Blagoevgrad

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Blagoevgrad
Blagoevgrad kentinin amblemi
Bulgaristan haritasında Blagoevgrad
Bilgiler
İl (oblast): Yukarı Cuma
Nüfus: 74.302 (2011)
Rakım: 560 m
Posta kodu: 2700
Telefon kodu: 073
Koordinatlar: 42° 1' kuzey

23° 6' doğu

Belediye başkanı
Kostadin Paskalev

Blagoevgrad, (BulgarcaБлагоевград, trl: Blagoevgrad[1], eski adı: Gorna Djumaya -Yukarı Cuma), güneybatı Bulgaristan'da, Yukarı Cuma iline bağlı, 76.000 nüfuslu bir şehirdir. Adı, 1950'de, Bulgar Komünist Partisi'nin kurucusu Dimitar Blagoev'in anısına değiştirilmiştir. 14. yüzyılın sonlarında Osmanlı egemenliğine geçmiş ve 1. Balkan Savaşı'nın sonuna kadar Osmanlı egemenliğinde kalmıştır. 19. yüzyılın sonlarına doğru Selanik vilayetinin Serez (Siroz) sancağına bağlı bir kazaydı. Osmanlı Devletinde Makedonya veya Rumeli Vilayet-i Celilesinin parçası idi. Daha sonra II. Balkan Harbinde parçalanan Makedonya'nın Bulgaristan kısmında kalmıştır.

Blagoevgra ilinin idari merkezi ve güney batı Bulgaristan'ın ekonomik ve kültürel merkezidir. Struma Nehri'nin vadisine kurulmuştur. Sofya'nın 100 kilometre güneyinde olup, Yunanistan ve Makedonya sınırındadır.

Şehirde bir de Amerikan Üniversitesi kurulmuştur (American University in Bulgaria).

Kardeş Şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Trakya Üniversitesi URL Erişim tarihi: 13 Ağustos 2008". 11 Kasım 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ağustos 2008. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]