visa%20Restrictions%20Index%20160223.pdf