Avrupa E-yolları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(TEM Otoyolu sayfasından yönlendirildi)
Avrupa E-yolları: batıda Portekiz'den doğuda Kazakistan'a; kuzeyde İsveç'ten güneyde Türkiye ve Yunanistan Akdeniz kıyılarına kadar uzanan karayolu ağı

Avrupa E-yolları (İngilizce: International E-road network; Fransızca: Routeeuropéenne; Almanca:Europastraße; İtalyanca: Strade europee) Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu tarafından geliştirilmiş olan, Avrupa'da bulunan ana karayollarını numaralandırma sistemidir. Avrupa ana karayollarına dahil olan, çok defa ülkelerarası sınırları da geçen bu yollar E 01'den başlayarak artar şekilde numaralandırılmıştır. Bu numaralama sistemi ilk defa 1975'te uygulanmış ve 1993'te sistemde büyük bir revizyon yapılmıştır. Bu numaralama Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu'na üye olan tüm ülkeleri kapsadığı için, Avrupa E-yolları ağına bağlı Kafkas ülkeleri (Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan) ve bazı Orta Asya ülkeleri (Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan) ana karayolları da Avrupa E-yolu numaralandırma sistemine dahildirler.

Sisteme dahil birçok ülkede hem ulusal karayolu numarası ve hem de Avrupa E-yolu numarası yollar üzerinde bulunan tabelalarda gösterilmektedir. Bazı ülkeler (İsveç ve Belçika) sadece Avrupa E-yolları numaraları kullanmakta ve E-yolları ağına dahil yollar için değişik ulusal karayolu numaralama sistemi kullanmamaktadır. İrlanda'da yollarda genellikle sadece ulusal numaralama sistemi numaraları verilmektedir; ama 2007'den itibaren yenilenen Avrupa E-yolları ağına dahil yollarda hem ulusal hem de Avrupa E-yolu numaraları gösterilmektedir. Birleşik Krallık içinde Avrupa E-yolu numaraları resmen kabul edilmemiştir ve bu ülkede hiçbir yol Avrupa-E yolu numarasını göstermemektedir.

Dünyanın diğer kıtalarında da benzer ülkelerarası karayolları ağı geliştirme sistemleri bulunmaktadır: örneğin Amerika kıtası için Panamerikan Karayolu, Afrika kıtası için Trans-Afrika Ana Karayolu Ağı ve Asya ana karayollar projesi.

Numaralama sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Avrupa E-yolu gösteren tabela. Bu E 40'ı göstermektedir.
Frankfurt Uluslararası Havameydanı yakınlarında E 42 ile E 451 kavşağı

Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu (UNICE) tarafından Avrupa E-yolları için sınıflandırma ve numaralama şu prensiplere göre hazırlanmıştır[1]:

 1. Referanslı yollar ve referanslılar arası yollar ana ağ sistemi karayolları olup A-sınıfı E-yolları olarak adlandırılmaktadır. İkinci derecede branş, bağlayıcı ve birleştirici yollara B-Sınıfı Avrupa E-yolları adı verilmiştir.
 2. Genel olarak ikili sayılı numara verilen A-Sınıfı Avrupa E-yolları numaralaması için şu prensipler uygulanmıştır:
  • Kuzey-Güney referanslı yollar: Bunlara numara 5 ile biten ikili numara verilmiştir; (örneğin E95). Bu tip yollara verilen numaralar batıdan doğuya doğru artmaktadır; (örneğin E95 E5'e kıyasla daha doğudadır.)
  • Batı-Doğu referanslı yollar: Bunlara numara 0 ile biten ikili numara verilmiştir; (örneğin E70). Bu tip yollara verilen numaralar kuzeyden güneye doğru artmaktadır; (örneğin E80 E70'e kıyasla daha güneydedir.)
  • Kuzey-Güney referanslılar arası yollar: Bunlara tek ikili numara verilmiştir ve bu tek ikili numara, arası birleştirilen kuzey-güney referanslı yolların numaraları arasındadır. Örneğin tek ikili numaralı E87 kuzey-güney referanslı E85 ile E95 yollarının arasını birleştirir. Bu tip yollara verilen numaralar batıdan doğuya doğru artmaktadır.
  • Batı-Doğu referanslılar arası yollar: Bunlara çift ikili numara verilmiştir ve bu çift ikili numara, arası birleştirilen batı-doğu referanslı yolların numaraları arasındadır. Örneğin çift ikili numaralı E84 batı-doğu referanslı E80 ile E90 yollarının arasını birleştirir. Bu tip yollara verilen numaralar kuzeyden güneye doğru artmaktadır.
  • E 99 yolunun doğusunda bulunan kuzey-güney A-sınıfı yollara, 101'den 129'a kadar olabilen, tek olan üçlü numara verilmiştir. Paragraf 2de verilen diğer kurallar bu yolların numaralanmasında uygulanmıştır.
 1. Genel olarak üç sayılı numara verilen B-Sınıfı Avrupa E-yolları numaralaması için uygulanan prensipler şunlardır:
  • B-Sınıfı Avrupa E-yollarına verilen üçlü sayıdan birincisi kuzeyindeki en yakın referanslı yolun ilk sayısı, ikincisi batısındaki en yakın referanslı yolun numarasının ilk sayısı ve üçüncü ise bir seri numarası olur.
  • E 101 doğusunda bulunan B-sınıfı yollara 0'la başlayan ve 001'den 099'a kadar üçlü numara verilmiştir.

İstinalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Avrupa E-yolları numaralama sistemi 1975'te kurulduğu zaman yukarıdaki prensiplere çok sıkıca uyulmuştu. Fakat 1992'de büyük bir değişiklik yapılınca bazı istisnaların bulunabileceği prensibi kabul edilmiştir. Buna baş neden Avrupa E-yol numaralarının uygulanmasının ülkelere fazla maliyet yaratmasının istenmemesindendir. Şu anda istisnalar şunlardır:

 1. E 47 ve E 55 olarak değiştirilmesi gerekirken sırasıyla İsveç ve Norveç'te 1992'den önceki numaraları olan E 6 ve E 4 numaralarını değiştirmeden tutmalarına izin verilmiştir. Bu iki ülke içinde sadece E-yolu numarası kullanılmaktadır ve ana yolların ulusal numaraları bulunmamaktadır, Bu nedenle E-numarası değiştirme karayolu sisteminin tabelalarının hemen hepsinin değiştirilmesini gerektirmekte ve değiştirme maliyeti çok yüksek olmaktadır. İsveç ve Norveç dışında Danimarka'dan itibaren E 47 ve E 55 numaraları kullanılmaktadır.
 2. Estonya'dan Polonya gidiş yolu olan E 67;
 3. Finlandiya'da E 63 ve E 8;
 4. İspanya ile Portekiz'de E 80

numaralanmasında ortaya çıkmıştır.

Sıralama için notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıda verilen listelerde:

 • Bir tire ('-'), ismi verilen iki şehir/konum arasındaki karayolu bağlantısını gösterir.
 • Üç nokta ('…') iki şehir/konum arasında ya deniz veya diğer su yüzeyinin bulunduğunu belirtir. Bu işaretlerle gösterme bu iki şehir/konum arasında bir feribot işletildiğini göstermez ve deniz/su üzerinde hiçbir bağlantı olmaması da olasıdır. Genel olarak uluslararası feribot bağlantıları özel şirketler tarafından herhangi bir devletin desteğini sağlamadan veya herhangi bir devlet ile anlaşma olmadan işletilmektedir. Bu nedenle feribot işletilmesi veya kaldırılması özel şirket inisiyatifine kalmıştır.

Kuzey-Güney Avrupa Otoyolu Projesi (TEM)[değiştir | kaynağı değiştir]

1977'de imzalanan anlaşma ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) desteğiyle hayata geçirilmiş bir projedir.

Proje adı "Trans-European North-South Motorway (TEM) Project" olan Türkiye dahil 14 ülkede uygulanan bir Projedir.4 tane de gözlemci ülke yer almaktadır.

Proje Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonunun Ulaşım biriminin (UNECE) altında yer alır.

Ana amaçları[değiştir | kaynağı değiştir]

1. Avrupa'da ve projeye dahil olan ülkelerdeki uluslararası kara trafiğini kolaylaştırmak,

2. Ulaşımın verimliliğini arttırmak,

3. Avrupa'nın içindeki otoyol ağını dengelemek ve açıklarını kapamak,

4. Avrupa'daki ulaşım altyapı sistemlerinin entegrasyonunu sağlamak.

Projenin başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

1. Projeye dahil olan ülkelerin çoğunun önemli ekonomik sıkıntılar yaşamasına rağmen 1 Ocak 2005 itibarıyla 23,325 km'lik projenin %45 ine tekabül eden 10,632 km'lik kısmı kullanımda, 1,106 km'si yapım aşamasındadır.

2. Otoyol yönetimi, yol ekonomisi, planlama ve dizayn, inşaat gibi konuların ayrıntılı ele alınmıştır.

3. Bir sürü dilde yayımlanan teknik belgeler(rehberler,öneriler,metotlar vs.) devamlı güncellenmektedir.

4. TEM ağındaki bilgiler işlenmekte ve güncellenmektedir.

5. Proje finansmanı için yeni yolların bulunmasına başlanmıştır.

Projeye Dahil olan ülkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Gözlemci ülkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Aday ülkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

A-sınıfı Avrupa E-yolları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuzey-Güney referanslı yollar[değiştir | kaynağı değiştir]

