Dostık

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Koordinatlar: 45°15′N, 82°29′E Dostık (Kazakça: Достық) veya Drujba (Rusça: Дружба), Çin sınırlarına yakın bir mesafede olan, Kazakistan'ın Almatı Eyaleti'nde küçük bir şehirdir. Çin'den giriş noktasıdır (anayolu veya demiryolu ile). Nüfusu 2.930 kişidir.

Demiryolları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kazakistan'ı Batı Çin'e bağlantı kurulması hakkında olan, Sovyet Birliği ve Çin'in arasındaki anlaşması 1954'te oluşturuldu. 1959'da, Sovyet tarafında, demiryolu Drujba (Dostık; [hem Rusça hem de Kazakça adları aynı anlamı taşıyorlar, ve bu anlam <<arkadaşlık>>tır]) adlı sınır şehrine ulaştı. Mamafih, 1962'de Çin tarafında, Lanşin Demiryolu'nun batıya doğru yapılan inşaat, Urumçi'ye ulaştığında durduruldu. Çin-Sovyet Ayrılığı'na rağmen, bir tek 12 Eylül 1990'a kadar (yani demiryolu bağlantısının inşaatı bittiğine kadar), 30 yıl süresince Dostık şehri hareketsiz, durgun bir yerdi.

Çin tarafından giriş noktası Alaşankhu'dadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuvvetli rüzgârlar sürekli esiyorlar. Yazda en yüksek derecesi 50 °C, ve kışta en alçak derecesi −50 °C, ve böylece Dostık çok karasal iklime sahip olmaktadır.