Vikipedi:Yalın URL

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Yalın URL, bağlantılı sayfa hakkında eşlik eden herhangi bir bilgi olmadan bir maddedeki bazı bilgiler için kaynak olarak gösterilen bir URL'dir. Başka bir deyişle, bir internet tarayıcısının URL çubuğundan kopyalanıp Viki metnine yapıştırılan, <ref></ref> etiketleri arasına eklenen veya başlık, yazar, tarih veya bibliyografik bir kaynak için gerekli olan olağan bilgiler olmadan basitçe bir dış bağlantı olarak sağlanan veya bağlantılı internet sayfalarının veya tüm internet sitelerinin kaybolması, içeriğinin değişmesi veya HTML yeniden yönlendirmesi olmadan taşınması nedeniyle artık çalışmayan dış bağlantıların - buna bağlantı ölümü denir - düzeltilmesine yardımcı olan metindir.

Yalın URL nedir?[kaynağı değiştir]

Yalın URL, kaynak hakkında başka hiçbir bilgi içermeyen URL'dir. Bir URL'ye başka herhangi bir bilgi eşlik ediyorsa, yalın olarak kabul edilmez.

Bu bağlamda bilgi, bibliyografik bir kaynak oluşturmak ve/veya bağlantı ölümü düzeltmeye yardımcı olmak için yararlı olan verileri ifade eder. Örnekler arasında hedef sayfanın başlığı, yayınlandığı tarih, yazarı vb. yer alır. Bağlantı ölse bile, maddeyi başka bir yerde bulmak için bu ek bilgileri kullanmak mümkün olabilir.


Yalın URL örnekleri:

Biraz metin http://support.nikontech.com/app/answers/detail/a_id/14083 daha fazla metin, satır içi şöyle görüntülenir:

Biraz metin http://support.nikontech.com/app/answers/detail/a_id/14083 daha fazla metin


Bunun yaygın varyasyonları şunlardır:

Biraz metin<ref>http://support.nikontech.com/app/answers/detail/a_id/14083</ref> daha fazla metin, satır içi şöyle görüntülenir:

Biraz metin[1] daha fazla metin

Biraz metin [http://support.nikontech.com/app/answers/detail/a_id/14083] daha fazla metin, satır içi şöyle görüntülenir:

Biraz metin [1] daha fazla metin

Biraz metin [http://support.nikontech.com/app/answers/detail/a_id/14083 Nikon] daha fazla metin, satır içi şöyle görüntülenir:

Biraz metin Nikon daha fazla metin


Yukarıdaki örneklerin hepsi aynı yalın URL'yi kullanmaktadır - bu sadece beraberinde hiçbir bilgi içermeyen bir URL'dir. Görüntülenen metin olarak "Nikon" kelimesi, URL'de görüntülenenin ötesinde hiçbir bilgi eklemez; yalnızca "Nikon" veya bir sayı görüntülemek aslında okuyucuya ham URL'den "daha az" bilgi verir.


Bunun {{Web kaynağı}} şablonunu kullanan tam bir alıntıyla karşılaştırması:

Biraz metin<ref>{{Web kaynağı | başlık = Answer ID 14083: D2X Firmware update 2.0.0 — Windows | yayıncı = Nikon USA Inc | çalışma = Find Answers | tarih = 2008 | url = http://support.nikontech.com/app/answers/detail/a_id/14083 | erişimtarihi = 9 Mayıs 2009 | arşivurl = https://web.archive.org/web/20110714183206/http://support.nikontech.com/app/answers/detail/a_id/14083 | arşivtarihi = 14 Temmuz 2011}}</ref> daha fazla metin, satır içi şöyle görüntülenir:

Biraz metin[2] daha fazla metin ve Kaynakça altında şu şekilde görüntülenir:
2. "Answer ID 14083: D2X Firmware update 2.0.0 — Windows". Find Answers. Nikon USA Inc. 2008. 14 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mayıs 2009. 

Madde hakkında çok daha fazla bilgi gösteriyor. Bağlantı artık çalışmıyor olsa bile, daha önce başka yollarla elde edilebilecek belirli bir Nikon ürün yazılımı güncellemesi etrafında dönen bazı teknik tartışmaları içeren bir internet sayfasına bağlandığı görülebilir.


