Donetsk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Donets'k
Донецьк
Самый большой храм Донецка. - panoramio.jpg
Донбас палас.jpg
Площадь Ленина 052.jpg
Памятник Ленину (пл. им. Ленина, Донецк).jpg
Donezk Zentrum Oper.JPG
349-360 e.jpg
Donets'k bayrağı
Bayrak
Donets'k arması
Arma
Donetsk yeri işaret edilmiş Ukrayna haritası-->
Donetsk yeri işaret edilmiş Ukrayna haritası-->
Ülke Ukrayna Ukrayna
Oblast Flag of Donetsk Oblast.svg Donetsk Oblastı
Rayon Flag of Donetsk.svg Donetsk Şehri
Kuruluş 1869
Yüzölçümü
 • Toplam 358 km² (138 mil²)
Rakım 169 m (554 ft)
Nüfus
 (2007)
 • Yoğunluk 2.960/km² (7.600/mil²)
 • Kent
1,100,700
 • Metropol
1,566,000
Alan kodları +380 622, 623
Resmî site
[1] Donestk resmi portalı.

Donetsk (Ukraynaca: Донецьк), veya eski adıyla Stalino, Ukrayna'daki Donetsk yönetim biriminin (oblast) merkezi. Çevresindeki kömür madenleri nedeniyle, Ukrayna'nın en büyük metalurji merkezlerinden biridir. Nüfus 1,131,700 (2005). Şehrin futbol takımı, dünyaca ünlü Shakhtar Donetsk takımıdır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Modern Donetsk bölgesindeki toprakların yerleşimi 17. yüzyılda Zaporozhian Kazakları tarafından başlatılmıştır.

1775 yılında, Zaporozhian Sich'in tasfiyesinden sonra, şimdi Donetsk'in parçası olan topraklar, Izium Albay, Teğmen Yevdokim Shidlovsky'nin soyuna verildi. 1779'da Shidlovsky, bu topraklarda Oleksandrivka (Kiev Donetsk bölgesinin kuzeydoğu kısmı) ve Krutoyarivka (Donetsk'in Voroshilov bölgesinin çoğu) yerleşimlerini kurdu. Birincisinin adı en büyük oğlu Alexander ve ikincisi - yerleşimi bölen dağ geçidinden (kalıntıları hala doğudan Şehir Kültür ve Rekreasyon Parkı tarafından çerçevelenmiştir). Böylece, Shidlovsky'nin modern şehir sınırları içindeki mülkleri Putylivsky Parkı'ndan Donetsk Metalurji Fabrikasına kadar uzanıyordu.

1869'da Welshman John Hughes, kurucunun adını taşıyan Yuzivka köyündeki işçiler tarafından metalurjik bir tesisin inşasına başladı. Bu tarih köyün kurulduğu zaman olarak kabul edilir. O zamanlar Oleksandrivka, Hryhorivka ve Avdotyino yerleşimlerinin Donetsk topraklarında zaten var olduğunu hatırlamakta fayda var.

Mayıs 1917'de 70.000 nüfusa sahip Yuzivka köyü şehir statüsü aldı. Köyün nüfusunun ana kısmı, Orta Rusya'dan ve Azak Denizi Yunanları Güney Ukrayna'dan gelen göçmenlerdi.

Devrim öncesi Yuzivka iki bölüme ayrıldı: Zavodska - metalurji tesisinin alanı, burada "İngiliz kolonisi" - Büyük Britanya'dan göçmen alanı ve Yeni Dünya - yetkililerin ve zanaatkârların ikamet alanı. İngiliz kültürünün etkisi şehrin mimarisini ve planlamasını önemli ölçüde etkiledi.

1924'te kentin adı Stalin oldu.

1932'de şehir Stalinist bölgenin idari merkezi oldu.

1991'den beri - bağımsız Ukrayna'nın bir parçası.

2014 Ukrayna Krizi[değiştir | kaynağı değiştir]

Çatışmaların başlaması Rusya ile Avrupa Birliği arasındaki Ukrayna'nın yönünü belirleme çabasına dayanmaktadır. Ukrayna'da seçimler sonrası görevinden uzaklaştırılan eski başkan Viktor Yanukoviç Ukrayna'nın Rusya ile iyi ilişkiler kurması gerektiğini savunuyordu. 21 Kasım 2013'te Ukrayna-Avrupa Birliği Ortaklık Antlaşması hükûmet tarafından reddedilince Yevromaydan adı verilen ayaklanmalar başlamış ve 22 Şubat'ta Yanukoviç istifa edene kadar sürmüştür.[1]

İstifası üzerine olaylar Kiev çevresinde yatışmış ama yeni gelen Batı yanlısı hükûmet Rus azınlık tarafından tepkiyle karşılandı.[2] Kırım plebist ile Rusya tarafından ilhak edilince Odessa, Harkiv, Donestk ve Luagnsk gibi Rus kökenli vatandaşların yaşadığı yerlerde geniş çaplı protesto gösterileri düzenlendi.

Daha sonra hükûmet binalarını ele geçiren protestocular kısa sürede Donestk ve Luagnsk gibi şehirlerde kontrolü ele geçirdi. Ve ele geçirdikleri şehirlerde Donestk ve Luagnsk Halk Cumhuriyeti'ni kurdular 26 Haziran'da ise bu cumhuriyetler birleşerek Halk Birliği Cumhuriyeti'ni kurdular.[3]

Donestk Havalimanı Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

5 Eylül tarihinde tek taraflı ateşkes ilan eden Novorissiya Federal Devleti ile Ukrayna hükûmeti arasında Belarus'un başkenti Minsk'te bir ateşkes antlaşması imzalanmıştır.

Eylül ayında ateşkese tam olarak uyulmamış ve taraflar arasında çatışmalar başlamıştır. Donestk Halk Cumhuriyeti Ordusu grad füzeleriyle saldırıya geçmiş ve Ukrayna Ordusu şiddetle karşılık vermiştir.[4]

Ekim ayında hızla ilerleyen Donestk Halk Cumhuriyeti Ordusu Ukrayna Ordusu'nu mağlup etmiş ve terminal binasına geri çekilmeye zorlamıştır.

Ocak ayında ise Rus yanlısı milisler bitirici darbeyi vurmak için harekete geçmiş ve Ukrayna Ordusu'nu terminal binasından çıkararak kesin bir zafer elde etmiştir.[5]

Din[değiştir | kaynağı değiştir]

Donetsk'te Ortodoks ve Yunan Katolik kiliseleri, Protestan ibadet evleri, kilise, cami ve sinagog bulunmaktadır.

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]