- 2960 km (1850 mil): Greenock - Glasgow - Preston - Birmingham - SouthamptonLe Havre - Paris - Orléans - Bordeaux - San Sebastián - Madrid - Sevilla - Algeciras
- 3590 km (2244 mil): Inverness - Perth - Edinburg - Newcastle - Londra - Folkestone - DoverCalais - Paris - Lyon - Orange - Narbonne - Girona - Barselona - Tarragona - Castellón de la Plana - Valensiya - Alicante - Murcia - Almería - Málaga - Algeciras
- 1830 km (1144 mil): Hoek van Holland - Rotterdam - Eindhoven - Maastricht - Liège - Bastogne - Arlon - Lüksemburg - Metz - Saint-Avold - Strasbourg - Mulhouse - Basel - Olten - Bern - Lozan - Cenevre - Mont Blanc - Aosta - İvrea - Vercelli - Alessandria - GenovaBastia - Porto Vecchio - BonifacioPorto Torres - Sassari - CagliariPalermo
- 1660 km (1038 mil): Amsterdam - Utrecht - Arnhem - Emmerich - Oberhausen - Köln - Frankfurt - Heidelberg - Karlsruhe - Offenburg - Basel - Olten - Luzern - Altdorf - San Gottardo - Bellinzona - Lugano - Chiasso - Como - Milano - Piacenza - Parma - Modena - Floransa - Roma
- 4920 km (3075 mil): Karesuando - Arvidsjaur - Östersund - Mora - Säffle - GöteborgFrederikshavn - Aalborg - Århus - Vejle - Kolding - Frøslev - Flensburg - Hamburg - Hanover - Göttingen - Kassel - Fulda - Würzburg - Nuremberg - Münih - Rosenheim - Wörgl - Innsbruck - Brenner - Fortezza - Bolzano - Trento - Verona - Modena - Bologna - Cesena - Perugia - Fiano Romano - Napoli - Salerno - Sicignano - Cosenza - Villa San GiovanniMessina - Katanya - Siraküza - Gela
- 2920 km (1825 mil): HelsingborgHelsingør - Kopenhag - Køge - Vordingborg - Farø - Nykøbing Falster - GedserRostock - Berlin - Lübbenau - Dresden - Teplice - Prag - Tábor - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Palmanova - Mestre - Ravenna - Cesena - Rimini - Fano - Ancona - Peskara - Canosa - Bari - Brindisiİgoumenitsa - Preveza - Rhion - Patras - Pyrgos - Kalamáta (aşağıda E 4'e bakın.)
- 3800 km (2375 mil): Malmö - YstadŚwinoujście - Wolin - Goleniów - Szczecin - Gorzów Wielkopolski - Świebodzin - Zielona Góra - Legnica - Jelenia Góra - Harrachov - Železný Brod - Turnov - Mladá Boleslav - Prag - Jihlava - Brno - Bratislava - Rajka - Csorna - Szombathely - Zalaegerszeg - Nagykanizsa - Letenye - Zagreb - Karlovac - Rijeka - Split - Dubrovnik - Petrovac - Podgorica - Bijelo Polje - Üsküp - Kicevo - Ohri - Manastır - Niki - Vevi - Kozani - Larisa - Domokos - Lamia - Brallos - Itea - AntirrionRhion - Egion - Korint - Tripoliçe - KalamataKissamos - Hanya
- 4340 km (2713 mil): Vardø - Vadsø - Varangerbotn - Utsjoki - İnari - İvalo - Sodankylä - Rovaniemi - Kemi - Oulu - Jyväskylä - Heinola - Lahti - HelsinkiGdańsk - Świecie - Łódź - Piotrków Trybunalski - Katowice - Žilina - Bratislava - Győr - Budapeşte - Szeged - Subotica - Novi Sad - Belgrad - Niş - Kumanova - Üsküp - Veles - Gevgelija - Evzoni - Selanik - Katerini - Larisa - Lamia - AtinaHanya - İraklion - Agios Nikolaos - Sitía
- 2300 km (1438 mil): Klaipėda - Kaunas - Vilnius - Lida - Slonim - Kobrin - Dubno - Ternopil - Çernivtsi -Siret - Suceava - Roman - Urziceni - Bükreş - Giurgiu - Rusçuk - Byala - Veliko Tarnovo - Eski Zağra - Hasköy - İslimye - Ormenio - Kastanies - Dimetoka - Alexandroupolis
- 1790 km (1119 mil): Sankt-Peterburg - Pskov - Gomel - Kiev - OdesaSamsun - Merzifon
- 850 km (531 mil): Moskova - Kaluga - Bryansk - Glukhov - Kiev
- 3770 km (2356 mil): Kirkenes - Murmansk - Petrozavodsk - Sankt-Peterburg - Moskova - Orel - Harkov - Simferopol - Alushta - Yalta
- 1730 km (1081 mil): Yaroslavl - Moskova - Voronej - Novorossiysk
- 1050 km (656 mil): Mineralnye Vody - Nalchik - Vladikavkaz - Tiflis - Erivan - Goris - Megri
- 2630 km (1644 miles): Moskova - Tambov - Povorino - Volgograd - Astrahan - Mahaçkale - Kuba - Bakü - Alyat - Astara
- 2700 km (1688 mil): Samara - Uralsk - Atyrau - Beineu - Shetpe - Zhetybai - Fetisovo - Bekdaş - Türkmenbaşı - Kızılarbat - İran İslam Cumhuriyeti sınırı
- 2840 km (1775 mil): Çelyabinsk - Kostanai - Esil - Derzhavinsk - Arkalık - Zhezkazgan - Kızılorda - Çimkent - Taşkent - Ayni - Duşanbe - Nizhniy Panj
- 2600 km (1625 mil): İşim - Nur-Sultan - Karağandı - Balkaş - Burubaytal - Almatı - Bişkek - Narin - Torugart
- 1330 km (831 mil): Omsk - Pavlodar - Semey - Georgiyevka - Maikapshagai