İşte bu alıntının "elle" yazılan bir varyasyonu:

Biraz metin<ref>[http://support.nikontech.com/app/answers/detail/a_id/14083 "Answer ID 14083: D2X Firmware update 2.0.0 — Windows"]. ''Find Answers''. Nikon USA Inc. 2008. Retrieved 2009-05-09.</ref> daha fazla metin, satır içi şöyle görüntülenir:

Biraz metin[3] daha fazla metin ve Kaynakça altında şu şekilde görüntülenir:
3. "Answer ID 14083: D2X Firmware update 2.0.0 — Windows". Find Answers. Nikon USA Inc. 2008. Retrieved 2009-05-09.

Bir {web ...} şablonu kullanmamış olsa da bu sürüm tüm bilgileri gösterir ve bu nedenle "bir yalın URL değildir".


MLA stili gibi bazı kaynak stilleri, yazar, tarih ve yayının başlığı gibi uygun tanımlayıcı bilgilere ek olarak URL metnini gösteren tam bibliyografik kaynak kullanır. Bunlar yalın URL olarak kabul edilmez.

Yalın URL'lerin nesi doğru?[kaynağı değiştir]

Vikipedi'ye yalın bir URL kaynağı eklemek, hiç kaynak göstermemekten çok daha faydalıdır. Sadece bulduğunuz kaynak URL'sini kopyalamaya zamanınız ve eğiliminiz varsa bu yararlı bir ilk adımdır ve katkınız için teşekkür ederiz!

Ancak, lütfen yalın bir URL kaynağının da tam formatlı bir kaynaktan çok daha az "yararlı" olduğunu unutmayın. Lütfen bunun yerine tam kaynaklar kullanarak okuyuculara ve düzenleyicilere yardımcı olun.

Yalın URL'lerin nesi yanlış?[kaynağı değiştir]

Yalın bir URL, tam bir kaynaktan "çok daha az" yardımcı olur:

 1. Yalın URL'ler bağlantı ölümüne tabidir. Yalın bir URL'nin kullanılabilirliği tamamen hedef internet sitesinin sayfayı barındırmaya devam etmesine ve seçtiği site yapısını korumasına bağlıdır. Her ikisini de yapma zorunluluğu yoktur.
 2. Yalın bir URL, okuyucuya tam bir kaynaktan çok daha az bilgi sağlar.
 3. Yalın URL'ler dijital olarak pek erişilebilir değildir. Ekran okuyucular doğrudan hiperbağlantılı metne gidebilir, bu nedenle dijital erişilebilirlik kılavuzları, bağlantının nereye gittiğini açıklayan açıklayıcı metnin hiperbağlantılanmesını tavsiye eder.

Yalın URL'ler en kolay şekilde URL'yi kaynak olarak ekleyen düzenleyiciler tarafından doldurulur. Bu düzenleyici internet sayfasını okumuştur ve bu nedenle tüm ayrıntılar önündedir. Herhangi bir kaynağa kaynakta bulunan bir düzenleyici, bunun güvenilir bir kaynak olduğunu kontrol etmek için değerlendirmelidirler, bu nedenle madde başlığı, tarih, yazar(lar), yayıncı, sayfa numarası vb. gibi konuları kontrol etmiş olmalıdırlar.

Buna karşılık, kaynağı doldurmak için daha sonra gelen başka bir düzenleyici baştan başlamak ve tüm bu çalışmayı tekrarlamak zorundadır ... ve internet sayfasını okuduklarında, içeriği değiştirilmiş veya hatta tamamen farklı bir şeyle değiştirilmiş olabilir.

Örnekler[kaynağı değiştir]

The New York Times'ın internet sitesini yeniden yapılandırmasından bu yana International Herald Tribune'ün aşağıdaki yalın URL kaynaklarının tümü "ölmüştür" (çalışmayı durdurmuştur):

Tam kaynak ise yazar, başlık, yayıncı, yayın ve eserin tarihini verir. Dolayısıyla, internet sitesi adresi değişirse ek bilgiler yeni konumu bulmaya yardımcı olabilir. Eğer kaynak artık internette mevcut değilse o zaman ek bilgiler, basılı formda, mikrofiş arşivlerinde, makale / kağıt koleksiyonlarında, kitap olarak yayınlanmışsa ve benzerlerinde kaynağın izlenmesine yardımcı olabilir.

