Winterthur

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Winterthur
Tarihi şehir
Winterthur bayrağı
Bayrak
Winterthur arması
Arma
Switzerland üzerinde Winterthur
Winterthur
Winterthur
Ülke İsviçre İsviçre
Kanton Zürih
Şehir Winterthur
İdare
 • Belediye başkanı Michael Künzle (CVP/PDC)
Yüzölçümü
 • Toplam 67,93 km² (2.622 mil²)
Rakım 439 m (1.440 ft)
Nüfus
 (2018)
 • Toplam 111,840
 • Yoğunluk 1,600/km² (4,14/mil²)
Zaman dilimi UTC+01.00
 • Yaz (YSU) UTC+01.00

Winterthur, İsviçre'nin kuzeyinde Zürih kantonunda bir şehirdir. Yüz binden fazla nüfusuyla İsviçre'nin en büyük 6. şehridir. Şehirde en yaygın dil Almancadır. Yerel aksanla şehirde oturanlardan tarafından şehrin ismi kısaltılarak Winti olarak söylenir. Bugün şehir hizmet ve yüksek teknoloji sektörlerinini geliştiği bir yerdir. Ayrıca şehir trenle Zürih'e yalnızca 19 dakika uzaklıktadır. Winterthur aktarmasız trenlerle Almanya'ya ve Fransa'ya direkt olarak bağlıdır. Zürih Havalimanı şehrin havayolu ulaşımını sağlar.

Şehirin otobana çeşitli bağlantıları vardır.

Ekonomik olarak kent demiryolu endüstrisinin önemle geliştiği bir kenttir. Ancak demiryolu endüstrisi ve diğer ağır sanayi tesisleri büyük ölçüde kaldırılmıştır. Geçmişe oranla tekstil üretimi azalmıştır. İsviçre'nin en büyük bankalarından biri olan UBS Winterthur'da kurulmuştur.

Son zamanda endüstrinin azalması ile birlikte endüstri merkezinden eğitim merkezine dönüşen Winterthur'da çeşitli dallarda yüksek okul okuma imkânı vardır. Üniversiteli gençler için çeşitli sosyal aktiviteler bulunmaktadır. Lise öğrenimi için 3 ayrı ana-lise ve 2 meslek lisesi vardır.

Sanayi ile birlikte dış ülkelerden çok işçi akın etmiş olup bugünkü nüfusun yabancı oranı %22 civarındadır. Ayrıyetten birçok yabancı uyruklu vatandaşlar İsviçre vatandaşlığına geçmiştir ve çifte vatandaş olarak yaşamaktadırlar.. Şehir çok sosyal bir şehir olmakta ve oyları genellikle solcu partiler kazanmaktadır.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]


  1. ^ "Ständige und nichtständige Wohnbevölkerung nach institutionellen Gliederungen, Geburtsort und Staatsangehörigkeit". bfs.admin.ch (Almanca). İsviçre Federal İstatistik Ofisi - STAT-TAB. 31 Aralık 2020.