Batı-Doğu referanslı yollar[değiştir | kaynağı değiştir]

- 880 km (550 mil): Å - SvolværMelbu - Sortland - Lødingen - Evenes - Narvik - Kiruna - Töre - Luleå
- 1880 km (1175 mil): Shannon - Limerick - DublinLiverpool - Manchester - Kingston upon HullEsbjerg - Kopenhag - Malmö - Helsingborg - Halmstad - Göteborg - Örebro - StokholmTallinn - Narva - Sankt-Peterburg
- 6050 km (3781 mil): Cork - Waterford - Wexford - RosslareFishguard - Swansea - Bridgend - Cardiff - Newport - Bristol - Londra - Colchester - Ipswich - FelixstoweHoek van Holland - Lahey - Gouda - Utrecht - Amersfoort - Oldenzaal - Osnabrück - Bad Oeynhausen - Hanover - Braunschweig - Magdeburg - Berlin - Świebodzin - Poznań - Varşova - Brest - Minsk - Smolensk - Moskova - Ryazan - Penza - Samara - Ufa - Çelyabinsk - Kurgan - Ishim - Omsk
- 8500 km (5313 mil): Calais - Brugge - Gent - Brüksel - Leuven - Liège - Aachen - Köln - Olpe - Wetzlar - Gießen - Bad Hersfeld - Eisenach - Erfurt - Gera - Chemnitz - Dresden - Görlitz - Legnica - Wrocław - Opole - Gliwice - Zabrze - Katowice - Kraków - Przemyśl - Lviv - Rivne - Zhytomyr - Kiev - Harkov - Luhansk - Volgograd - Astrahan - Atyrau - Beineu - Kungrad - Nukus - Daşoğuz - Buhara - Navoi - Semarkent - Jizzakh - Taşkent - Çimkent - Zembil - Bişkek - Almati - Sarı-Özek - Taldıkorgan - Ucharal - Taşkesken - Ayaguz - Georgiyevska - Öskemen - Ridder
- 5100 km (3188 mil): Brest - Rennes - Le Mans - Paris - Reims - Metz - Saarbrücken - Mannheim - Heilbronn - Nürnberg - Rozvadov - Plzeň - Prag - Jihlava - Brno - Trenčín - Preşov - Košice - Vyšné Nemecké - Ujgorod - Mukaçeve - Stryj - Ternopil - Hmelnitski - Vinnitsya - Uman - Kropivnitski - Dnipro - Donetsk - Rostov-na-Donu - Armavir - Mineralnye Vody - Mahaçkale... "Via Caroli" olarak da bilinir.
- 6200 km (3875 mil): Brest - Lorient - Vannes - Nantes - Angers - Tours - Orléans - Montargis - Auxerre - Beaune - Dole - Besançon - Belfort - Mulhouse - Basel - Zürih - Winterthur - St. Gallen - St. Margrethen - Bregenz - Feldkirch - Landeck - Telfs - Innsbruck - Lauterach - Feldkirch - Imst - Innsbruck - Wörgl - Rosenheim - Bad Reichenhall - Salzburg - Sattledt - Linz - Sankt Pölten - Viyana - Nickelsdorf - Mosonmagyaróvár - Budapeşte - Szolnok - Püspökladány - Oradea - Cluj-Napoca - Turda - Târgu Mureș - Brașov - Ploiești - Bükreş - Urziceni - Slobozia - Hârșova - Köstence - AgigeaPoti - Samtredia - Khashuri - Tiflis - Gence - Evlak - BaküTürkmenbaşı - Gızılarbat - Aşkabat - Tedjen - Mary - Çardzhu - Alat - Buhara - Karşı - Guzai - Şerobod - Termiz - Duşanbe - Jirgatal - Sarı Taş - Irkeştam
- 4550 km (2813 mil): A Coruña - Bilbao - San Sebastián - Bordo - Clermont-Ferrand - Lyon - Chambéry - Susa - Torino - Alessandria - Tortona - Brescia - Verona - Mestre - Palmanova - Trieste - Postojna - Ljubljana - Zagreb - Slavonski Brod - Belgrad - Vršac - Timeşvar - Drobeta-Turnu Severin - Craiova - Alexandria - Bükreş - Giurgiu - Rusçuk - Razgrad - Shumen (Şumnu) - VarnaSamsun - Ordu - Giresun - Trabzon - Batum - Poti
- 5600 km (3500 mil): Lizbon - Valladolid - San Sebastián - Toulouse - Nice - Genova - Roma - PescaraDubrovnik - Podgorica - Priştine - Niş - Sofya - Filibe - İstanbul - İzmit - Gerede - Amasya - Erzurum - Gürbulak - İran
- 4770 km (2981 mil): Lizbon - Madrid - BarselonaMazara del Vallo - Palermo - Buonfornello - MessinaReggio di Calabria - Metaponto - Taranto - BrindisiGumeniçe - Yanya - Kozani - Selanik - Alexandroupolis - GeliboluLapseki - Bursa - Eskişehir - Ankara - Aksaray - Adana - Nusaybin - Habur - Irak

Kuzey-Güney referanslılar arası yollar[değiştir | kaynağı değiştir]

