Heilbronn

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Heilbronn, Almanya
Heilbronn Innenstadt u Wartberg 20050918.jpg
Eyalet: Baden-Württemberg
Nüfus: 121.384 (31 Aralık 2006)
Posta kodları: 74072-74081 (eski kodu: 7100)
Telefon kodu: 07131
Plakası: HN
Belediye başkanı: Helmut Himmelsbach
Web sitesi: www.heilbronn.de

Heilbronn Baden-Württemberg eyâletinin altıncı, Württemberg bölgesinin ise ikinci büyük şehridir. Nüfusu 121.384'tür (31.12.2006).

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Heilbronn'un en önemli gelir kaynağını Bağcılık, Gemicilik ve Biracılık'dan elde etmektedir. Önceden serbest imparatorluk şehri olan Heilbronn'un yerleşim merkezi Neckar Nehri kıyısındadır. Şu an Heilbronn hiçbir vilayete bağlı değildir ve yönetimini kendi kendine sağlamaktadır. Aynı zamanda Heilbronn, Baden-Württemberg'in kuzey doğusunun neredeyse tamamını kapsayan Heilbronn-Franken bölgesinin ekonomik merkezidir.

Heilbronn bağcılık endüstrisi için meşhurdur ve Heinrich von Kleist'in Das Kätchen von Heilbronn eserine istinaden lakabı Kätchenstadt'tır.
En önemli Firmalar:
Knorr, kurulus Tarihi 1838
Brüggeman-Gruppe (Kimyasal Madde üreticisi), kurulus Tarihi 1868
Marka ismi Brunnen ile taninan 'Baier & Schneider', kurulus Tarihi 1877
Campina (Süt ürünleri)
1907-1929 yılları arası, efsanevi Otomobil üreticisi NSU. 1929 yılında Fiat tarafından satın alınmışdır.

Kültür ve eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Heilbronn'da bir adet yüksek meslek okulu (Fachhochschule) bulunuyor. Hochschule Heilbronn ismini taşıyan ve 17.04.1961 Tarihinde kurulan yüksek okul, Makina Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği gibi çeşitli Fakültelerde hizmet sunuyor.

Heilbronn, bünyesi 293.000 Kitap bulunduran bir adet Kütüphaneye, bunun yanı sıra bir adet de mobil Kütüphanesi (Fahrbücherei) sahipdit.

Şehir'de çeşitli müzeler var:

  • Sanat ve Heykel Müzesi Deutschhof
  • Arkeoloji Müzesi Deutschhof
  • Doğa Tarihi Müzesi Fleischhaus
  • Güney Almanya Tren Müzesi
  • NSU Otomobil ve Motosiklet Müzesi

Spor[değiştir | kaynağı değiştir]

Alman Buz hokeyi ikinci Liginde bulunan Heilbronner Falken isimli bir Buz hokey takımı bulunmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Heilbronn, Wartberg'in (308 m) eteğinde Neckar baseninin kuzey köşesinde konumlanmıştır. Heilbronn, Neckar'ın iki tarafındaki verimli topraklar üzerine kurulmuştur ve şehir sınırları dahilindeki en yüksek nokta Schweinsberg'tır 372 m yükseklikle. Heilbron Schwäbisch-Fränkischer Wald Eyalet Parkının bitişiğindedir ve etrafını çevreleyen bağlarla ünlüdür.

Heilbronn (üst sağ) Neckar nehri'nde, güneybatı Almanya

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

MS 1200'ye kadar[değiştir | kaynağı değiştir]

Heilbronn'daki en eski insan kalıntıları MÖ 30.000 yılını göstermektedir. Heilbronn'un verimli Neckar baseninin topraklarında kurulu olmuş olması erkenden çiftçilerlerin yerleşmesini sağlamıştır. Bugünkü Heilbronn şehir sınırları içinde bronz çağından kalma kalıntılar bulunabilir. Kelt'ler bu bölgede tuzlu sudan tuz üretmişlerdir.

İmparator Domitian (MS 81-96) hakimiyeti altında Romalılar Ren nehrinden batıya doğru yönelmeye başladılar böylece Roma İmparatorluğu'nun uç sınırları Neckar-Odenwald sınırına kadar dayanmış oldu. M.S. 150 civarında, Neckar-Odenwald- sınırı, Roma İmparatorluğunun sınırının 30 km doğuya doğru genişlemesiyle önemini kaybetmiştir.