Çince

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çince
汉语/漢語 ya da 中文
Hanyu trad simp.svg
Çince karakterler
Telaffuz Hànyǔ veya Zhōngwén
Bölge Doğu Asya
Etnisite Han Ulusu
Konuşan sayısı (1.197.392.400 atıf 1984-2000)[1]
Dil ailesi
Çin-Tibet dilleri
  • Sinitik
    • Çince
Standart formlar Standart Çince
Diyalektler
Yazı sistemi Çince karakterler
Bopomofo
Hanyu Pinyin
Xiao'erjing
Resmî durumu
Resmî dil

 Çin

 Hong Kong
 Makao

 Tayvan
 Singapur
 Burma

 Birleşmiş Milletler
Onaylanmış azınlık dili  Kanada
 Malezya
 ABD
Dil kodları
ISO 639-1 zh
ISO 639-2 chi (B)
zho (T)
ISO 639-3 zho
New-Map-Sinophone World.svg
  Birinci anadili olan ülkeler
  Çince konuşan nüfusun 5.000.000 olduğu yerler.
  Çince konuşan nüfusun 1.000.000 olduğu yerler.
  Çince konuşan nüfusun 500.000 olduğu yerler.
  Çince konuşan nüfusun 10.000 olduğu yerler.
  Önemli şekilde Çince konuşulan yerler.
Map-Sinophone World.png
Çince konuşulan dünyanın haritası.

Çince (Basitleştirilmiş Çince: 汉语; Geleneksel Çince: 漢語; pinyin: Hànyǔ; diğer adları: 中文, 國文, 华文, 华语), Çin'de ve çevresinde yaşayan bir milyardan fazla kişi tarafından konuşulan binlerce ufak dilin tümüne birden verilen addır ve bunlar tek bir dil sayılırsa, Dünya'da en çok konuşulan dildir.

Dünyadaki her beş kişiden birinin anadili olarak konuştuğu Çince, tamamen ayrı birer dil olarak kabul edilebilecek kadar farklı "dilcik"lerden oluşmuştur. Bu yüzden Çincenin bir dil değil, bir dil ailesi olduğu iddia edilir. En çok konuşulanı Mandarin, yaklaşık 850.000.000 kişi tarafından konuşulur. Daha sonra Şanghay ve civarındaki 90.000.000 insan tarafından konuşulanı Wu Çincesidir. Göçmen topluluklarda en çok Kantonca kullanılır. Bunun sebebi göç eden Çinlilerin genelde güney kesimlerden olmasıdır. Bu dil, Çin-Tibet dilleri ailesinin koluna dahildir.

Çince, dünyanın en çok konuşulan dili olduğundan Birleşmiş Milletler'in aynı zamanda resmî dillerinden biridir.

Etkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Çin dilinin zamanında Doğu Asya dilleri üzerinde etkisi çok olmuştur. Gerek yazı sistemi, gerek dil yapısı ile birçok uzak doğu ülkesinin dilini etkilemiştir. Çin dilinin Korece, Japonca, Vietnamca gibi dillerin üzerinde etkisi görülmektedir. Her ne kadar Vietnamca Latin harfleri ile yazılıyor olsa da Çince, Modern Vietnamca sözlüğünün %60'ını oluşturur. Japonca ve Korece ise Çin dilinden yazı sistemi olarak etkilenmişlerdir. Japoncanın Kanji karakterleriyle Çince karakterler, mânâları ve okunuşları Çinceden çoğu zaman farklı olsa da şeklen birbirlerine çok benzerler. Aynı şekilde Korece karakterler de Çinceye benzer; fakat bu benzerlik Japon dilindekinden biraz daha azdır. Korece kelimelerin çoğunun kökenini Çince kelimelerdir.

Çin karakterleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Çin karakterleri bu dile has bir yazı sistemidir. Bu sistemin 3.500 yılı bulan bir tarihi vardır. Çin dilindeki karakterler yan yana gelerek bir kelimeyi meydana getirmez, her kelime için farklı bir karakter bulunmaktadır. Çincenin geleneksel ve Mao tarafından yaptırılan basitleştirilmiş karakterleri vardır. 1954 yılından önce Çince, geleneksel karakterler ile yazılıyordu. Mao, bunların grafik olarak karmaşık olanlarını kolaylaştırmış ve basitleştirilmiş karakterlere dönüştürmüştür. Geleneksel karakterler bugün Çin Cumhuriyeti'nde kullanılır. İlkokulu bitirmek için 1.200 civarında karakter bilmek gerekirken eğitim almış bir Çinli okuyucu 5.000 ilâ 7.000 karakter bilir. Çince bir gazete okuyabilmek için en az 3.000 karakter öğrenilmelidir.

Çincenin lehçeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Çin dili bölgelerine göre farklılık gösterir. Çin'de en popüler olan lehçe Mandarindir. Çin dilinin hangi bölgelerde ne kadar bir nüfus tarafından konuşulduğu şöyledir:

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Çince ile ilgili çoklu ortam kategorisi bulunur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://www.ethnologue.com/language/zho 9 Mayıs 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. A macrolanguage of China

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Telaffuz[değiştir | kaynağı değiştir]

Sözlükler[değiştir | kaynağı değiştir]