- 1460 km (913 mil): Larne - Belfast - Dublin - RosslareA Coruña - Pontevedra - Valença - Oporto - Lizbon - Albufeira - Castro Marim - Huelva - Sevil
- 470 km (294 miles): Cherbourg-Octeville - La Rochelle
- 250 km (156 mil): Pau - Jaca - Zaragoza
- 967 km (601 mil): Orléans - Toulouse - Barselona
- 540 km (338 mil): Vierzon - Montluçon - Clermont-Ferrand - Montpellier
- 230 km (144 mil): Doncaster - Sheffield - Nottingham - Leicester - Northampton - Londra
- 670 km (419 mil): Anvers - Beaune
- 520 km (325 mil): Amsterdam - Brüksel - Paris
- 540 km (338 mil): Metz - Cenevre
- 390 km (244 mil): Metz - Lozan
- 350 km (219 mil): Belfort - Bern - Martigny - Aosta
- 290 km (181 mil): Köln - Sarreguemines - E 25 (Strasbourg'a doğru )
- 520 km (325 mil) - Rotterdam - Ludwigshafen
- 100 km (62.5 mil): Parma - La Spezia
- 290 km (181 mil): Bremen - Köln
- 1330 km (831 mil): Trondheim - Orkanger - Vinjeøra - Halsa - Straumsnes - Krifast - Batnfjordsøra - MoldeVestnes - Skodje - Ålesund - Volda - NordfjordeidSandane - Førde - LavikInstefjord - Knarvik - Bergen - OsStord - Sveio - Aksdal - BoknRennesøy - Randaberg - Stavanger - Sandnes - Helleland - Flekkefjord - Lyngdal - Mandal - KristiansandHirtshals - Hjørring - Nørresundby - Ålborg
- 760 km (475 mil): Dortmund - Wetzlar - Aschaffenburg - Würzburg - Stuttgart - Schaffhausen - Winterthur - Zürih - Altdorf
- 510 km (319 mil): Würzburg - Ulm - Lindau - Bregenz - St. Margrethen - Buchs - Chur - San Bernardino - Bellinzona
- 290 km (181 mil): HelsingborgHelsingør - Kopenhag - Køge - Vordingborg - Farø - RødbyPuttgarden - Oldenburg - Lübeck (Aşağıda E 06'ye de bakın.)
- 740 km (463 mil): Magdeburg - Halle - Plauen - Schönberg - Vojtanov - Cheb - Karlovy Vary - Plzeň - České Budějovice - Halámky - Viyana
- 410 km (256 mil): Berlin - Leipzig - Gera - Hirschberg - Hof - Bayreuth - Nürnberg
- 270 km (169 mil): Plzeň - Bayerisch Eisenstein - Deggendorf - Münih
- 380 km (238 mil): Sattledt - Liezen - St. Michael - Graz - Maribor - Ljubljana
- 660 km (413 mil): Prag - Jihlava - Viyana - Graz - Spielfeld - Maribor - Zagreb
- 240 km (150 mil): Villach - Karavanke Tüneli - Naklo - Ljubljana - Trieste - Rijeka
- 1110 km (694 mil): Sodankylä - Kemijärvi - Posio - Kuusamo - Kajaani - Iisalmi - Kuopio - Jyväskylä - Tampere - Turku
- 1630 km (1019 mil): HelsinkiTallinn - Riga - Kaunas - Varşova - Piotrków Trybunalski - Wrocław - Kłodzko - Kudowa Zdrój - Náchod - Hradec Králové - Prag; Via Baltika olarak da bilinir.
- 130 km (81 mil): Nordkapp (North Cape) - Olderfjord
- 970 km (606 mil): Košice - Miskolc - Budapeşte - Balatonaliga - Nagykanizsa - Zagreb - Karlovac - Knin - Split
- 710 km (444 miles): Budapeşte - Szekszárd - Mohaç - Osijek - Đakovo - Šamac - Zenica - Mostar - Metković
- 1690 km (1056 mil): Pskov - Riga - Šiauliai - Tolpaki - KaliningradGdańsk - Elbląg - Varşova - Radom - Kraków - Trstená - Ružomberok - Zvolen - Budapeşte
- 1160 km (725 miles): Miskolc - Debrecen - Berettyóújfalu - Oradea - Beiuş - Deva - Petroşani - Târgu Jiu - Craiova - CalafatVidin - Vraca - Botevgrad - Sofya - Blagoevgrad - Serez - Selanik
- 990 km (619 mil): Mukacevo - Halmeu - Satu Mare - Zalău - Cluj-Napoca - Turda - Sebeş - Sibiu - Piteşti - Bükreş - Köstence
- 250 km (156 mil): Byala - Plevne - Jablanica - Botevgrad - Sofya
- 2030 km (1269 mil): Odesa - Izmail - Reni - Galaţi - Tulcea - Köstence - Varna - Burgas - Malko Tarnovo - Dereköy - Kırklareli - Babaeski - Havsa - Keşan - Gelibolu - Ayvalık - İzmir - Selçuk - Aydın - Denizli - Acıpayam - Korkuteli - Antalya
- 130 km (81 mil): Gerede - Kızılcahamam - Ankara
- 170 km (106 mil): Toprakkale - İskenderun - Antakya - Yayladağ - Suriye Arab Cumhuriyeti
- 1150 km (719 mil): Herson - Djankoy - Novorossiysk - Soçi - Sohum - Poti - (eksik bağlantı) - Trabzon - Gümüşhane - Aşkale
 - Şanlıurfa - Diyarbakır - Bitlis - Doğubeyazit - Iğdır - Dilucu - Sadarak

