Atırau

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atırau
Атырау
Arma
Şehir merkezinden bir görünüm
Atırau arması
Arma
Atırau'nun Kazakistan'daki konumu
Atırau'nun Kazakistan'daki konumu
Ülke Kazakistan Kazakistan
Eyalet Atırau Eyaleti
Nüfus
 (01-01-2007)
 • Toplam 154,100
Zaman dilimi UTC+05.00 (UTC)
Alan kodu +7 7122

Atırau (Kazakça: Атырау / Atırau, telaffuz: [ɑtɾˈaw]; eski adı Guryev) Kazakistan'da bir şehirdir ve Atırau Eyaleti'nin başkentidir. Almatı'nın batısında 2700 kilometre mesafade ve Astrahan adlı Rus kentin doğusunda 350 kilometre mesafededir.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Atırau sözü Kazak Türkçesinde suyun döküldüğü yer, kaynaktan uzak alandır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Atırau Hazar Denizin kıyısında ve Ural Nehrin deltasında olarak Kazakistan'ın ana liman şehridir. Atırau şehri neredeyse 20 metre mesafede deniz seviyesinin altındadır. Ural Nehri şehri böldüğü için (genellikle Ural Nehri Avrupa ve Asya arasındaki sınır olarak kabul edilir) birçok insan tarafından hem Asya hem de Avrupa'da yer alan bir kenttir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Ural Nehri'nin boğazındaki tahta hisar 1645 yılında Mikhaylo Guryev adlı Rus tüccar tarafından Nijniy Yaitskiy gorodok (yani Alçak Ural Hisarı) adıyla kuruldu. Ural Kazaklar hisarı yağmaladılar ve bunun yüzünden Guryev ailesi 1647'den 1662'ye kadar taş kullanarak hisarı yeniden kurdular. Çar Alexis, hisarı Kazak akınlardan korumak için garnizon gönderdi, ama yine de 1667'den 1668'e kadar Stenka Razin adlı Kazak isyancının kontrolü altındaydı. Bu hisar azar azar stratejik önemini kaybediyordu ve 1810 yılında yıkıldı. 1708'den 1992'ye kadar şehir Guriev olarak biliniyordu.

Çağdaş zaman[değiştir | kaynağı değiştir]

Çağdaş Atırau yağ ve balık endüstrileri için ünlüdür. 1999 sayımına göre, Atırau'da 142.500 insan yaşıyor; neredeyse %80'i Kazaklardır, geri kalanları çoğunlukla Ruslar, Koreliler ve Bulgarlar gibi diğer etnik azınlıklardır. Ekim 2006'dan itibaren Atırau'nun belediye başkanı Selimjan Nakpayev'dir.

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]