Warrington

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Warrington
Belde ve Tek-Seviyeli Yerel İdare (1998)
Borough of Warrington
Warrington Yerel İdare Konağı
İngiltere içinde Warrington
Nüfus
Tahmin
 • Belde ve Tek-Seviyeli Yerel İdare (1998) 196.200
 • Kent
80.661
Zaman dilimi [[UTCUTC±00.00]] (BAZD)
 • Yaz (YSU) [[UTCUTC+01.00]] (BAYZD)
Alan kodu 01925

Warrington Birleşik Krallık İngiltere'de kuzey-batı İngiltere bölgesinde bulunan bir tek-seviyeli "Warrington Borough" yerel idaresi altında bulunan kent olup bu yerel idarenin merkezinin bulunduğu yerleşkedir. 1968de "yeni-şehir" olarak kabul edilmiş ve bu nedenle 20. yüzyılda çok büyüme göstermiştir.

Warrington kentinin içinde bulunduğu Warrington Belde Yerel İdaresi 1974de Warrington Belde Kontluğu ile Warrington Kırsal Bölge, Gölborne Şehirsel Bölge, kısmen Runcorn Kırsal Bölge ve Whiston Rural Bölge'den oluşturlmuştur ve bu nedenle Warrington kentini kapsadığı gibi yakınlarında bulunan Birchwood, Culcheth, Winick gibi küçük kasabaları ve kırsal bölgeyi de ihtiva etmektedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Warrington Mersey Nehri üzerinde önemli bir geçit olan Wilderpool mevkiinde bulunduğu için Romalılar tarafından kurulmuştur. Romalılar ayrıldıktan sonra harebe olan bu yerleşim merkezi İngiltere'ye göçen Saksonlar tarafından tekrar kurulmuştur. Ortaçağlarda bu geçitin üzerinde kurulan köprü ile Warrington önemli bir pazar şehri olmuştur. Bu dönemde bile Warrington bir tekstil döküm merkesi ve metal alet edavat yapma merkezi olarak isim yapmıştır. O zamanlar Warrington Lancashire Kontluğunun güneyi olarak bilinmekteydi. İngiliz İç Savaşı içinde Warrington çok önemli bir kavşak noktası olmuştur ve şehrin merkezi kilisesinde Parlamento ordusunun topçu ateşi gülle izleri geleneksel olarak gösterilmektedir. 18. yüzyılda Merşey Nehrinin kanal gemilerine uygun hale getirlmesi ve sonra Bridgewater Kanalı'nın açılması ile, İngiltere Sanayi Devrimi sırasında Warrington hızla bir sanayi üretim merkezi hüveyetini aldı; kentte bulunan demir-çelik üretimi (özellikle tel ve çelik halat için), pamuklu iplik ve dokuma, biracılık, deri tabaklama ve kimya endüstrileri çok önemli olmaya başladı. İstim çağı başlayınca Warrington bunu hem nakliyat sağlamak hem de fabrikalarına güç kayangi olarak hemen uygulamaya başladı. Bu dönemde Warrington şehrileşmesi çok büyük bir hızla devam etti.

20 yüzyılda İngiltere'de ağır sanayinin çökmesine paralel olarak Warrington da özellikle 1970'li ve 1980'li yıllarda büyük iktisadi sıkıntılar görüldü. Fakat Warrington'un 1968'de "yeni şehir" olmak üzere yeni şehirler listesine alınması dolayısıyla şehrin genişlemesi mümkün olmuş; hafif sanayi, nakliyat, stoklama, logistik ve dağıtım sektörlerinda ve yeni teknoloji alanında Warrington büyük gelişme göstermiştir.

Coğrafî konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Warrington kenti Manhester ile Liverpool şehri ve şehirsel alanları arasında bir kenttir. Warrington tarihsel olarak Lancashire kontluğunun bir parçası görünmekte iken 1974de Cheshire kontluğu'nun bir parçası olmuştur. Günümüzde ise 2009'da yerel idare bakımdan lağvedilen törensel Cheshire Kontluğu'na bağlıdır.

Warrington Kuzey-batı İngiltere'de bulunan ulaştırma bağlantılarının ortasındadır. 1761de açılan ve Mersey Nehri halicini Manchester'e bağlayan "Bridgewater Kanalı" ve 1894'te açılan ve yine Liverpool'u Manchester'e bağlayan "Manchester Gemi Kanalı", ilk şehirler ararsı demiryolu olan Liverpool-Manchester Demiryolu, İngiltere'de ilk şehirler arası çifte karayolu A580 ve Lancashire ıle Yorkshire'a bağlayan M62 hep doğu-batı yölü olarak Warrington'dan geçmektedirler. İngiltere'yi İskoçya'ya bağlayan "West Coast Mainline (Batı Kıyısı Anayolu") elektrifiye demiryolu ve ülkenin batısındaki ana M6 otoyolu da güney-kuzey yönünde Warrington'dan geçer. M6, M56 ve M62 otoyolları Warrington etrafında sanki bir kısmî kutu oluşturur.

Warrington kentinin merkezi bulunduğu Warrrıngton Belde Yerel İdaresi alanı Cheshire törensel kontluğu içinde bulunan "Halton", "Cheshire West and Chester" ve "Cheshire East" tek-seviyeli yerel idareleri; törensel Büyük Manchester Metropoliten Kontluğu içinde bulunan Salford Şehri, Wigan Metropoliten Yerel İdaresi; the Salford, Wigan ve törensel Merşeyside Metropoliten Kontluğu içindeki St. Helens ile çevrilidir.

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Warrington'un şu kardeş şehri bulunmaktadır:

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]