Doğu-Batı referanslılar arası yollar[değiştir | kaynağı değiştir]

- bu yol numarası kullanılmamakta.
- 1590 km (994 mil): Helsingborg - Jönköping - Linköping - Norrköping - Södertälje - Stokholm - Uppsala - Sundsvall - Örnsköldsvik - Umeå - Luleå - Haparanda - Tornio 
- 3120 km (1950 mil): Trelleborg - Malmö - Helsingborg - Halmstad - Göteborg - Oslo - Hamar - Lillehammer - Dombås - Trondheim - Stjørdal - Steinkjer - Mosjøen - Mo i Rana - Rognan - FauskeBallangen - Narvik - Setermoen - Alta - Olderfjord - Lakselv - Karasjok - Varangerbotn - Kirkenes 
- 1410 km (881 mil): Tromsø - Nordkjosbotn - Skibotn - Kilpisjärvi - Kolari - Tornio - Kemi - Oulu - Kokkola - Vaasa - Pori - Turku
- 910 km (569 mil): Mo i Rana - UmeåVaasa - Tampere - Hämeenlinna - Helsinki
- 460 km (288 mil): Trondheim - Östersund - Sundsvall
- 710 km (444 mil): Derry - BelfastGlasgow - EdinburgBergen - Arna - VossLærdal - Tyin - Fagernes - Hønefoss - Sandvika - Oslo
- 1890 km (1181 miles): Craigavon - Belfast - LarneStranraer - Gretna - Carlisle - NewcastleKristiansand - Arendal - Porsgrunn - Larvik - Sandefjord - Horten - Drammen - Oslo - Askim - Karlstad - Örebro - Västerås - Stokholm/KapellskärMariehamnTurku/Naantali - Helsinki - Kotka - Vaalimaa - Vyborg - Sankt-Peterburg
- 5320 km (3325 mil): Holyhead - Chester - Warrington - Manchester - Leeds - Doncaster - ImminghamAmsterdam - Groningen - Bremen - Hamburg - Lübeck - Rostock - SassnitzTrelleborg - Malmö - Kalmar - NorrköpingVentspils - Riga - Rezekne - Velikie Luki - Moskva - Vladimir - Nijni Novgorod - Kazan - Yelabuga - Perm - (Asya) - Yekaterinburg - Tyumen - Ishim
- 230 km (144 mil): Birmingham - Cambridge - Ipswich
- 280 km (175 mil): Hamburg - Berlin
- 1230 km (769 miles): Berlin - Szczecin - Goleniów - Koszalin - Słupsk - Gdynia - Gdańsk - Kaliningrad - Tolpaki - Nesterov - Marijampolė - Vilnius - Minsk
- 30 km (18.75 mil): Colchester - Harwich
- 470 km (294 mil): Zeebrugge - Anvers - Eindhoven - Venlo - Oberhausen - Dortmund - Bad Oeynhausen
- 220 km (138 mil): Berlin - Lübbenau - Cottbus - Legnica
- Glukhov - Kursk - Voronej - Saratov - Uralsk - Aktobe - Karabutak - Aralsk - Novokazalinsk - Kızılorda - Çimkent
- 620 km (388 mil): Dunkerque - Lille - Mons - Charleroi - Namur - Liège - Sankt-Vith - Wittlich - Bingen - Wiesbaden - Frankfurt - Aschaffenburg
- 780 km (488 mil): Le Havre - Amiens - Charleville-Mezières - Lüksemburg - Trier - Koblenz - Wetzlar - Giessen
- 720 km (450 mil): Cherbourg-Octeville - Caen - Rouen - Reims - Charleville-Mezières - Liège
- 350 km (219 miles): Schweinfurt - Bayreuth - Marktredwitz - Cheb - Karlovy Vary - Prag
- 520 km (325 mil): Strasbourg - Appenweier - Karlsruhe - Stuttgart - Ulm - Münih - Salzburg
- 860 km (537.5 mil): Paris - Chaumont - Mulhouse - Basel - Waldshut - Lindau - Münih
- 310 km (194 mil): Nürnberg - Regensburg - Passau - Wels - Sattledt
- 2200 km (1375 mil): Viyana - Bratislava - Zvolen - Košice - Uzhgorod - Mukacheve - Halmeu - Suceava - Iaşi - Sculeni - Kişinev - Odessa - Mıkolayiv - Herson - Melitopol - Taganrog - Rostov-na-Donu
- 1290 km (806 mil): Nantes - Poitiers - Mâcon - Cenevre - Lozan - Martigny - Sion - Simplon - Gravellona Toce - Milano - Tortona - Genova
- 240 km (150 mil): Torino - Milano - Brescia
- 650 km (406 mil): Fortezza - San Candido - Spittal an der Drau - Villach - Klagenfurt - Graz - Veszprém - Székesfehérvár
- 510 km (319 mil): Szeged - Arad - Deva - Sibiu - Braşov
- 250 km (156 mil): Bordo - Toulouse
- 240 km (150 mil): Nis - Cuneo - Asti - Alessandria
- 80 km (50 mil): Pisa - Migliarino - Floransa
- 270 km (169 mil): Grosseto - Arezzo - Sansepolcro - Fano
- 380 km (237.5 mil): Porto - Vila Real - Bragança - Zamora - Tordesillas
- 150 km (94 mil): Keşan - Tekirdağ - Silivri
- 200 km (125 mil): Kristalopigi - Florina - Vévi - Géfira
- 640 km (400 mil): Ankara - Yozgat - Sivas - Refahiye
- 320 km (200 mil): Igoumenítsa - Yanya - Trikala - Larisa - Vólos
- 110 km (66 mil): Korint - Megara - Attiki Odos (Elefsina - Atina varoşları - Markopoulo Mesogeas).
- 440 km (275 mil): İzmir - Uşak - Afyonkarahisar - Sivrihisar
- 60 km (37,5 mil): Topboğazı - Kırıkhan - Reyhanlı - Cilvegözü - Suriye

