Nagykanizsa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Nagykanizsa
Kuşbakışı
Kuşbakışı
Nagykanizsa
[[{{{resmi ad}}} arması|Arma]]
Macaristan.gif
Yüzölçümü
 - Toplam 148,40 km2 (57,3 mi2)
Nüfus (2005)
 - Toplam 51.102
 - Yoğunluk 334,35/km² (866/sq mi)
Zaman dilimi Merkezi Avrupa Yaz Saati (+1)
 - Yaz (YSU) Merkezi Avrupa Yaz Saati (+2)
İnternet sitesi: nagykanizsa.hu

Nagykanizsa[1] ([ˈnɒckɒniʒɒ], anlam: Büyük Kanije, Osmanlı döneminde: Kanije, Almanca: Großkirchen, Sırpça: Велика Кањижа, Velika Kanjiža), Güney Batı Macaristan'da bulunan orta büyüklükte bir şehirdir. 2001 yılında, şehir nüfusu 51.102'dir. Budapeşte-Zagrep karayolu ve demiryolu buradan geçer.

Tarihi ve Kanije Kalesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehrin adı olan Nagykanizsa, "Büyük Kanije" anlamına gelir ve "Kanije" adı, ilk olarak 1245 tarihli bir belgede yer almıştır. Burayı yöneten aile buraya bir kale yapmıştır, böylece Kanije, Zigetvar ile birlikte Macaristan'ın en önemli savunma noktalarından biri haline gelmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun en geniş topraklara sahip olduğu zamanda Osmanlı İmparatorluğu'nun en batıdaki kalesidir. Türkler tarafından alındıktan sonra 1601'de Tiryaki Hasan Paşa'nın ünlü Kanije Savunması ile kurtarılmıştır. Önceleri Zigetvar'da bulunan eyalet merkezinin buraya taşınmasıyla Kanije Eyaleti'nin merkezi oldu. 1690'da Habsburg ordusu tarafından geri alınan kent, Osmanlılar bölgeden çekilince şehir stratejik önemini kaybetmiş ve 1702'de Viyana'dan gelen bir karar ile kale yıkılmıştır.

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Not[değiştir | kaynağı değiştir]