Bu, {{haber kaynağı}} şablonunu kullanan ilk International Herald Tribune makalesinin tam bir alıntısıdır:

URL ölmeden önce alıntıda görünen tam bilgilerle, IHT makalesine Web.Archive.org aracılığıyla (arşivlenmiş URL'yi eklemek için burada yaptığımız gibi) ve ayrıca LexisNexis, HighBeam Research ve diğerleri aracılığıyla (IHT'nin kendi internet sayfası artık aktif olmasa da) ulaşmak mümkündü.

Yalın URL'lerle ilgili ikincil sorunlar -okunabilir bir metin kullanılmadığı sürece- çirkin olmaları ve sayfanın görüntüsünü etkileyebilmeleridir. Örneğin, okunabilir metin içermeyen bu yalın URL sayfanın genişlemesine neden olur:

Uzunluk sorunu, form kullanılarak "kozmetik olarak" düzeltilebilir:

 • [çok_çok_uzun_URL_önce_yazılır Faydalı okunabilir metin sonra gelir]

İlk boşluğun URL'yi bağlantı etiketinden ayıran şey olduğuna dikkat edin, burada "yazılır" ve "Faydalı" arasında (ve tersine URL boşluk içeremez, ancak etiket metni içerebilir). İşte yukarıdaki çok uzun bağlantıyı kullanan bir örnek:

... ancak bu kozmetik düzeltme kabadır. "Okuyucular" için tam bir kaynaktan çok daha az faydalıdır. Ve gelecekteki düzenleyiciler, bu sunum biçimindeki URL öldüğünde, kaynağı onarma zorluğuyla tekrar baş başa kalırlar. Kaynak şablonlarını kullanan tam bir kaynağın ayrı alanları, bazı görevlere yardımcı olmak için botların ve diğer araçların kullanılmasına da izin verir.

Gelecekteki bağlantı ölümünü önlemeye yardımcı olmak[kaynağı değiştir]

Lütfen yalın URL'lerinizi tamamlamayı düşünün - başlık, yazar, tarih, yayıncı vb. ile tam kaynaklar oluşturun.

Çok sayıda yalın URL içeren bir madde ile karşılaşırsanız, üç yoldan biriyle yardımcı olabilirsiniz:

 1. Maddeyi etiketleyin. Bu iki şekilde yapılabilir:
  • Sayfanın en üstünde {{Yalın URL'leri temizle}} şablonu ile. Bu, kaynakların genişletilmesini talep eden bir başlık görüntüler ve maddeyi temizlenmesi gereken olarak kategorize ederek diğer Vikipedistlerin dikkatine sunar.
  • Daha da iyisi, {{Satır içi yalın URL}} kullanın.
 2. Yalın URL'leri elle kaynaklarla genişletmek daha da yararlı olacaktır.
 3. reFill, bazı yalın URL'leri yarı otomatik olarak çözmek için kullanılabilecek araçlardır. Araçların çıktıları, düzenlemeden sorumlu olan yazar tarafından kontrol edilmelidir.

Bağlantı ölümü yaygın ve iyi anlaşılan bir sorun haline gelmeden önce, birçok Vikipedi maddesi yalın URL'lerle oluşturuluyordu. Bugün bile düzenleyiciler sıklıkla yalın URL'ler ekleyerek kaynaklara atıfta bulunmaktadırlar. Bu, maddeleri kaynaksız bırakmaktan çok daha iyi olsa da kaynakları bağlantı ölümüne maruz bırakır.

Bu sorunu çözmek için hepimiz yardımcı olabiliriz. İlginizi çeken maddelerde, onlara bağlantı verilen maddelerde veya rastgele maddeler olarak seçilen maddelerde yalın URL'leri uygun kaynaklarla genişletmek için gönüllü olarak yardımcı olabilirsiniz. Bir düzenleyicinin alışkanlıkla yalın URL eklediğini fark ederseniz, lütfen tartışma sayfasına URL ekledikleri için teşekkür eden, ancak iyi uygulamaların açık örnekleri için Vikipedi:Satır içi kaynaklar sayfasına yönlendiren kibar bir not bırakmayı düşünün.

Ayrıca bakınız[kaynağı değiştir]

 1. ^ http://support.nikontech.com/app/answers/detail/a_id/14083
 2. ^ "Answer ID 14083: D2X Firmware update 2.0.0 — Windows". Find Answers. Nikon USA Inc. 2008. 14 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mayıs 2009. 
 3. ^ "Answer ID 14083: D2X Firmware update 2.0.0 — Windows". Find Answers. Nikon USA Inc. 2008. Retrieved 2009-05-09.