E99 doğusunda olan kuzey-güney E-yolları[değiştir | kaynağı değiştir]

 - Moskova - Kaloega - Brjansk - Hloechiv - Kiev
 - Kirkenes - Moermansk - Petrozavodsk - St-Petersburg - Moskova - Orjol - Harkov - Simferopol - Yalta
- Jaroslavl - Moskova - Voronej - Rostov aan de Don - Krasnodar - Novorossiejsk
- Mineralnye Vodi - Naltsjik - Vladikavkaz - Tiflis - Erivan - Goris - Megri
- Moskova - Tambov - Povorino - Volgograd - Astrakan - Machackala - Koeba - Bakü - Alyat - Astara

B-sınıfı Avrupa E-yolları[değiştir | kaynağı değiştir]

Samara - Oral - Atyrau - Beineu - Shetpe - Zhetybai - Fetisovo - Bekdaş - Türkmenbaşı - Gızılarbat - İran
Tsjeljabinsk - Kostanay - Zapadnoje - Boezoeloek - Derzjavinsk - Arkalık - Zjezkazgan - Kızılorda - Çimkent - Taşkent - Aini - Duşanbe - Nizhny Pyanj[2]
Isjim - Petropavlovsk - Kokshetau - Sjtsjoetsjinsk - Nur-Sultan - Karağandı - Balchas - Burubaytal - Almatı - Bişkek - Narin - Torugart[2]
Omsk - Pavlodar - Semey - Georgiyevka - Maikapshagai
Haugesund - Etne - Røldal - Haukeli - Vinje - Seljord - Hjartdal - Notodden - Kongsberg - Hokksund - Drammen
Ålesund - Skodje - Ørskog - Tresfjord - Åndalsnes - Lesja - Dover
Cork - Portlaoise
Amsterdam - Amersfoort
Amersfoort - Groningen
Hoogeveen - Bremen
Cukshaven - Walsrode
Sassnitz - Stralsund - Neubrandenburg - Berlin
Świecie - Poznań - Wrocław
Kaunas - Ukmergė - Daugavpils - Rēzekne - Otrov
Tallinn - Tartu - Luhamaa
Jõhvi - Tartu - Valga - Valka - Valmiera - Incukalns[3]
Minsk - Gomel
Klaipėda - Palanga - Šiauliai - Panevėžys - Ukmergė - Vilnius
Utrecht - Breda
Vlissingen - Eindhoven
Anvers - Liège
Leuven - Hasselt - Heerlen - Aachen
Dortmund - Kassel
Radom - Rzeszów - Barwinek - Vysný Komárnik - Svidnik - Prešov
Varşova - Lublin - Lviv
Lublin - Kovel - Kiev
 Vervallen
Trosna - Hloechiv
Saint-Brieuc - Caen
Calais - Rouen - Le Mans
Doornik - Brugge - Zeebrugge
Jabbeke - Zeebrugge
Brüksel - Metz
Nijvel - Reims
Lüksemburg - Aachen
Trier - Saarbrücken
Doornik - Halle
Chemnitz - Plauen - Hof
Karlovy Vary - Zilina
Giessen - Frankfurt - Mannheim
Svitavy - Brno - Wenen
Brno - Olomomuc- Český Těšín - Krakau
Moekatsjevo - Lviv
Le Mans - Angers
Le Mans - Tours
Courtenay - Troyes
Remiremont - Mulhouse
Offenburg - Donaueschingen
Memmingen - Füssen
Münih - Garmisch-Partenkirchen - Mittenwald - Seefeld - Innsbruck
České Budějovice - Humpolec
Münih - Braunau - Wels - Linz
Bratislava - Zvolen - Košice
Trenčín - Žiar nad Hronom
Püspökladány - Nyíregyháza - Tsjop - Oezjhorod
Bacău - Braşov - Piteşti - Craiova
Bratislava - Dunajská Streda - Medvedov - Vámószabadi - Győr
Dej - Cluj-Napoca
Ploieşti - Buzău
Saratel - Reghin - Toplita - Gheorgheni - Miercurea-Ciuc - Sfantu - Gheorghe - Chichis
Tişiţa - Tecuci - Albiţa - Leucheni - Çisinau - Odessa
Săbăoani - Iaşi - Beltzy - Mohelerpodolsc - Vinnytsja - Zjytomyr
Poltava - Kirovohrad - Çisinau - Giurgiulesti - Galati - Slobozia
Krasnodar - Djoubga
Niort - La Rochelle
La Rochelle - Saintes
Saintes - Angoulême - Limoges
Tours - Vierzon
Angoulême - Bordo
Digoin - Chalon-sur-Saône
Lyon - Pont-d'Ain
Ivrea - Torino
Wörgl - St. Johann - Lofer - Salzburg
Altenmarkt - Liezen
Klagenfurt - Loibl Pass - Naklo
Letenye - Torniyiszentmiklós[2]
