İçeriğe atla

Heilbronn

Koordinatlar: 49°9′K 9°13′D / 49.150°K 9.217°D / 49.150; 9.217
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Heilbronn
Heilbronn bayrağı
Bayrak
Heilbronn arması
Arma
Ülke Almanya
EyaletBaden-Württemberg
Yüzölçümü
 • Toplam99.88 km²
Rakım157 m
Nüfus
 (31 Aralık 2020)
 • Toplam126,458
 • Yoğunluk1.300/km²
Zaman dilimiUTC+01.00 (OAS)
 • Yaz (YSU)UTC+02.00 (OAYS)

Heilbronn, Baden-Württemberg eyâletinin altıncı, Württemberg bölgesinin ise ikinci büyük şehridir. Nüfusu 31.12.2020 itibarıyla 126,458'dir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Heilbronn ve komşu kasabaları

Coğrafi konum[değiştir | kaynağı değiştir]

Heilbronn, kuzey Baden-Württemberg'de, Wartberg'in (308 m) eteğinde Neckar havzası'nın kuzey kolu olan Neckar tarafından oluşturulan “Heilbronn Havzası”nın verimli vadisindedir.

Heilbronn, Neckar'ın iki tarafındaki verimli topraklar üzerine kurulmuştur. Heilbron Schwäbisch-Fränkischer Wald Eyalet Parkının bitişiğindedir ve etrafını çevreleyen bağlarla ünlüdür.

Batıda nispeten daha az engebeli “Gartacher Feld” izler.

Doğuda, Löwenstein Dağları'nın etekleri olarak Heilbronn Dağları,[1] yamaçlarında geniş bağ manzaralarıyla şehri kuzeyden güneye doğru çevreler; bunlar arasında Büchelberg, Galgenberg, Gaffenberg, Hintersberg, Reisberg, Schweinsberg ve Wartberg vardır. Kuzeyde Sulm dağ ovası yer alır.

Heilbronn (üst sağ) Neckar nehri'nde, güneybatı Almanya

Şehrin en yüksek noktası şehir ormanının en güneydoğu ucundaki 378 m yükseklikteki Reisberg üzerindedir, ikinci en yüksek noktaysa 372.8 m yükseklikteki Schweinsberg'dir. İlçe, en alçak noktasına 151 m yükseklikle ile Neckar'da (Neckarsulm) ilçe sınırında ulaşır. Kentsel alan kuzey-güney yönünde 13 kilometreden fazla ve doğu-batı yönünde 19 kilometreden fazla uzanır.[2] Heilbronn'un üç doğal alanı, Neckar havzası, Kraichgau ve Schwäbisch-Fränkische orman dağlarıdır.[3]

Heilbronner lehçesi, Aleman lehçesi grubuna geçiş bölgesindeki Güney Frankonya lehçesinin bir çeşididir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

MS 1200'ye kadar[değiştir | kaynağı değiştir]

Heilbronn'daki en eski insan kalıntıları MÖ 30.000 yılını göstermektedir. Heilbronn'un verimli Neckar baseninin topraklarında kurulu olmuş olması erkenden çiftçilerlerin yerleşmesini sağlamıştır. Bugünkü Heilbronn şehir sınırları içinde bronz çağından kalma kalıntılar bulunabilir. Kelt'ler bu bölgede tuzlu sudan tuz üretmişlerdir.

İmparator Domitian (MS 81-96) hakimiyeti altında Romalılar Ren nehrinden batıya doğru yönelmeye başladılar böylece Roma İmparatorluğu'nun uç sınırları Neckar-Odenwald sınırına kadar dayanmış oldu. M.S. 150 civarında, Neckar-Odenwald- sınırı, Roma İmparatorluğunun sınırının 30 km doğuya doğru genişlemesiyle önemini kaybetmiştir.

Kültür ve eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Heilbronn'da bir meslek yüksek okulu (Fachhochschule) vardır. Hochschule Heilbronn ismini taşıyan ve 17.04.1961 tarihinde kurulan yüksek okul, Makina Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği gibi çeşitli fakültelerde hizmet verir.

Heilbronn’da 293,000 kitaplı bir kütüphane ve bir de mobil kütüphane (Fahrbücherei) vardır.

Şehir'de çeşitli müzeler vardır:

  • Sanat ve Heykel Müzesi Deutschhof
  • Arkeoloji Müzesi Deutschhof
  • Doğa Tarihi Müzesi Fleischhaus
  • Güney Almanya Tren Müzesi
  • NSU Otomobil ve Motosiklet Müzesi

Spor[değiştir | kaynağı değiştir]

Alman Buz hokeyi ikinci Liginde bulunan Heilbronner Falken isimli bir Buz hokey takımı bulunmaktadır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Heilbronn'un en önemli gelir kaynağını Bağcılık, Gemicilik ve Biracılık'dan elde etmektedir. Önceden serbest imparatorluk şehri olan Heilbronn'un yerleşim merkezi Neckar Nehri kıyısındadır. Şu an Heilbronn hiçbir vilayete bağlı değildir ve yönetimini kendi kendine sağlamaktadır. Aynı zamanda Heilbronn, Baden-Württemberg'in kuzey doğusunun neredeyse tamamını kapsayan Heilbronn-Franken bölgesinin ekonomik merkezidir.

Heilbronn’un bağcılık sanayi meşhurdur ve Heinrich von Kleist'in Das Kätchen von Heilbronn eserine istinaden lakabı Kätchenstadt'tır.

En önemli firmalar şunlardır:
Knorr, kuruluş tarihi 1838
Brüggeman-Gruppe (Kimyasal madde üreticisi), kuruluş tarihi 1868’dir.
Marka ismi Brunnen ile taninan 'Baier & Schneider', kuruluş tarihi 1877’dir.
Campina (Süt ürünleri)
1907-1929 yılları arası efsanevi Otomobil üreticisi NSU. 1929 yılında Fiat tarafından satın alınmıştır.

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Quellen-Geographie isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
  2. ^ Quelle für Höhenlagen sowie Ausdehnung: Amtlicher Stadtplan Heilbronn. Maßstab 1: 15.000. 40. Auflage, Ausgabe 2007. Stadt Heilbronn, Vermessungs- und Katasteramt, Heilbronn 2007. Karte sowie Beilage S. 2
  3. ^ Naturräume Baden-Württembergs. Landesanstalt für Umwelt, Messungen und Naturschutz Baden-Württemberg, Stuttgart 2009

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]