Balatonkeresztúr - Nagyatád - Barcs - Virovitica - Okučani - Banya Luka - Yayce - Donji Vakuf - Zenica
Subotica - Sombor - Osijek
Temeşvar - Arad - Oradea - Satu Mare
Lugoj - Deva
Agigea - Negru Voda/Kardam
Ashtarak - Gümrü - Ashotsk - Vale - Türkgözü - Posof - Kars - Horasan
Batum - Samtredia
Lyon - Grenoble
Cenevre - Chambéry - Marsilya
Valence - Grenoble
Orange - Marsilya
Torino - Savona
Rijeka - Pula - Koper
Bihać - Yayce - Donji Vakuf - Zenica - Sarayova - Užice - Čačak - Kraljevo - Kruševac - Pojate - Paraćin - Zaječar
Sarayova - Podgorica - Arnavutluk sınırı
Belgrad - Čačak - Nova Varoš - Bijelo Polje
Drobeta Turnu Severin - Niş
Jablanica - Velico Tırnovo - Sjoemen
Popovica - Eski Zağra - Burgaz
Coimbra - Viseu - Vila Real - Chaves - Verín
Bragança - Guarda - Castelo Branco - Portalegre - Évora - Beja - Ourique
Salamanca - Mérida - Sevilla
Bilbao - Logroño - Zaragoza
Famalicäo - Chaves
Torres Novas - Abrantes - Castelo Branco - Guarda
Roma - San Cesareo
Sassari - Olbia ... Civitavecchia - 
ile kavşak
Avelinno - Salerno
Napoli - Avellino - Benevento - Canosa
Bari - Taranto
Spezzano Albanese - Sibari
Cosenza - Crotone
Sicignano degli Alburni - Potenza - Metapono
S. Eufemiu - Catanzaro
Petrovac - (Arnavutluk) sınırı - Prizren - Priştine
Ohrid - Arnavutluk sınırı
Yanya - Arnavutluk sınırı
Sofya - Köstendil - Kumanova
İzmit - Bursa - Balıkesir - Manisa - İzmir - Çeşme
Madrid - Valensiya
Jaén - Granada - Málaga
Mazara del Vallo - Gela
Buonfornello - Enna - Catania
Alcamo - Trapani
Yanya - Arta - Agrinion - Mesolongi
Aktio - Vonitsa - Amfilochia - Kerbeneş - Lamya
Tripoliçe - Sparta (Lakonia) - Githion
Elefsína - Thebe
Tiflis - Bagrataşen - Vanadzor
Alyat - Saatli - Mehgri - Ordubad - Djulfa - Nahcivan - Sadarak
Uçkuduk - Dasshaus - Aşkabat - Gaudan
Kızılorda - Uçkuduk - Buhara
Guza - Semerkend
Ayni - Hokand
Taşkent - Hokand - Andican - Osj - Irkeshtam
Duşanbe - Kulab - Kalaihumb - Khorog - Murgab - Kulma - Çin sınırı[2]
Jirgatal - Khorog - Işkashim - Lyanga - Çin sınırı
 - Bişkek
Kokpek - Kegen - Tyup[2]
Almatı - Kokpek - Chundzha - Koktal - Khorgos[2]
Sarı-Özek - Koktal[2]
Usharal - Druzhba
Taskesken - Bakhtı
Zapadnoje - Zhaksy - Atbasar - Nur-Sultan[2]
Elabuga - Oefa[4]
Zhezkazgan - Karağandı - Pavlodar - Uspenka[2]
Petropavl - Zapadnoe[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 31 Temmuz 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 29 Kasım 2008. 
 2. ^ a b c d e f g h i j "UN Economic and Social Council; Economic Commission for Europe; Inland Transport Commission; Report of the Working Party on Road Transport on its Ninety-sixth Session; TRANS/SC.1/371; 17 Aralik 2002" (PDF). 23 Şubat 2005 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 1 Aralık 2008. 
 3. ^ "E264 Jõhvi (Estonya) ile Incukalns (Letonya) arasında yeni yol" (PDF). 27 Temmuz 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 1 Aralık 2008. 
 4. ^ "UN Economic and Social Council; Economic Commission for Europe; Inland Transport Commission; Report of the Working Party on Road Transport on its Ninety-fifth Session; TRANS/SC.1/369; 7 Kasım 2001" (PDF). 27 Temmuz 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 1 Aralık 2008. 

Dış kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]